Занимливости

НАУЧНИЦИТЕ СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Тврдоглавите луѓе докажано живеат посреќно, подолго и поздраво

За старите луѓе обично се вели дека многу попозитивно гледаат на животот од помладите, а за многумина од нив се покажало дека ги карактеризира една заедничка особина – тврдоглавоста. На изненадување на истражувачите, токму оваа особина се покажала како одлична...

РУСКИОТ ПСИХОЛОГ ЛАБКОВСКИ: Не треба да учите со децата

„Да повторам уште еднаш: не треба да учите со децата! Не треба да им ја подготвувате училишната чанта! Не треба да ги прашувате: ’како е на училиште?’. Така го нарушувате односот и крајниот резултат секогаш е негативен. Веројатно не...

ИЗБЕГАЛ ОД ЗАТВОР: Па им испратил разгледница „Поздрав од Тајланд“

Осуденик кој избегал од белгискиот затвор минатиот месец ги насмеал неговите поранешни „цимери“, откако им испратил разгледница со порака „Поздрав од Тајланд“. Уалид Секаки е еден од петте затвореници кои избегале од затворот во округот Антверпен во декември прескокнувајќи го...

ВО ЕВРОПА: Најмногу се користи интернетот за е-пошта

Вкупно 87 отсто од населението во ЕУ, на возраст од 16 до 74 години, користеле интернет во текот на минатата година, а нивниот број се менува од 98 проценти во Шведска до 68 отсто во Бугарија. Европската статистичка служба Евростат...

ЧОВЕКОТ СО ТРИ УСПЕШНИ КАРИЕРИ: Шварценегер открива како го заработил првиот милион

Арнолд Шварценегер е еден од ретките кој успеал да има три успешни кариери. Арнолд Шварценегер е навистина жива легенда. Иако има 71 година, тој сè уште е физички активен, изгледа одлично и сè уште глуми во акциони филмови. Шварценегер е...

ЗА ОНИЕ КОИ НЕ САКААТ ДА ПЕГЛААТ: Домашен спреј кој ги измазнува алиштата за 5 минути

Речиси и да не постои човек на кого пеглањето алишта му е најомилената домашна обврска на светот, па токму за оваа цел, денес ви откриваме една многу полесна и подеднакво ефикасна алтернатива. Станува збор за исправување на облеката со помош...

КАКО БИ ЗВУЧЕЛ ВАШИОТ ГЛАС НА ДРУГИ ПЛАНЕТИ?: Неколку вонземски атмосфери би можеле да го променат

Акустичарите некогаш шпекулираат за тоа како би се воделе разговорите на други планети. Секако, би немале време ни да разговарате ако стоите на отворено на Марс: вашата крв би зоврела до смрт за неколку секунди. Но, што е со...

ТИЕ МОЖАТ ДА ЖИВЕАТ ПОДОЛГО НА ВОДООТПОРНИ ПОВРШИНИ: Колку долго може да живее вирусот надвор од телото?

Вирусите можат да живеат изненадувачки долго надвор од телото, во зависност од влажноста и температурата. Тие живеат подолго на водоотпорни површини, како не'рѓосувачки челик и пластика. Вирус на настинка некогаш може да живее и неколку дена во затворени простории, иако...

(ФОТО) ПЛИВАЛ ПОД МРАЗОТ НА АНТАРКТИКОТ: Сакал да ги демонстрира брзите промени на мразот и во океаните предизвикани од климатските промени

Луис Пуг од Плимут пливал под мразот на Антарктикот. Се прашувате зошто? Станува збор за амбасадор на ООН за животната средина кој сака да ги демонстрира брзите промени на мразот и во океаните предизвикани од климатските промени. https://www.facebook.com/LewisPughOceans/photos/a.148901605145451/2744210988947820/?type=3 Пливањето на Луис...

(ВИДЕО) ПРОВЕРУВАШЕ КОЛКУ Е ДЛАБОКА ПЕШТЕРАТА: За малку ќе настрадаше

Понекогаш не е многу паметно да се биде љубопитен, а најдобриот пример за тоа е ова видео. Момчето дошло до подводна пештера, што е одлична туристичка атракција. Отпрвин, сè изгледало како момчето да сака само да направи убави снимки и фотографии...
- Advertisement -

Latest News

ОСМАНИ НЕГАТИВЕН: Двајца вработени во СЕП имаат корона

Двајца вработени во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), со кој раководи вицепремиерот Бујар Османи, се позитивни на ковид-19,...
- Advertisement -

УРЕДНИКОТ НА ТЕЛМА-УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ НЕМА: На 5 јуни ќе одлучуваат за државата и ќе излезат само оние кои веруваат дека вирусот не постои

-Во моментов имаме математичка прогресија на пораст на инфицирани -денес бројката новоинфицирани ќе биде над 170 !!!!!! Оваа бројка е веќе е тенденција на...

ПPCТИ ДА ИЗЛИЖEТЕ: Чоколадни колачиња со бисквити

Направете брзи чоколадни колачи. СОСТОЈКИ: 200 мл. слатка павлака, 200 гр. чоколадо, 50 гр. маргарин, 150 гр. кршени бисквити, 50 гр. ореви, 50 гр. мелени бисквити...

(Фото) КОРОНА ВИКЕНД ВО ОХРИД: Редици пред маркети, гужви на кејот и чаршијата за корона

Повеќето од присутните на шеталиштето во Охрид, кој денеска изгледа како да е сред туристичка сезона, се гледа дека не ги почитуваат владините препораки...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...