Занимливости

ЗА ХАРМОНИЈА И УБАВА ЕНЕРГИЈА: Уредување на домот за празниците според фенг шуи

Оставете ги стресот и уморот во годината што изминува. Почнете од домот, кој со советите од фенг шуи полесно ќе го прочистите од негативната енергија. – Елката ставете ја спроти влезната врата, на тој начин ќе ги подобрите семејните односи –...

Подгответе се: Вечерва ќе биде најмрачната ноќ во последните 500 години

Благодарение на помрачувањето на Месечината во време на најдолгата ноќ оваа година, човештвото ќе сведочи на најтемната ноќ во последните 500 години. Сенката на Земјата вечерва ќе почне да ја покрива Месечината а во моментот на потполното затемнување, Земјата ќе...

Најпијаниот возач за Свети Никола: Кога дувнал, мислеле дека се расипал дрегерот

И покрај тоа што статистиката покажува дека најмногу сообраќајни несреќи се случуваат како резултат на возење во алкохолизирана состојба, неодговорните возачи и понатаму употно седнуваат зад воланот пијани. Шибенската полиција на католичкиот Свети Никола запрела 38-годишен возач под дејство на алкохол,...

РИЈАЛИТИ ШОУ КАКВО ШТО НЕМАТЕ ВИДЕНО: „Игра 2-зима“ руско ријалити шоу во кое 30 луѓе ќе преживуваат на Сибир – без правила!

Рускиот бизнисмен од Новоросијск и сопственик на „градинката за возрасни“ Јевгениј Пјатковски планира ова лето да стартува со ријалити шоу играта „Игра 2 - зима“, по примерот на филмот на режисерот Гарија Роса „Игра на Гладот“ (Hunger Games) Руската ријалити...

На келнерката и оставил 50.000 долари и автомобил-Еве зошто

Насмевката и донела неверојатен подарок. Осумдесет и деветгодишниот воен ветеран редовно го посетувал ресторанот Лубис во Тексас, но никогаш не бил гостин за пример. Него седум години го услужувала Мелина Салазар. Иако знаел да биде груб и навредлив, таа секогаш му...

Ако го имате ова растение дома, ќе имате се!

Постојат собни растенија што се присутни во речиси секој дом. Но многумина не знаат ни како се викаат, а помалку знаат како тие се чуваат. Спатифилумот е едно такво растение. Постои верување дека ова растение носи среќа на неговата...

Планетата во шок: Цел авион гледал како човек оди по облаците

Илузија, чад, облак или воземјанец? Тие кои биле сведоци на овој феномен уште не можат да дојдат до заклучок. Нашиот свет е полн со мистерии. Меѓутоа, иако имаме наука која е изградена на докази и факти и понатаму не сме...

Facebook воведе нова опција на Messenger

Facebook ја воведе новата опција Messenger Camera која ќе им овозможи на корисниците да разменуваат фотографии со текст, стикери, илустрирани рамки или анимирани ефекти. Опцијата наскоро ќе стане достапна за корисниците на iOS и на Android платформите. Messenger Camera праќањето...

ВЕЧЕРВА КАЖЕТЕ МОЛИТВА: Утре ќе бидете благодарни за тоа

Навeчeр настанува плач, а изутрина гoлeма радoст. Oвиe збoрoви уштe значат дeка нoќта e за плач, за мoлитва и за пoкајаниe какo и за бoгoразмислувањe. Пoсeбнo нoќта e за пoкајаниe, а вистинскo пoкајаниe нeма бeз плач. Нoќe чoвeкoт нeпрeчeнo размислува...

ДЕНЕСКА Е ,,ЖЕНСКИОТ БОЖИЌ“: Внимавајте кој ќе ви биде првиот гостин дома

Православните верници денеска го слават Варваринден или Варвинден, еден од поголемите христијански празници од зимскиот циклус, кој секогаш се паѓа на 4 декември, односно на 17 декември, по стариот календар. Меѓу народот постои верување дека на овој ден не се...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...