January 27, 2021, 6:30 pm

Занимливости

КАША ПОПАРА ЗА ПАЗАРОТ НА ТРУД: Барам доктор на науки, плата 5 илјади денари

Компаниите и бизнисот се жалат дека недостатуваат квалитетни кадри, младите забележуваат дека компаниите не ги ценат нивните компетенции, странците констатираат дека многу учиме, а а малку знаеме и се така во бесконечен круг. „Барам доктор на науки за работа на...

Својот нов BMW џип од 70.000 евра го плати со еден тон метални монети

Кинез направи вистински хаос во продажниот салот за BMW во кинески Тонгрен кога требаше да го исплати својот нов џип од престижниот германски автомобилски бренд. Тој со камион натоварен со еден тон монети, метални пари пристигнал да си купи нов...

Метаболизмот на 20, 30 и 40 години: Како се менуваат работите?

Кога сте биле деца, сте лапнувалле што и да ви дојде на ум без никаква грижа. Растењето, формирањето на коскената структура и постојаната потрошувачка на калории во трчање и скокање ви давала шанса да се препуштите на ненаситност без...

По една долга пропадната врска и свршувачка, Гаро Тавитјан се пофали со нова љубов

Иако во врска беа долги години, некогашната пејачка Ева Нединковска и тапанарот Гаро Тавитјан Јуниор не беа судени еден за друг. Таа се омажи пред неколку години и има ќеркичка, додека пак Гаро во 2012 година беше во сериозна врска...

Појадокот со кој Кардашијан ослабе, но ги задржа облините на себе

Клое Кардашијан успеа да ја доведе линијата до совршенство и да ослабе со појадок кој го прави во својот дом, а е вкусен и многу лесен за подготовка. Сестрата на Ким Кардашијан прави омлет со спанаќ и пиперки. Се пропржуваат спанаќот...

Утре се спрема хип-хоп свадба, се мажи Нина Јанева

Последен ден како госпоѓица Јанева, пишува денеска македонската пејачка Нина Јанева, која утре ќе се омажи за нејзиниот сакан Александар. Последен ден како мис Јанева, пишува денеска македонската пејачка Нина Јанева, која утре ќе се омажи за нејзиниот сакан...

Гугл ќе започне да ги наплатува своите апликации?!

Американскиот ИТ гигант Гугл го менува начинот на издавање на дозвола за користење на Андроид апликацијата во Европа. Попрецизно, Гугл на производителите на Андроид ќе им ги наплатува апликациите. Како што претходно во една своја изјава истакнал извршниот директор на...

Најлегендарните цитати од „Алан Форд“:„Подобро да издадеш книга отколку пријател“!

Читањето стрипови е одлика на секоја генерација, а „Алан Форд“ е еден од омилените стрипови на сите генерации кои некогаш растеле на овие простори. Најдобрите и најлегендарните цитати од овој легендарен стрип. „Престанете да ми давате милостина, бидејќи сум мртов.“ (натпис...

Скопскиот Шабан Паша се вљубил во млада Македонка на која и ја подарил Беговата палата

Во дел од предградија на Скопје години наназад нагло се граделе куќи од тврд материјал со модерен конфор. Новоизградените куќи ги задоволувале основните потреби, биле светли и пространи, со високи тавани, со санитарни чворови, водовод, канализација, парно греење, а...

САКАТЕ ЕВТИН АВТОМОБИЛ: Еве ја листата на најевтините дизел автомобили!

Дизел има многу предности. Меѓу главните се одличните показатели за ефикасност на потрошувачката на гориво. Покрај тоа, дизелот е поевтин од бензинот. Ќе ви го довериме вниманието на повеќето од најприфатливите дизел автомобили на современиот пазар: Рено Францускиот бренд нуди широк...
- Advertisement -

Latest News

Странци ја правеле концепцијата, странци ја финансираат реформата: Кој и зошто го менува македонскиот образовен систем?

Министерката за образование и наука неодамна го презентираше новиот концепт во образовниот систем во основното образование, кој предвидува коренити...
- Advertisement -