Category: Занимливости

СЕ ПРИЧЕСТИ ОБЛЕЧЕНА ВО БЕЛО: Цеца го дочека Божик во храм

 • January 7, 2019
 • Коментари
Светлана Цеца Ражнатовиќ се причести за најголемиот христијански празник во Храмот Свети Сава синоќа околу полноќ. Цеца во црква дошла облечена во бело и после литургијата се причестила. Со неа била и нејзината сестра Лидија Оцокољиќ. Во цркавата биле присутни и многу нејзини колеги од српската естрада.

ПОЗНАТИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА:Еве кај кого се’ се падна паричката

 • January 7, 2019
 • Коментари
Бадник го карактеризира традиционална заедничка вечера на која се собираат сите членови на семејството. Бадниковата трпеза е полна со посни јадења, а исто така се крши лебче со паричка. Според верувањата, оној кај кого се падне паричката следната година му биде среќна и бериќетна и ќе има здравје. Дел од македонските јавни личности преку социјалните […]

БАДНИКОВО ЗАПРОСУВАЊЕ:Македонскиот репрезентативец ја запроси девојката – „Таа е моја“

 • January 7, 2019
 • Коментари
-На некој паричка се паѓа, а на некој прстен. Таа е моја, објави македонскиот репрезентативец во одбојка, Александар Љафтов на „Фејсбук“. Тој за Бадник ја побара за жена својата долгогодишна девојка Ана Додевска.

МАКЕДОНСКИ ГЕНИЈАЛЕЦ:Христијан Арсов дете со натпросечен коефициент на интелигенција!

 • January 6, 2019
 • Коментари
Има само седум години,а веќе посетува настава за шестооделенци.Хрисијан Арсов од Велес е мал генијалец.Со натпросечен коефициент на интелигенција,тој лесно ја совладува математиката и напамет множи двоцифрен со троцифрен број. Христијан на две години почнал да чита.Прво латиница па кирилица.Прво одделение учел само еден месец и оттогаш постојано напредува по едно скалило.Себеси се гледа во […]

Вакво чудо на природата се’ уште не сте виделе: “Трикатен” водопад во Бејрут

 • January 6, 2019
 • Коментари
До сега сигурно сте виделе многу водопади, дали во живо дали на фотографија… но овој сигурно ќе ве воодушеви. Батара Горџ е познат како “бездна со три мостови” и се наоѓа во Либан. Водата го пронашла својот пат, полека поминувајќи низ слоевите варовник па сега овој предел зрачи со неверојатна убавина. Млазот вода што паѓа […]

Овие холивудски ѕвезди Божик слават утре како и ние во Македонија!

 • January 6, 2019
 • Коментари
Некои од најпознатите холивудски ѕвезди Божик слават утре. Додека едни се родени во православни семејства, други слават бидејќи ја земале верата на своите партнери. Ким Кардашијан. Старлетатата е родена во Лос Анџелес, но по потекло е од Ерменија. Имено, таа е четврта генерација иселеници од Ерменија, а нејзините претци живееле на територија која денес се […]

Зима на село: Детски радости без крај!

 • January 6, 2019
 • Коментари
Првиот снег на децата кои живеат на село им ги донесе и првите зиски радости. Доволно им беше санка и да уживаат во зимата – без скии, без монденски зимувалишта…Кои и не им требаат бидејки се’ што им треба си имаат дома – снег и санка… Како се санкаат децата е чудо – на моменти […]

ЛУЃЕТО РОДЕНИ ВО ЈАНУАРИ СЕ ПОСЕБНИ: Карактеристики кои ги одвојуваат од толпата

 • January 5, 2019
 • Коментари
Зимските деца родени во овој месец, имаат и други карактеристики кои ги одвојуваат од толпата. Ова се главните осум: Амбициозност Како што веќе претпоставувате, луѓето родени во овој месец секогаш имаат високо поставени цели во животот. Сериозни се околу тоа што сакаат да постигнат и ретко дозволуваат било што да ги спречи. Трудољубивост Сосема логично […]

Погледнете колку време ви е потребно да спиете според годините

 • January 5, 2019
 • Коментари
Познато е дека квалитетниот сон игра улога во оддржување на нашиот организам, оддржување на нормална тежина, заштита од настинка, па и чување на „здравиот разум“. Хроничниот недостиг на сон веќе од порано е поврзуван со различни здравствени проблеми – од зголемен ризик од рак на дојка до дијабетес, но во најновите истражувања докажано е дека […]

Видео кое ќе ви го стопли срцето: Како изгледаше дочекот на новата 1967 година во Скопје

 • January 5, 2019
 • Коментари
Со снимки од украсената некогашна „Стоковна куќа – Скопје“ и улиците околу неа, започнува прилогот снимен на 31.12.1966 година, само неколку часа пред дочекот на новата 1967 година. Во самото видео можете да погледнете како изгледал нашиот главен град за време на новогодишните празници и како тогаш изгледал еден новинарски прилог од новогодишниот дневник на […]