Category: Занимливости

Во Израел откриени 900 години стари ретки златни монети

 • December 5, 2018
 • Коментари
Колекција од златни монети за кои се верува дека биле сокриени пред 900 години беше откриена во некогашниот израелски пристанишен град Кесарија. Ретката колекција беше пронајдена во бронзен сад меѓу камењата во ѕидот од еден бунар, а меѓу нив имало и една златна обетка. 24-те златни монети најверојатно ги сокрил некој кој се надевал дека […]

Најстариот милијардер во светот има 100 години и живее како момче

 • December 5, 2018
 • Коментари
Најстариот милијардер во светот, Чанг Јун Чунг од Сингапур, има 100 години, но секој ден оди на работа, бидејќи, како што вели, останувањето дома не е опција за него и ќе му биде многу досадно. Иако на почетокот на годината ја предаде улогата на извршен претседател на неговиот син Тео Сионг Сенг, Чанг за „Си-ен-би-си“ […]

Ресторан нуди бесплатни оброци за деца ако родителите ги остават мобилните на влезот

 • December 5, 2018
 • Коментари
Британскиот ресторан „Френки и Бенис“ претстави зона без мобилни телефони, откако била спроведена анкета за тоа колку користењето на телефони има влијание врз семејните вечери. „Френки и Бенис“ отсега натаму во понудата ќе вклучи бесплатни оброци за деца чии родители ќе ги оставаат телефоните на влезот во ресторанот. „No phone zone“ е нова програма чија […]

(Видео) Џулија Робертс се трансформира во една од најпопуларните реални ѕвезди

 • December 5, 2018
 • Коментари
Холивудската ѕвезда и една од омилените актерки, Џулија Робертс (51), гостуваше во шоуто на познатата водителка Елен Деџенерис, каде што беше целосно трансформирана во најпопуларната реална ѕвезда – Ким Кардашјан! Џулија и Елен се шегуваа во врска со бројот на следбеници на „Инстаграм“, а потоа домаќинката, која има повеќе следбеници од Робертс, дојде на идеја […]

НАСА дошла до астероидот кој еден ден би можел да удри во Земјата

 • December 5, 2018
 • Коментари
По двегодишното “бркање”, сондата на НАСА дошла до астероидот Бену. Роботскиот истражувач Озирис-Рекс во понеделникот се оддалечил 19 километри од вселенското летало, а во орбитата на астероидот требало да влезе до крајот на годината. Ниедно вселенско летало никогаш до сега не пришло до едно такво тело. Бену се смета за потенцијално опасен астероид, а според […]

Саша Ковачевиќ се жени

 • December 5, 2018
 • Коментари
Саша Ковачевиќ е во многу сериозна врска со бившата мисица Зорана Тасовац, која има ќеркичка од првиот брак. Но тоа не му пречи на пејачот како што и самиот открива, неговата партнерка да е совршена жена за него и да е неговата најголема поддршка. Тој зборуваше за тоа како тој и Зорана ја негуваат својата […]

ВИДЕО: НАСТАНА ХАОС КОГА ТАА ЗАПЕА!

 • December 5, 2018
 • Коментари
Саша Поповиќ на гости ја повикал Јованка Реџепова, која заедно со директорот на Гранд направиле урнебес. Имено, Саша Поповиќ подготвува големо изненадување во “Ѕвездите на Гранд”, а Јованка заедно со него одржала генерална проба пред снимање. Јованка ја препеала песната “Певам дању, певам ноќу’, а Саша цело време давал ритам. Нејзината песната го понела, со […]

Водителката на „Брза кујна“ јавно побара мислење од своите следбеници (фото)

 • December 5, 2018
 • Коментари
Неколку сезони по ред имаме прилика да го гледаме кулунарското шоу „Брза кујна“ на Сител телевизија, а на чело е водителката Александра Илиевска. Готвачите Марк и Никола заедно со нивните тимови секој ден прават различини специјалитети и го привлекуваат вниманието на публиката. Што се однесува до самата водителка, неа секогаш може да ја видиме расположена […]

Први во Европа имаме робот на рецепција: Интервју со Горјан Лазаров кој управува 13 хотели во Прага

 • December 5, 2018
 • Коментари
Во Прага заминал сосем случајно, сега е генерален директор на чешкиот ланец хотели „Ореа“. Горјан Лазаров вели дека за својот живот го одбрал потешкиот пат – сам да се пробива во земја во која никој не го познава, наместо да напредува овде па неговите успеси да се препишуваат како дел од успешноста на неговиот татко. […]

САНДРА БУЛОК: НЕ СПИЈАМ ВО ЗАПЕЧАТЕН КОНТЕЈНЕР

 • December 5, 2018
 • Коментари
Холивудската ѕвезда Сандра Булок често покажувала совршена форма. Сепак, самата актерка се довери дека нема тајна која ја прави убава и дека таа не се разликува од другите “едноставни жени смртнички”. “Токму кога се појавувам на јавни места, секогаш се обидувам да изгледам добро пред фотографите. Ова ми зема два и пол часа. Значи луѓето […]