Category: Занимливости

Маријана и Владимир од Прилеп го развиорија македонското знаме на Аконкагва – џиновскиот планински врв во Аргентина

 • February 27, 2019
 • Коментари
Прилепчаните Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски од планинарскиот клуб “Мамути” направија уште еден подвиг за паметење. После искачувањето на Елбрус – највисокиот врв во Европа, како и на Монблан и редица други височини, тие го освоија и врвот Аконкагва – највисокиот врв во Аргентина и највисок врв надвор од Азија со висина од 6.962 метри […]

ТАЈНАТА ЗА САНДАКОТ 23: Сандакот кој лично Тито го чуваше конечно отворен!

 • February 26, 2019
 • Коментари
За богатството кое кралот Петар Втори Караѓорѓевиќ наводно го изнел од Србија, монархистите и комунистите полемизираат со децении. Едни тврдат дека е изнесено од Србија, а други дека тоа е лага. Но, една мистерија е особено важна во оваа приказна – станува збор за сандакот 23. Овој ковчег и уште многу други вредности кои поседувале […]

СЕ СЕЌАВАТЕ ЛИ НА МАЛИОТ ОСМАН ОД БУPHИ ВРЕМИЊА: Тој денесkа е голем газда

 • February 26, 2019
 • Коментари
Малиот Осман стана голем газдa. Емир Берке Зинџиди (Осман ) е сопственик на агенција за кастинг и филм. Малата ѕвезда на Бурни времиња Емир Берке Зинџиди има само 6 години, а веќе е сопственик на филмска агенција. Татко му Беркант кој е поранешен манекен и мајка му Севги Зинџиди по неверојатниот успех на нивниот син, […]

ПЕРФЕКТНА ДЕКОРАЦИЈА: Модерениот ентериер во домот на Лила!

 • February 26, 2019
 • Коментари
За неа и повеќе од покажано и докажано е дека е дама со стил која за се’ што работи на себе добива само пофалби и комплименти од многуте следбеници и обожаватели. Лила Филиповска е жена која е хедонист, особено во својот дом. Таа на својот Инстаграм многу често објавува фотографии од секојдневието, а меѓу најновите […]

ПРИЛЕПЧАНЕЦ ОД СИДНЕЈ ПОКАЖА КАКО СЕ ПРАВИ ХИТ: Марио ја издаде својата нова песна “New Face”!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Прилепчанецот Марио Ангелески (Маrio Cartie) кој од пред некое време живее во Сиднеј, Австралија, ја издаде својата нова песна насловена како “Ново лице” (New Face). Песната е снимена во соработка со Бошески Дино (Yung Dino) и Давид Јакимов (Jack David), a видео спотот и обработката се дело на Христијан Конески, добро познатиот прилепчанец кој исто […]

БРОЈОТ НА ЗАБИТЕ ШТО СТЕ ГИ ИЗГУБИЛЕ ДОСЕГА: Добар показател колку долго ќе живеете!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Број на забите кои сме ги изгубиле може да биде добар показател за предвидување на должината на животот. Според една студија луѓето што ги имале сите заби до 74 години имаат поголема шанса да живеат 100 години. Оние, пак, кои изгубиле пет или повеќе заби до 65 години, најверојатно, ќе страдаат од сериозни здравствени проблеми, […]

СЛАВЕН РУСКИ НАУЧНИК ГО ОТКРИЛ НАЈМОЌНИОТ ПРИРОДЕН ЛЕК: 4 лажици дневно и болестите, особено paкoт, исчезнуваат!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Tоа е храна за лекување на комплетниот организам, а paкoт во таквиот организам само се повлекува… Рецептот на рускиот научник, професор Христ Мермерски, многумина го претставуват како револуционерен лек, со кој наводно илјадници луѓе се излекувани од paк. „Тоа е храна за лекување на комплетниот организам, а paкoт во таквиот организам само се повлекува“ рекол […]

ДИЈАСПОРАТА НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД МАКЕДОНИЈА: Македонец бармен од Австралија измисли нов коктел ,,Македонско девојче”

 • February 26, 2019
 • Коментари
Македонската дијаспора по кој знае кој пат на свој специфичен начин ја покажува љубовта кон татковината, Македонија овој пат преку претставување на нов специјален коктел, кој го носи името ,,македонско девојче”. -WTF BAR – World Travel Food Bar Го претставува новиот коктел следниот месец,  кој се вика “Македонска девојче”,  мора да го пробате! Вилијам – […]

ДВЕ ГОДИНИ ПО БOMБAPДИPAЊЕTO, АРИАНА ГРАНДЕ ПОВТОРНО ВО МАНЧЕСТЕР!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Аријана Гранде се враќа повторно во Манчестер, две години по трагичниот бoмбaшки нaпaд, во кој зaгинaa 22 лица. Ѕвездата ќе одржи концерт во градот, објави Асошиетед прес. Организаторите објавија дека на 25 август, пејачката ќе биде хедлајнер на фестивалот “Враќање на гордоста на Манчестер”. Тие истакнаа дека ќе бидат многу среќни да се запознаат со […]

(Видео) ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ЈА ПРЕДИЗВИКА ТЕРЕЗА МЕЈ НА ПАРТИЈА БИЛИЈАРД:Сите погледи биле насочени на едно топче,а морал да интервенира и нејзиниот помошник!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Лидерите беа на маргините на самитот на ЕУ и Арапската лига во Шарм Ел Шеик, Египет, а Конте ja повика Меј со него да одигра партија билијард.Британската премиерка Тереза Меј и нејзиниот италијански колега, Џузепе Кон, одиграа партија билијард во неделата, а видеото од нивното дружење ги запали социјални мрежи. Двајцата разговарале за нејзините танцови […]