Category: Занимливости

Планетата во шок: Цел авион гледал како човек оди по облаците

 • December 17, 2016
 • Коментари
Илузија, чад, облак или воземјанец? Тие кои биле сведоци на овој феномен уште не можат да дојдат до заклучок. Нашиот свет е полн со мистерии. Меѓутоа, иако имаме наука која е изградена на докази и факти и понатаму не сме во можност да објасниме некои од многубројните феномени. Фотографијата која ја објави патникот од авионот […]

Facebook воведе нова опција на Messenger

 • December 17, 2016
 • Коментари
Facebook ја воведе новата опција Messenger Camera која ќе им овозможи на корисниците да разменуваат фотографии со текст, стикери, илустрирани рамки или анимирани ефекти. Опцијата наскоро ќе стане достапна за корисниците на iOS и на Android платформите. Messenger Camera праќањето на фотките и видеата треба да го направи поедноставно и позабавно, а според многумина Facebook […]

ВЕЧЕРВА КАЖЕТЕ МОЛИТВА: Утре ќе бидете благодарни за тоа

 • December 17, 2016
 • Коментари
Навeчeр настанува плач, а изутрина гoлeма радoст. Oвиe збoрoви уштe значат дeка нoќта e за плач, за мoлитва и за пoкајаниe какo и за бoгoразмислувањe. Пoсeбнo нoќта e за пoкајаниe, а вистинскo пoкајаниe нeма бeз плач. Нoќe чoвeкoт нeпрeчeнo размислува за свoитe дeла, за збoрoвитe и мислитe свoи и сe каe за сè штo направил […]

ДЕНЕСКА Е ,,ЖЕНСКИОТ БОЖИЌ“: Внимавајте кој ќе ви биде првиот гостин дома

 • December 17, 2016
 • Коментари
Православните верници денеска го слават Варваринден или Варвинден, еден од поголемите христијански празници од зимскиот циклус, кој секогаш се паѓа на 4 декември, односно на 17 декември, по стариот календар. Меѓу народот постои верување дека на овој ден не се оди никаде на гости, туку се седи дома. Тој прв што ќе влезе во куќата […]

НЕ ГО КРЕВАЈТЕ МОБИЛНИОТ ДОКОЛКУ ВИ ПАДНЕ ВО АВИОН: Еве зошто

 • December 15, 2016
 • Коментари
Доколку ви падне телефонот во авион може да дојде до голема катастрофа во текот на летот. Органите на австралиските Управа за цивилна воздухопловна безбедност наведуваат дека телефонот кој ќе падне под или над седиштата најверојатно ќе биде уништен во текот на поместувањето на седиштата, што ќе ја оштети неговата батерија. Батеријата на тој начин може […]

Кај Саранда уловена ајкула тешка 450 килограми

 • December 14, 2016
 • Коментари
Албански рибари во водите на Јонско Море уловија ајкула тешка 450 килограми. Големата ајкула се вплеткала во рибарските мрежи на бродот „Марио“ во близина на Борш, кај јужниот албански град Саранда. Ајкулата е долга пет метри и е со темна боја. Како што јави дописникот на МИА, ова не е прв случај албанските рибари да […]

ДА СЕ НАЕЖИШ: Цепела дрва и се шокирала

 • December 12, 2016
 • Коментари
Семејството Шакиќ од населбата Пискавица, доживеала благ шок при подготовката на дрвата за огрев. Всушност, кога домаќинката расцепила буков трупец во него на двете страни се појавил крст. Семејството ова го сватило како еден вид предскажување, а снимката на која јасно се гледа ,, врежаниот крст во дрвото ги преплави социјалните мрежи.  

МОНАХ ОД 120 ГОДИНИ: Апстиненцијата од секс е клуч на долговечноста

 • December 11, 2016
 • Коментари
Свами Сивананда е монах кој тврди дека е најстариот човек на светот. Во неговиот пасош е наведена 1896 година како година на неговото раѓање. Свами тврди дека има 120 години, а како главна прични за неговата долговечност се наведува апстиненцијата од секс. Овој монах е најстариот невин човек на светот. Освен секс, Свами се воздржува […]

Овие работи исфрлете ги од куќа ако сакате среќа и позитивна енергија да…

 • December 10, 2016
 • Коментари
Ако не се чуствувате добро во својот дом, можеби причина за тоа е во овие предмети кои привлекуваат негативна енергија. Доколку го менувате ентериерот во вашиот стан или куќа, прочитајте ја листата на предмети кои би требало да ги одбегнувате, пренесува Лиса рс. Црна врата Спрема кинеската филозофија за ентериер – Фенг шуи, најадвеквата боја […]

БИЛА МАЖЕНА И ЗА ДРУГ:Мислел дека е во среќен брак, а потоa фотографијата на неговата сопруга од Фејсбук му ја открила мрачната вистина

 • December 10, 2016
 • Коментари
Мислел дека е во среќен брак, а потоa фотографијата на неговата сопруга од Фејсбук му ја открила мрачната вистина. Лиза Едвард имала удобен живот со својот сопруг Елиот, но тоа не ја спречило да се омажи и за својот таен љубовник Мајкл Хјуџис. Меѓутоа вистината набрзо излегла на виделина и тоа благодарение на Фејсбук. Кога […]
Страница 590 од 604« Прво...560570580«588589590591592 » 600...Последно »