Category: Занимливости

НАЈБОГАТАТА МАКЕДОНКА ВО АМЕРИКА: Како Сузан Ницовски заработи 100 милиони долари?

 • March 7, 2018
 • Коментари
Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, решила да направи своја компанија преку која ќе продава свежи салати. Нејзината компанија се вика „Летни свежи салати “ (Summer fresh salads inc) и специјално е направена за гладни луѓе кои немаат многу време за јадење, […]

Што се случува во мозокот непосредно пред смртта?

 • March 6, 2018
 • Коментари
Бран електрична активност во нашиот мозок наречен „депресија што се шири“ дејствува во нашиот мозок во последните моменти пред да настапи смртта, открија научниците. Експертите кои ги истражуваа активностите на мозочните клетки кај пациенти кои умираат откриле бран активност што настапува пред да дојде „судниот час“. Истражувањата исто така покажуваат дека активноста е застапена уште […]

ГУГЛ ГИ ИЗНЕРВИРА БУГАРИТЕ: Светскиот интернет пребарувач им го честиташе „Денот на ослободувањето“ како „Ден на жената“

 • March 3, 2018
 • Коментари
Најголемиот светски интернет пребарувач Гугл направи гаф кој едни ги налути, а други ги насмеа до солзи! Гугл денес на бугарскиот домен наместо Денот за ослободување од Турците, на Бугарите им го честиташе како Ден на жената! Така што денес бугарите имаа чудно изненадување денес. Подоцна Гугл ја исправи грешката, но веќе беше доцна сите […]

„НАЈЗЛОБНИТЕ“ КОРПОРАЦИИ ВО СВЕТОТ: Погледнете колку од „најзлобните“ корпорации во светот има и во Македонија

 • March 3, 2018
 • Коментари
Повеќето компании стануваат успешни благодарение на нивната ѕвездена репутација. Но, не секогаш. RT Business истражуваше да ги пронајде најомразените компании на интернет. Монсанто Компанијата за која нема потреба од вовед, креаторот на DDT и Agent Orange, Монсанто е еден од најголемите светски производители на семенски пестициди и ГМО. Компанијата е позната е поради тоа што […]

Научници пронајдоа порака од задгробниот живот

 • March 2, 2018
 • Коментари
Египетското Министерство за антиквитети соопшти дека во близина на градот Миња по долината на Нил, јужно од Каиро, е откриена древна некропола. Научниците соопштија дека се пронајдени околу илјада статуи и 40 саркофази кои потекнуваат од 664 и 332 година пред новата ера и дека истражувањата ќе траат уште пет години. Мостафа Вазир, главен археолог на […]

ИНТЕРЕСНО Е ЗА ПОТСЕТУВАЊЕ : Македонски реклами од `90

 • February 28, 2018
 • Коментари
На времето немаше компјутерски обработки, немаше нашминкани реклами – тие беа едноставни, со препознатливи гласови. Не се нудеа станови и мерцедеси – на наградните игри се делше Југо – и тоа беше премија. Рекламите можевме да ги гледаме само на МТВ се разбира. Погледнете и можеби ќе се сетите на некоја и ќе ве врати […]

МАКЕДОНКА ЗА ЖИВОТОТ ВО АВСТРАЛИЈА: Според мене Австралија е најубава земја за живот!

 • February 28, 2018
 • Коментари
Убаво објаснување за животот во Австралија, системот кој функционира таму, најдовме на еден Македонски форум, па ви го пренесуваме: “Сега има директен лет од Дубаи за Мелбурн, Сиднеј, Аделаид, Перт, не се оди веќе во Сингапур. За топлото, па во Скопје е многу потопло летото него тука, таму кога ќе се вжешти асфалтот, зградите пекол […]

КОИ ВРСТИ НА СПОНЗОРУШИ ПОСТОЈАТ: Неколку врсти на женски и машки спонзоруши

 • February 28, 2018
 • Коментари
Еве неколку типа на СКОПСКИ ФРАЕРИ и СКОПСКИ ДЕВОЈКИ кои се деноноќно неподносливи. Машка спонзоруша Опасна група мажи магнет за татините миленички. Ќе си начекаат размазена девојка со многу пари, бесна кола…по некое време нормално почнува да позајмува пари,кола како да е се негово ….бидејќи сето ова е од “љубов“. Набилдани мангупи Напукани со стероиди, […]

ПИСМО НА ПРОСТИТУКА ДО СОПРУГАТА НА КЛИЕНТ: Не те познавам, но знам дека е можно сопругот да те изневери со сексуална работничка

 • February 28, 2018
 • Коментари
Иако ги сметате за лажни и евтини жени кои само ви прават проблеми во бракот, ова искрено писмо може да ве разубеди и замисли, истовремено. „Драга сопруго, Не те познавам, но знам дека е можно сопругот да те изневери со сексуална работничка. Ова го кажувам затоа што јас го работам тоа, а не ми недостигаат […]

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Во средновековна Англија луѓето им ги сечеле главите на мртвите

 • February 28, 2018
 • Коментари
Селаните од средновековна Англија, поточно во областа Јоркшир, ги распарчувале телата на своите блиски починати, за да бидат убедени и спокојни дека тие нема да воскреснат, пишува лондонски „Гардијан“. Предците на жителите на селото Ворем Перси ги распарчувале, ги пресувале и ги гореле мртвите, стои во заклучоците од археолошките ископувања, објавени во списанието „Аркиолоџикал Саенс“. […]