Занимливости

(ВИДЕО) СВАДБАТА ЗАВРШИ, ГОСТИТЕ ПOЛУДEA: Сакаа да ја рaзгoлaт невестата пред oчитe на нејзиниот сопруг

Веселите другари решија да му помогнат на младоженецот. Иако Кинезите се релативно конзервативни кога станува збор за романтика, тие лесно можат да ги променат своите ставови ако е во прашање традицијата позната како свадбени игри. Имено, свадбената церемонија на еден млад...

АКО ЈА ВИДИТЕ ОВАА НАЛЕПНИЦА НА ОВОШЈЕТО НИКАКО НЕ ГО КУПУВАЈТЕ: Еве зошто

Додека купувате овошје веројатно ги забележувате етикетите залепени на самиот плод. Но, дали некогаш сте размислиле што тие значат? На налепниците има броеви. Тие се однесуваат на важна информација поврзана со овошјето. Бројот се нарекува PLU или Product looking number....

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ПОТРОШУВАЧИ: Гледајте ги бројките на тетрапак пакувањата кога пазарите

Сигурно додека пазарите во најблискиот маркет сте забележале дека има бројчиња на тетрапак пакувањата. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки покажуваат колку пати е рециклирана содржината во тетрапакот. Според...

НАВИСТИНА Е КОРИСЕН: Еве зошто треба да пoдгоpувaтe ловоров лист во домот

Доколку сакате вашиот дом секогаш да мириса свежо и чисто, а притоа тоа да не биде некој вештачки мирис, постојат начини за да го постигнете тој ефект со помош на природни средства. Еден од нив е ловоровиот лист, кој освен...

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ЌЕ УСПЕЕТЕ: Само 1% од луѓето можат да ги пронајдат сите 16 лица на оваа фотографија

Познат бренд, еден од своите модели на мобилни телефони се одлучи да го престави на необичен начин. Како што тврдат тие само 1% од луѓето може да ги видат сите 16 лица кои се наоѓаат на оваа фотографија. Сликата се појавила...

„КОРОНА ЧАО“: Александар Митевски и Дац со урнебесна преработка на познатиот хит

Супер преработка, позитивна енергија и насмевки понудија Александар Митевски и Дац со најновата преработка на познатата песна „Бела чао“, а својата верзија ја насловија „Корона чао“. https://www.youtube.com/watch?v=KK8zXgRCntU&feature=emb_title

Го пронашол на улица: Пораката оставена на ланчето на кучето ќе допре до секој

Лајонел Витиалингам купувал храна кога ги слушнал автомобилските сирени и видел мало, преплашено кученце како поминува помеѓу автомобилите на патот. Влегол во автомобилот и го следел кучето се додека не успеал доволно да му се приближи и тогаш забележал дека...

ГОДИНИТЕ СЕ САМО БРОЈКА – УШТЕ СЕ ВО ФОРМА: Фановите на „Ролинг стоунс“ осум години го чекаа ова

Британската група Ролинг стоунс ја објавија песната „Living In A Ghost Town”, којашто е нивни прв сингл по осум години пауза. Зборовите, притоа, се инспирирани од кризата предизвикана од новиот коронавирут, оти во еден дел се говори за тоа...

(ВИДЕО) САНГРИЈА: Пијалок кој не се одбива

Време е да се опуштите и да уживате со вкусен пијалок. СОСТОЈКИ: 750 мл вино, 2 лажици шежер, 2 лимони, 3 портокали, 2 јаболка, 30 мл бренди, кисела вода по желба. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Иceчкaјтe јаболка па ставете ги во бокал. Иceчкaјтe портокал...

СЕКОГАШ СЕТЕТЕ СЕ НА ОВА КОГА ЌЕ ПИЕТЕ КАФЕ: Лекција од стар професор која тeшкo ќе ја заборавите

Група студенти од престижен факултет прославувале годишнина од завршување на студиите. Тие по тој повод дошле во посета на еден стар професор, а во текот на посетата започнале да зборуваат за работата: студентите се жалеле на разни пoтeшкoтии и...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...