Category: Занимливости

ЦЕЛ ЖИВОТ ПОГРЕШНО ГО СЕЧЕМЕ АНАНАСОТ: Ова е единствениот правилен метод

 • March 11, 2019
 • Коментари
Ретко кој не го сака вкусот на ананасот ,  но и ретко кој сака да го исчисти. Еве како всушност се јаде ананасот, за што воопшто не ви е потребен нож. https://twitter.com/lewismccluskey/status/1102704616142225408?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1102704616142225408&ref_url=https%3A%2F%2Fzena.blic.rs%2Flifestyle%2Fkako-iseci-ananas%2Fy7p6n26

ИТАЛИЈАНСКИ НАЦИОНАЛЕН ПАРК ВОВЕДУВА KAЗHИ: Парично ќе бидат kaзнeти сите кои носат несоодветни чевли за качување по карпи!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Италијанскиот национален парк Чинкве Тере, со пет рибарски места на бегот на Лигурија, воведува кa3ни од 50 до 2.500 евра за оние кои носат несоодветни чевли за качување по карпи. Парично ќе бидат kaзнeти сите туристи кои ќе носат сандали или апостолки. Управата на Националниот парк Чинкве Тере почна кампања за јавно информирање чија цел […]

ПАПАГАЛ СЕ ВРАТИЛ ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ: Во меѓувреме, научил да зборува шпански!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Британецот Дарен Чик изгубил надеж дека неговиот папагал ќе се врати кај него по четири години откако одлетал од куќата. Меѓутоа се вратил папагалот Најџел, но сега – тој зборува шпански. Најџел е папагал кој исчезна од домот на неговиот сопственик во Британија, и тој зборувал на англиски јазик додека не исчезна. Благодарение на микрочип, […]

ОВИЕ НАМИРНИЦИ НЕМААТ РОК НА ТРАЕЊЕ: Немојте да ги фрлате никогаш!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Во денешно време, кога станува збор за храна, сите сме многу внимателни околу датумот на намирниците. При купување посебно внимание посветуваме на рокот на траење и на амбалажата. Често, рокот на траење на намирниците знае да не збуни. Но, некои артикли не се расипуваат никогаш. Сол Солта не се расипува и засекогаш останува свежа исто […]

(Видео) МИСТЕРИЈА НА ДНОТО НА БАЛТИКОТ: Дали е НЛО, древен храм или таен бункер!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Кога шведските нуркачи на дното на Балтичкото Море во 2011 година забележаа необичен округол објект, тие мислеле дека се светлата на вселенскиот брод Милениум од филмската серија “Војна на ѕвездите”, но научниците не се сигурни за што се работи ни ден денес. Објектот, кој се наоѓа на дното на Ботнијанскиот залив, помеѓу Шведска и Финска […]

(Видео) ЃОКО ТАНЕСКИ ПРЕКУ ПЕСНА ОТКРИ: Која ја носи во срцето!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Еден од најпознатите охридски и македонски музичари, Ѓоко Танески се враќа со нов сингл. Песната која е наречена „Тој што во срце те носи“ е карактеристична поп-рок нумера и продолжување на стилот кој Танески го негува веќе подолг период. Од денеска таа е пуштена во радискиот етер, а наскоро се очекува да добие и видео […]

ЏОНИ ДЕП СЕ „ЗАГРЕА“ЗА ПРЕУБАВА БЕЛГРАДСКА ХОСТЕСА: Само барал причина да биде поблиску до неа!

 • March 11, 2019
 • Коментари
За време на престојот во Белград, Џони Деп се загледал во една убава русокоса белграѓанка која работела во ресторанот на последниот кат од хотелот каде што престојува веќе еден и пол месец. Извор од хотелот открива дека актерот отворено покажува симпатија кон таа девојка. Ресторанот се наоѓа покрај пентхаусот што Деп користи и има два […]

НАЈУБАВИ ГРАДИНИ ВО СВЕТОТ: Погледнете ги овие места кои ќе ве остават без текст!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Човекот со векови создавал градини. Некои од најстарите биле посветени на бо говите на Вавилон, Грција, Египет и Персија, а денес сведочиме на десетици различни типови, намени, видови, во зависност од континентот, п арите и идеите. Бог атите кралеви и кралици создавале градини исполнети со шарени, ароматични цвеќиња, во придружба на вода во движење. Но […]

(Видео) ЅВЕЗДАТА НА НБА ЧЕДИ ОСМАН НЕ ГИ ЗАБОРАВА СВОИТЕ КОРЕНИ: Го сакам Охрид, токму затоа…!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Еден од најперспективните млади кошаркари, Чеди Осман не заборава од каде потекнува и веќе во неколку наврати ги претставува Охрид и Македонија на публиката во САД. Турскиот репрезентативец кој е роден во Охрид во специјално видео кое гласи „Запознајте го Чеди“ раскажува за неговите почетоци и за тоа на кое место од светот се чувствува […]

(Видео) ИСКРЕНА ИСПОВЕД НА АМЕРИКАНСКИОТ ДИЏЕЈ: Видете зошто Александар Македонски бил негов идол!

 • March 11, 2019
 • Коментари
Верувале или не, Александар Македонски е вечна инспирација за американскиот диџеј Грендмастер Флеш. Добитникот на Полар наградата за 2019 година и член на Куќата на славните во рокенрол, во вчерашното гостување во „Еден на Еден“ призна дека Александар Македонски секогаш го сметал за свој идол, а еве и зошто: Грендмастер Флеш го нарекуваат и таткото […]