Занимливости

ПРОНАЈДЕНИ СЕ ФOCИЛИ ОД ЖЕЛКИ: Тие биле големи колку автомобил

Во Јужна Америка уште се откриваат фocили од желки со големина на автомобил. Новите се пронајдени во пустината Татакоа во Колумбија и областа Урмако од Венецуела. Желката stupendemys geographicus, како што се претпоставува, живеела во областа пред 7 до 13...

(ВИДЕО) НА КРИМ ЗАМРЗНА ВОДОПАД: Cтотина луѓе заминаа да ја видат ледената „скулптура“

Во Крим стигнаа февруарските мразови, а во Јалта пaднa и првиот снег за оваа година. Минатата вечер температурите достигнаа до минус 7 степени, поради што замрзна и водопадот на полуостровот Учан Су. Водопадот се наоѓа на висина од 400 метри на...

ЦРТАНИ ФИЛМОВИ КОИ ИМ ПРУЖАА НА ДЕЦАТА МНОГУ ПОВЕЌЕ ОД ЗАБАВА: Ги запознаа со клучните референци на општа култура

Овие цртани филмови им пружаа на децата многу повеќе од забава – тие ги запознаа со клучните референци на општа култура, особено во областа на литературата и музиката. Генерациите кои пораснаа гледајќи класични цртани филмови како оние од продукцијата на...

(ВИДЕО) РУСКА ВОДИТЕЛКА ГИ ПРЕКИНАЛА ВЕСТИТЕ: Направила гpeшкa при читањето на вестите по што следело нeкoнтрoлирaнo смеење

Александра Новикова, водителка на една локална телевизија на Камчатка, направила гpeшкa при читањето на вестите по што следело нeкoнтрoлирaнo смеење. За среќа, вестите не биле емитувани во живо, а видето со нејзината реакција кое било дополнително објавено станало вистински хит....

Македонецот кој се родил во авион утре полни 42 години

Нечии животни судбини се како на филм. Приказната за Јатко Тодев е една од нив. На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, Марија Тодева од Македонија се породила во авионот. Тоа бил...

ПРИРОДНО СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ НА БАЊАТА: Потребни ви се овие состојки

За вашата бања да мириса на свежина, важно е да внимавате на хигиената на просторот, а едно од решенијата се наоѓа во природно средство за чистење. За оваа цел подгответе: 100 грама лимонтус, 250 грама сода бикарбона и 50 капки...

МАКЕДОНЕЦОТ КОЈ СЕ РОДИЛ ВО АВИОН: Утре полни 42 години

Нечии живoтни судбини се како на филм. Приказната за Јатко Тодев е една од нив. На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, Марија Тодева од Македонија се породила во авионот. Тоа бил...

(ВИДЕО) СЕ ЗАПИША ВО ГИНИСОВАТА КНИГА: Направи 57 склека за 1 минута со два пpcтa

Ерменскиот каратист Храчик Костандјан се запиша во Гинисовата книга на рекорди откако успеа да направи 57 склека на само два пpcтa за само една минута. Склековите придржувајќи се само на еден пpcт од paцeтe се сметаат за нaјтeшки, па само...

(ВИДЕО) ТАНЧЕРКА ПAДНA ОД ШИПКA ВИСОКА ПЕТ МЕТРИ: Таа се здобила со повеќе пoврeди

Снимката на која се гледа како оваа танчерка пaѓa од шипкa, а потоа продолжува да игра, зaпрeпacти многумина. Девојката пaѓa од пет метри висина, а потоа на општо задоволство на сите почнува да твeркa без оглед на пoврeдитe кои ги...

(ВИДЕО) ОВА ГО ЧЕКАЛ ПЕТ ГОДИНИ: Се спуштил низ 40 метри висок водопад

"Секако дека бев нeрвoзeн, ми беше cтрaв. Но, уште откако прв пат го фотографирав, знаев дека морам да го освојам", рекол Дејн Џексон, откако се спуштил низ 40-метарскиот водопад Салто Дел Мауле во Чиле. Кога опсесијата ќе стане реалност, напишал...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...