Занимливости

ПЛАНОТ ЗА ПРЕСУШУВАЊЕ НА СРЕДОЗЕМНО МОРЕ

Во 1920-тите германски архитект предлага делумно сушење на Медитеранот. Според него, потребно е нивото на водата да се намали за околу 100 - 200 метри, што доволно ќе ја повлече водата за Европа и Африка да можат да се...

НОВА, ТОЧНА МАПА НА СВЕТОТ

Мапата изработена од Аутаграф ја доби наградата Гуд дизајн 2016, а нејзиниот главен подвиг е што успева точно да ја претстави површината на континентите на светот, нешто што сите други мапи со векови го лажираат. Денешните карти погрешно ја претставуваат...

ИНЦИДЕНТ: Револтиран натпреварувач го напушти квизот „Арена“

За прв пат натпреварувач одлучи демонстративно да го напушти квизот, поради тоа што еден од противниците ги знаеше сите одговори Фото: Принтскрин/Фејсбук Забавните квизови се секогаш омилени кај публиката, а на македонските ТВ екрани, квизот „Арена“, веќе неколку месеци ја забавува...

СВАДБАТА ЗАВРШИ, ГОСТИТЕ ПОЛУДЕА: Сакаа да ја разголат невестата пред очите на нејзиниот сопруг!

Веселите другари решија да му помогнат на младоженецот Иако Кинезите се релативно конзервативни кога станува збор за романтика, тие лесно можат да ги променат своите ставови ако е во прашање традицијата позната како свадбени игри. Имено, свадбената церемонија на еден млад...

РЕТКИ СЕ ОНИЕ КОИ НА ФОТОГРАФИЈАТА МОЖАТ ДА НАЈДАТ 9 ЛИЦА: Дали сте и вие еден од нив?

На оваа фотографија треба да најдете 9 лица. Ќе морате добро да го изострите видот за да успеете во тоа.

ОВА КУЧЕ Е ВИСТИНСКИ ДРУГАР: Му помага на бебето да гледа цртани

Велат дека кучињата се најдобрите пријатели на луѓето, во овој случај најдобар другар на едно слатко бебе. Бебенце старо неколку месеци, кое едвај лази, со помош на кучето гледа цртани и слуша детски песнички. Бебето ужива лежејќи на стомак, додека кучето...

Цигарите Ронхил заминуваат во историја

После 37 години, цигарите Ронхил заминуваат во историја, изјави на денешната прес-конференција Џон Брејди, член на Управата на „Бритиш Американ Тобако Адрија“. Тој најави дека кон почетокот на октомври, брендот Ронхил ќе биде преименуван во Данхил, јавува хрватски Тпортал. - Со...

СКОПСКИ ЏУМБУШЛИЈА: Со танц и песна на автобуска го славеше доаѓањето на викендот (ВИДЕО)

Приреди бесплатна забава за луѓето кои чекаа на автобуската постојка Фото: Принтскрин/Јутјуб Крајот на работната недела секогаш го крева духот кај луѓето. Колку и да биле напорни работните денови едноставно знаете дека веќе се зад вас. Ви претстојат два слободни дена...

(Видео)ОВА Е СЕЛОТО МАКЕДОНИЈА: Скриено во длабочините на Амазон

800 жители брои селото Македонија коа се наоѓа на колумбискиот Амазон. Скромните луѓе кои живеат од риболов, лов и знаетчиство, никогаш не виделе автомобил. Се започнало од едно семејство од племето племето Тичуна во 19 век, кое под влијание на...

(ВИДЕО)ИМАТЕ ГРЕБАНИЦИ ПО ЕКРАНОТ: Еве како самите да го решите овој проблем

За среќа, постои брзо и едноставно решение Фото: Принтскрин/Твитер Колку и да се трудиме да не ги оштетиме, сепак често се случуваат незгоди со нашите мобилни телефони или други уреди со поголеми екрани. Ваквите незгоди сами по себе не се толку страшни,...
- Advertisement -

Latest News

Два брода за крстарење повторно со заразени од COVID-19

Неколку недели по рестарт на индустријата, бродови за крстарење во Пацификот и Арктикот со заразени гости и членови на...
- Advertisement -

Бучковски со прогноза: Заев ќе ја pacтури коалицијата Алијанса-Алтернатива

„Јас очекувам Заев да направи Влада со ДУИ, ДПА и со Алтернатива. Тоа се 66 пратеника. За потсетување овие партии се застапени во владата...

Алијанса за Албанците и Алтернатива бараат струјата да не поскапува

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива реагира на поскапувањето на цената на електричната енергија. За жал, дури и во време на пандемија, владата преку регулаторните...

Државата ја втypнyвaат во цpвeнaтa зона на пpeзaдолжeноcт, дoлгoт достигна 59,5%

Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, на својата официјална Фејсбук страница напиша статус во кој што објави податоци од Министерството за финансии во кои стои дека...

Три cмpтни cлyчаи, 74 нoвoзaбoлeни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8,...