Category: Занимливости

ДРАМА НА НЕБОТО: Погледнете како пилот на Ф-16 ги избегна ирачките ракети!

 • February 6, 2017
 • Коментари
Иако снимката е малку матна и некои детали не се познаваат баш добро, сигурно ќе го слушнете вознемирувачкото пискање на системот кој предупредува дека непријателска ракета лета кон вас да ве собори. Снимката која ќе ја погледнете е направена во 1991 година за време на Заливската војна. Снимката е од дисплејот на пилотот на Ф-16 […]

ХИТЛЕРОВИТЕ ТАЈКУНИ: Ова се нацистичките брендови кои преживеале до денес!

 • February 5, 2017
 • Коментари
Големите и славни германски индустријалци и компании со децении владеат на светскиот пазар, и до неодамна успешно го криеа своето неславно минато, и својата срамна улогва во време на нацизмот. Но мрачната историја за соработката со Хитлер излегува на виделина. Веројатно нема личност во светот која барем еднаш не земала Аспирин, не пробала Кока-Кола, многумина […]

Стартува најдолгиот лет во историјата на патнички авион во светот

 • February 5, 2017
 • Коментари
Авион од типот „Боинг 777“ на авиокомпанијата „Катар Ервејс“ денеска полета од аеродормот во Доха кон новозеландскиот град Оукленд, на досега најдолгиот лет на еден патнички авион во историјата. „Боингот“ полета од Доха во 5.02 часот по локално време (3.02 по средноевропско време) и треба да пристигне во Оукленд во понеделник во 7:30 часот по […]

ВИДЕО: Оригинална снимка за работата на Баба Ванѓа-без глума и актери

 • February 5, 2017
 • Коментари
Баба Ванѓа, личноста која и ден денес го привлекува вниманието. Некој верува, некој не, но многумина слушнале за нејзиниот начин на работа. Но, дали она што го гледаме на малите ТВ екрани има некаква врска со она што таа навистина го правела. Погледнете во продолжение, како гледа, како работи и што претстакажува Баба Ванѓа. На […]

(Галерија)ПЛАЖИТЕ ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Еве како изгледаше летувањето во Југославија

 • February 5, 2017
 • Коментари
За повозрасните да се потсетат, а помладите да дознаат. Вака изгледаат плажите и летувањето во бившата СР Југославија. Моментите од најубавиот период од годината за многумина, во средината на 80 години ги овековечил фотографот Феџа Клариќ, како потсетник на безгрижното живот, во нашата бивша држава. Ера во која во мода беа машките “”Спидо”” и женските […]

ШПИОНСКИ РАДИО СТАНИЦИ: Еве како можете да слушате шпионски радио станици кои зрачат од Студената војна!

 • February 5, 2017
 • Коментари
За време на студената војна, технологијата на комуницирање со тајните агенти на двата блока била врвно достигнување. Овие радиостаници биле поставувани насекаде низ светот, бидејќи било исклучително тешко да комуницирате со вашите агенти на терен, посебно ако тие се зад железната завеса. Радио-станиците кои се користеле за време на Студената војна, а чија единствена цел […]

(Видео)ЗАШТИТНИК НА ДЕЦА: Ротфајлер спречи родител при злоставување на дете!

 • February 5, 2017
 • Коментари
Еден ротфајлер “”наседна”” на трикот на својот сопственик и му докажа на целиот свет дека е еден од најлојалните, најверни и најблагодарни миленици чувари на светот! Сопственикот на ротфајлерот исценира напад, во кој тој со ременот тргнува да го тепа детето, сцената ја сними, а снимката ја прегледаа повеќе од 5 милиони луѓе. На снимката можете […]

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДА СИ ЧОВЕК, ОВА ЌЕ ВЕ РАСПЛАЧЕ: Бездомник го подели своето парче пица кога никој нормален не сакаше…

 • February 5, 2017
 • Коментари
Овие момчиња направија социјален експеримент преку кој сакале да видат дали луѓето се спремни да ја поделат храната со некој кој е гладен и нема како да се прехрани На почетокот прашуваа “”нормални”” луѓе, но никој од нив не беше доволно човек, па сите ги одбија и никој не сакаше да им даде парче од […]

ЛЕКОТ КОЈ ГО ЗАПАЛИ ИНТЕРНЕТОТ: Златно млеко – напиток кој ќе ви го промени животот!

 • February 5, 2017
 • Коментари
Дознајте зошто златното-млеко, или напитокот кој ќе ви го промени животот стана хит на интернет, но и потрудете се да го споделите со вашите пријатели бидејќи незнаете на кого би му затребал ваков напиток. Главната состојка со која се прави овој рецепт, таканареченото Златно Млеко е кукурмата. Кукурмата е билка од семесјтвото на ѓумбирот, поточно […]

(Видео)МАЧКА НАРКОМАН: Мачката која има невообичаена зависност од дишење на издувни гасови од автомобил!

 • February 5, 2017
 • Коментари
Ајде да разбереме зошто пробала, она што останува нејасно е зошто продолжува да дува? Оваа мачка, со необична зависност од издувни гасови стана хит на интернет уште минатата година, но сеуште никој не може да даде логично објаснување за причината поради која мачката се однесува на овој начин.