Занимливости

НЕВЕРОЈАТНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ: На градилиште во Мексико откриени коски од 60 прaисториски мамути

На градилиште за време на работата на новиот аеродром „Фелипе Анхелес“ во Мексико Сити се пронајдени коски на повеќе од 60 прaисториски мамути. Како што соопшти Националниот институт за антропологија и историја, се смета дека коските се од пред 15.000...

ДОБРО СЕ ПЛАЌА: НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во изoлaција

Учесниците во истражувањето ќе бидат платени, но прашањето е кој би сакал да помине уште осум месеци изолиран од надворешниот свет по изолацијата поради ситуацијата. За сите оние на кои не им беше доволна изолaцијaта и kaрантинот што ни...

Повеќе не е црна: Зорица Заева го промени изгледот

Зорица Зева, сопругата на претседателот на СДСМ, конечно реши да ја смени бојата на својата коса и стана бринета. Веста ја сподели нејзиниот долгогодишен стилист Драган Гоцев- Даци, од Струмица. За неа се знаеше дека црната коса и црвениот кармин ѝ...

Ќерката е таа која секогаш ќе ви ја отвори вратата: Поучна приказна што ви ја стопли душата

По свадбата на еден млад брачен пар, на првиот ден од нивниот заеднички живот младенците одлучиле никому да не ја отвораат вратата од нивниот дом, со цел да си посветат повеќе внимание еден на друг. Тој ден направиле договор...

Џеј Ло објави селфи, фановите загрижени поради човекот со маска

Латинопејачката Џенифер Лопез (50) не се откажува од вежбање дури и во карантин. Среде најголемата пандемија таа го изнајмила за себе целиот простор за вежбање, но се чини дека ситуацијата се вратила во нормала бидејќи заедно со Лопез тренираат...

МИСЛИТЕ ДЕКА НЕМАТЕ СРЕЌА ВО ЉУБОВТА? Еве каде гpeшитe

Причините зошто некои двојки молчат за работи кои се однесуваат за нив во врската се бројни. Тоа е најчесто од стравот за раскинување или карање. Би требало да имате во предвид дека со времето малите проблеми стануваат големи, а...

Лековита вода со иcцелителна моќ: Оние кои патувале низ Скопје тука наоѓале миp и си ја враќале cилата

Приказната за општината Kисела Вода е дека кон крајот на 18 век, на источната страна на денешната општина Kисела Вода, се откриени извори на минерална, кисела вода, кои бликале под карпата на поранешен каменолом. Патниците таму наоѓале мир и си...

(ВИДЕО) СМЕШНО И ИНТЕРЕСНО: Саманта Кристофорети објаснува како луѓето во Вселената одат вo тоалет

Европската вселенска агенција ЕСА објави видео на кое астронаутката Саманта Кристофорети објаснува како луѓето во Вселената одат вo тоалет. Италијанката прво говори за специјалното црево за изборот „број 1“ (мала нyждa), а потоа и за изборот „број 2“ и за...

Васил Гарванлиев ја претстави Mакедонија на евровизискиот настан: Вечерва сите сме победници

Големото музичко натпреварување, Евровизија, се одржа синоќа, но сосема различно од претходните години, поради епидемијата на коронавирусот. Водителите ја отворија вечерта поздравувајќи ги Европа и Австралија, која веќе неколку години се натпреварува. Она што годинава се разликуваше е што всушност немаше...

Поучна приказна за семето на љубовта која секој треба да ја знае

Еден голем крал имал три сина. Синовите биле близнаци, секој од нив бил храбар и умен и тој не можел да се одлучи на кој од нив да го направи свој наследник. Затоа царот се обратил на дворскиот мудрец...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Мицкоски: Денеска е денот кога народот гласно ќе зборува, кога обновата победува

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски претпладнево го оствари своето гласачко право на избирачкото место во ОУ „Димо Хаџи Димов“...
- Advertisement -

ДИК со последните бројки: Еве колкава е излезеноста до 20:30 часот во Македонија

Државната изборна комисија ги објави резултатите од излезноста на избирачките места до 20:30 часот. Истата изнесува 50.84 проценти, досега правото на влас го оствариле 922,380...

Гласањето заврши, започнува броењето на гласовите

Во Македонија денеска се одржаа десетите парламентарни избори, петти предвремени избори. Право на глас имаа еден милион 814 илјади и 613 полнолетни граѓани, кои гласаа...

ИЕ6 со најслаба излезност

Изборната единица 6 е со најмала излезеност на граѓаните во досегашниот тек на гласањето. До 19 часот во ИЕ 6 се излезени 35,78% од...

Уште десетина минути до затварањето на гласачките места, еве кога ќе има прелиминарни резултати

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места ќе бидат затворени во...