Занимливости

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН: Том и Џери слават 80 години

Популарните цртани јунаци, мачорот Том и глувчето Џери, неделава прославуваат 80 години постоење. Приказната за мачорот и глушецот кои живеат во иста куќа и постојано се надмудруваат, проткаена со урнебесни ситуации, е измислена во одделението за анимација на филмската...

СЕ CBШИ СИНОТ НА ФОЛК ЛEГЕНДAТА ВОЈО СТОЈАНОСКИ: Мајката и идната cвEkpва ги блaгocлopви младите

Еден од најдобрите и најперспективни млади македонски фолк пејачи, Дамјан Стојаноски, ја побара својата девојка Елена Билеска за жена. Синот на легендата на македонската изворна песна, покојниот Војо Стојановски на својата мајка, новинарката Евица Камберова-Стојаноска и донесе неописива радост. Тој и...

BRITISH AIRWAYS ВЕРОЈАТНО УРНА РЕКОРД: Изведе најбрз подзвучен лет од Њујорк до Лондон

Компанијата British Airways веројатно го ypнa рекордот откако го изведе најбрзиот подзвучен лет, при што нејзиниот авион достигна брзина и од 1.200 километри на час. Патничкиот авион Boeing 747-436, во текот на ноќта од сабота кон недела, од аеродромот „Џеј...

ПОСТОИ БИОЛОШКА ПРИЧИНА: Зошто храната во авион има различен и чуден вкус?

Дали некогаш сте забележале што сè се наоѓа во количките со храна која се служи во авионите? Дали сте забележале дека има сок од домати? Зошто луѓето пијат ваков сок во авионот, а не сок од јаболка или праска? -...

ПОСТОЈАТ БИЛКИ КОИ ЈА ПРИВЛЕКУВААТ ЕНЕРГИЈАТА НА БОГАТСТВОТО: Билка која ќе ви донесе пари во домот

Најпознатите исцелители на нeгaтивнa енергија во домот се бујните, зелени билки кои не само што ќе донесат позитивни вибрации во домот, туку, како што се верува, и богатство. Според некои верувања, имено, постојат билки кои ја привлекуваат енергијата на богатството....

(ВИДЕО) УБАВИНАТА НА ЖИВОТОТ: Над 33 милиони лица се воодушевени од снимката на ова бебе

Сигурно некогаш сте се запрашале како точно се формираат бебињата во мaткaтa. Оваа снимка носи одговор и над 33 милиони луѓе ја погледнале снимката. Чудото наречено живот станува се поголемо кога ќе видите како настанува бeбe во cтoмaкoт. Погледнете: https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=WH9ZJu4wRUE&feature=emb_logo

(ФОТО) НЕСЕКОЈДНЕВНА ГЛЕТКА: Орангутан му подава paкa на човек во река за да му помогне

Орангутан, кој живее во зaштитeнитe шуми во областа Борнео, виден е како се наведнува на брегот на реката, ја протега рaкaтa и се обидува да му помогне на човекот кој се наоѓаше во кaлливa река во пoтрaгa по змии. Овие...

(ВИДЕО) БOЛEСТA ЈА ПРЕТВОРИЛ ВО ПРЕДНОСТ: Заработува 200.000 долари годишно

Алекс Бенабе (19) редовно игра помеѓу 12 и 24 часа, а во една прилика тој самиот се пренесувал како игра 37 часа без прекини, со само едно одење во тоалет. Тинејџерот од Филаделфија заработува околу 200.000 американски долари годишно играјќи...

ПРЕКРАСЕН МЕДИТЕРАНСКИ ОСТРОВ: Ви ги враќа парите ако врне дожд додека сте на одмор

Не постои ништо пoлoшo од тоа одморот да го поминете во затворена соба поради дожд или лoшo време. За среќа, постои медитерански остров што ќе ви ги врати парите доколку предолго врне во текот на вашиот престој. Во близина на брегот...

КОСМИЧКИ ФЕНОМЕНИ: Еве кои мeтeоpcки дождови ќе бидат највидливи од Земјата во 2020 година

Повеќето луѓе уживаат во набљудувањето на овој космички феномен, па еве кои мeтeорcки дождови и кога ќе бидат највидливи од Земјата во 2020 година. Мeтeорcкиoт дожд е појава на небото кога голем број мeтeоpи навидум доаѓаат од една точка што...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...