Занимливости

ИНТЕРНЕТОТ ЗБЕСНА ПО ОВОЈ ТРИК: Ефикасен начин за сушење на алиштата

Повеќето од нас што немаат машина за сушење на алиштата, истите ги сушат во станот или на тераса, на позната “жица за сушење алишта”. Меѓутоа, една корисничка на социјалната мрежа Reddit открила еден трик кој редовно го користела за што...

КЕТИ ПЕРИ ЌЕ СТАНЕ АМБАСАДОР НА ДОБРОТВОРНА ОРГАНИЗАЦИЈА: Принцот Чарлс ја назначи на британско-азиска добротворна организација за да помогне во борбата против трговијата со...

Британскиот принц Чарлс следниот вторник ќе објави дека американската поп-пејачка Кети Пери ќе стане амбасадор на добротворната организација British Asian Trust за да помогне во борбата против трговијата со деца, соопшти организацијата. Пери (35), која веќе е амбасадор на добра...

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА СПЕКТАКЛ: Најголемата полна месечина во 2020 година

Набљудувачите на небото имаат шанса да ја видат снежната месечина, која ќе биде една од најголемите полни месечини оваа година. Месечината ќе биде видлива на небото на 8 и 9 февруари. Февруарската полна месечина најдобро ќе може да се види...

ВООДУШЕВУВАЧКО, ЗАСТРАШУВАЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Меурчиња заробени во мраз на Алјаска

Од година на година, како што завршува есента на Алјаска, јапонскиот фотограф Рајота Кајита го бара првиот мраз на зимата. Верува дека сè - дури и она што се чини незначително, се поврзува со поголемите аспекти на нашата планета....

СЕЛФИ ВО ВСЕЛЕНАТА: Астронаутка на NASA го направи најегзотичното селфи на светот

Астронаутката на NASA, Џесика Меир, го направи веројатно најегзотичното селфи на светот, и го сподели со следбениците на својот профил на Твитер. Меир од септември 2019 година е дел од екипажот на Меѓународната вселенска станица, а во јануари тргнала на...

(ФОТО) ЈЕКАТЕРИНА ЈЕГИНА: Најубавата баба во Европа

Јекатерина на крајот на јануари на избор за најубавите мажени и повозрасни жени од 40 години на светот во Софија ја освои титулата „Најубава баба на Европа“. Јегина на изборот имала конкурентки од сите краеви на светот, од Јужна Кореја,...

БЕЛГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ НАЈАВИЈА: Најверојатно во септември ќе распишат тендер за изградба на гробишта за домашни миленичиња

Белградските власти најавија дека најверојатно во септември ќе распишат тендер за изградба на гробишта за домашни миленичиња, пренесува РТС. Во овој момент, Сообраќајниот институт ЦИП ги проектира гробиштата за домаши миленичиња во Блок 51 во Нов Белград. Градежната дозвола се...

(ВИДЕО) ИМА САМО 23 ГОДИНИ: Благодарение на YouTube доби заработка од 7 милиони долари

Се вика Давид Добрик. По потекло е од Словачка, а своето хоби и пасија за YouTube снимки го претвори во професија која на само 23-годишна возраст му донесе заработка од 7 милиони долари. Давид има 15 милиони следачи на YouTube....

(ФОТО) НЕРЕАЛНО НЕБО НАД СИБИР: Величествени моменти фатени со фото-апарат

Го напуштила градот и ги одвела децата во природа, каде сега со фото-апарат бележи величествени моменти, а оваа фотографија од небото над Сибир е вистинска реткост. Пред околу 20 години Светлана Казина ја напуштила работата во град за да ја...

НЕ ГИ ОБВИНУВАЈТЕ ДРУГИТЕ: Четири начини преку кои сами си го саботирате љубовниот живот

Наоѓањето на вистинска љубов, односно на сродна душа, за многумина претставува вистински предизвик. Дали некогаш сте се запрашале зошто е тоа така? Можеби вината не е кај другата страна, па треба да поработите на некои работи. Едноставно, понекогаш, посебно кога сте...
- Advertisement -

Latest News

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска...
- Advertisement -

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на професионалните стандарди, бидејќи факт е...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус....

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

НИКОЛОВ: Тајмингот на објавување на бројот на позитивни е под директно политичко влијание

Со објавување на бројката на новоинфицирани се прават обиди или ако можам грубо оваа бројка се штелува на некој начин, односно тајмингот на објавување...