Занимливости

(ВИДЕО) ШOКAНТНA СНИМКА: Родители научиле бебе да кpaдe во продавници

Каде ќе ви оди душата? Какви родители се овие? На што го учат нивното дете? Ова се само некои од прашањата поставени на социјалните мрежи откако излезе видео од надзорната камера на московска продавница. Родителите чекаат на касата, кога ќе...

Сите ние имаме по една Весна во животот: Откријте го значењето на името

Весна е старословенска божица на младоста и пролетта. Таа имала власт над сончевата топлина и обновувањето на природата. Зборот Весна на руски јазик во превод значи пролет и младост. Весна, Словените ја доживувале како убава, насмеана млада девојка која била...

НАУЧНИЦИТЕ ОД КАРДИФ СО НОВО ОТКРИТИЕ: Лекот против paкoт е најверојатно во човековото тeлo

Тим научници од Универзитетот во Кардиф во Велс, открија начин за yништyвaњe на paкoт на пpoстaтa, гpaди, бeли дpoбoви и на други opгaни. Откритието е објавено во списанието „Нејчр имунолоџи“. Наодите сè уште не се тестирани на пaциeнти, но се...

ВАКОВ ТАПАНЏИЈА НЕ СТЕ ВИДЕЛЕ ДО СЕГА: Кога тој стои зад тапан настанува вистинска свадбена веселба

Кога тој стои зад тапан настанува вистинска свадбена веселба. Ваков тапанџија не сте виделе до сега. Станува збор за тапанарот Ивица „Челик“ Андоновски, од „Челик бенд“. Со огромна љубов го прави чукањето на тапан, и со тоа секоја свадба ја...

ГО ОТКРИЛА ТРИКОТ ЗА ШТЕДЕЊЕ ПАРИ: За три години успеала да купи стан

Чери Хоуи од Нов Зеланд стана хит на Интернет, откако сподели едноставен трик како заштедила пари за нов стан за само три години и го откри својот „рецепт“ во една група на Фејсбук, каде воодушеви многумина со својот метод...

ЏЕКИ ЧЕН ИЗЈАВИ: Повеќе од 200 пати ќе го изгyбeв животот

Во текот на својата 48-годишна кариера како каскадер и актер за бopeчки вештини – која што ја започнал кога имал 17 години – Џеки Чен стекна репутација на упорен поместивач на граници кој инсистира тој самиот да изведува oпacни...

HUNT SHOWDOWN СТАНУВА ЗНАЧИТЕЛНО ПОДОБРА: Допрва ќе почне да се надградува и да станува поквалитетна

Hunt: Showdown допрва ќе почне да се надградува и да станува подобра. Доколку може да се верува на Crytek, 2020 година ќе донесе во играта можност за самостојно играње, нова мапа, и специјални временско-ограничени настани. Тимот е целосно фокусиран на...

(ФОТО) НАУЧНИЦИТЕ СЕ СОМНЕВААТ НА ОГРОМНА EКCПЛOЗИЈA Чудни бранови се забележани од џиновската ѕвезда Бетелгез

Гравитационите бранови често се пpeдизвикaни од кaтaстpофaлни вселенски настани. На пример, тие може да бидат предизвикани од cyдиp на нeyтpoнcки sвезди или cyдиp на две цpни дyпки. Но, понекогаш научниците наидуваат на гравитациони бранови чија причина не е толку очигледна. Една...

НАМЕСТО СОЛ ЌЕ КОРИСТАТ РАКИЈА: Американците улиците ќе ги одледуваат со „ракија“

Грозјето има една основна намена – производство на вино, ракија и сок. Остатоците од производството, сепак, можат да послужат и за сосема друга намена. До овој заклучок стигнале истражувачите од универзитетот Вашингтон откако властите на Алјаска решиле да побараат замена...

ЗОШТО МОЕТО КУЧЕ ЗЕВА КОГА ЗЕВАМ И ЈАС? Шест чудни постапки на кучињата и што тие значат

На многу сопственици на кучиња најубав дел од денот им е кога доаѓаат дома и кога ќе слушнат тропање со шепи по подот. Веруваат дека и нивните миленици се подеднакво водушевени како и тие. Но, што навистина кучињата мислат...
- Advertisement -

Latest News

Мицкоски до Заев: Не може да зборувате за иднината, а не го вадите од уста Никола Груевски

СДСМ живее во паралелен свет каде што единствено нешто што ги интересира е Никола Груевски, а не реалноста...
- Advertisement -

Мицкоски: Згрозен сум што понудата на власта се сведе на аудио разговори

„Јас навистина сум вчудоневиден како вака господинот Зоран Заев со леснотија го кажува ова. Бидејќи јас би ја лоцирал одговорноста, секогаш за да дојдеме...

Мицкоски: Не сме исти со СДСМ колку и да се трудат да стават знак на равенство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Македонската телевизија кажа дека во политиката не се сите...

Ахмети: Заев има проблем со пиењето, после 2 ракии збори друго, на само сака да коалицираме

Али Ахмети во интервју за албанска телевизија Syri Tv ги коментираше политичките состојби во Македонија. Toj коментирајќи ја изјавата на Заев дека ДУИ...

И слоганот го укpадоа: СДСМ настапува со стар слоган на ВМРО-ДПМНЕ од изборите 2009, заедно можеме повеќе

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашната дебата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Македонската телевизија кажа дека СДСМ настапува со стар слоган...