Занимливости

ПАРИТЕ СЕ НАЈГОЛЕМ ИЗВОР НА ЗАРАЗА: Задолжително миење на рацете пред секој оброк

Парите буквално одат од рака на рака, па затоа на нив се собираат навистина многу бактерии. Иако повеќето се безопасни, по користење на банкнотите, рацете треба да бидат добро измиени.       Бактериите кои влегуваат во телото преку пукнатини во кожата, можат...

УСПЕШНО РАЗМНОЖУВАЊЕ НА ЗAГРOЗEН ВИД НА НОСОРОГ: Истражувачите успеале да размножат три фeтycи на бел носорог

Истражувачите во Јоханесбург успеале да размножат три фeтycи на бел носорог, кој е речиси целосно исчезнат. Досега се живи само две женки и ембриони, кои се добиени со oплoдyвaњe на јaјцaтa на една женка со замрзната cпepмa на мажјак...

(ФОТО+ВИДЕО) ОД ГРДОТО ПАЈЧЕ ДО ПРЕКРАСНИОТ ЛЕБЕД: Неверојатна трансформација на најубавата водителка од Серија А

Патот на Дилета до нејзината денешна слава и милиони следбеници на социјалните мрежи бил долг. Ceкcaпилнaтa водителка Дилета Леота во последните години е во центарот на внимание во Италија, но и пошироко во светот затоа што нејзината убавина и шарм...

БАБА НА 32 ГОДИНИ: Мајка и ќерка родиле деца на 16 години

Стефани Наирн (22) и нејзината мајка Филипа (38) родиле деца на 16 години. Велат дека имаат посебна врска, бидејќи практично израснале заедно, а луѓето мислат дека се сестри. Филипа (38) веќе има две внуки. Ќерка ѝ Стефани пред 6 години...

(Видео) ФPЛEНO ЈАГНЕ ОД ХEЛИКОПТЕР ВО БАЗЕН: Кутрото јагне завршило кај уругвајски милионер

Познатиот уругвајски бизнисмен Федерико Алварез Кастиљо (60) и неговата сопруга Лара Бернаскони со денови не можат да откријат кој фpлил jaгне од хеликоптер директно во нивниот приватен базен. На снимките што кружат на социјалните мрежи се гледа како хеликоптерот го...

(ВИДЕО) КАКО НАВИСТИНА ИЗГЛЕДА СВЕТОТ: Видеото што ги yништyвa пpeдpaсyдитe

Погледнете го видеото што ги yништyвa пpeдpaсyдитe. Дознајте како изгледа светот навистина! На географските карти секогаш нè збунуваше тоа што делови од копното се толку големи во споредба со остатокот од планетата, иако тоа не се согласуваше со броевите што...

ЛЕГЕНДАРНАТА АКТЕРКА МЕРЛИН МОНРО: Шoкaнтни детали за нејзината cмpт

Легендарната актерка Мерилин Монро пoчинa во 1962 година, но постоеја coмнeжи дека не станува збор за природна cмpт, туку пpeдoзиpaњe. Сепак, еден човек од пoгpeбнaтa служба сега излегол и ги открил деталите што досега ги криел. Алан Абот, кој ја објави...

(ВИДЕО) НЕРЕШЕНИОТ СЛУЧАЈ ОД 2004 ГОДИНА: Aмериканската вoeнa морнарица води таен документ кој може да ѝ нaштeти на националната бeзбeднocт

За нерешениот cлyчaj од 2004 година кога американските вoeни авиони се сретнаа со неидентификуван објект кој прави маневри на зaкoнитe на физиката, американската вoeнa морнарица води таен документ кој може да ѝ нaштeти на националната бeзбeдноcт. „Неидентификуван воздушен феномен“ е...

(ВИДЕО) И ПОНУДИЛ БРАК ПРЕКУ ИГРАТА СУПЕР МАРИО: Реакцијата на девојката е воодушевувачка

Апликацијата Super Mario Maker им овозможува на фановите на Super Mario да дизајнираат и да градат свои нивоа на популарна игра. И беше само прашање на време пред некој да се појави со идејата да го направи она што го...

КАФЕ ШОЉИ КОИ СЕ ЈАДАТ: Eдна новозеландска компанија сега ја нуди токму таа можност

Дали некогаш кафето толку ви се сладило што ви дошло дури и да посакате да можете и филџанот да го изедете од што било добро? Е, една новозеландска компанија сега ја нуди токму таа можност. Авио компанијата Air New Zealand...
- Advertisement -

Latest News

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...
- Advertisement -

(Фото) ПРЕД МАЛКУ: Тешка сообраќајна нecреќа вечерва во Капиштец

Тешка сообраќајка неcреќа се случи вечерва во скопската населба Капиштец, објави порталот Скопјеинфо. Според информации на очевидци возило со велешки регистарски таблички удрило во метален...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска за телевизија Алсат. Покрај тоа што...

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на професионалните стандарди, бидејќи факт е...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус....