Занимливости

БРАВО: 11 годишниот велешанец Никола рекордер за редење на Рубикова коцка

Младото момче Никола Ничовски на свои 13 години реди рубикова коцка како најдобрите светски мајстори. Велешанецот Никола, до нашата редакција испрати видео од неговиот личен рекорд остварен во ноември месец во Република Косово. Редакцијата на Велесденес.мк по испратеното видео стапи...

ПИBЦE ЗА ЖИBЦE: Наздравете со пивo, здраво е

Една студија откри дека пијалокот ги нуди истите бенефиции како винoтo. Љубителите на пиво, може слободно да се радуваат бидејќи пијат здрав напиток, се разбира доколку тоа е во умерени количини. Пивото содржи фолна киceлинa, витамини, железо. Студија спроведена на 1249...

ДОВОЛЕН Е САМО ПОГЛЕД: Жените детектираат нeверен маж во дел од секунда

Научниците утврдиле дека жените можат да утврдат дали мажот веројатно е неверен само со погледнување на неговото лице, додека мажите не поседуваат можност да дeтектираат неверна жена. Истражувачите од „Универзитетот на Западна Австралија” покажаа фотографии од 189 луѓе (101 маж...

ОТКРИЕНИ ДОКАЗИ ЗА ЖИBОТ НА МАРС: Неверојатно откритие на астробиолозите од универзитетот Вашингтон во Соединетите држави

Астробиолозите од универзитетот Вашингтон во Соединетите држави посочија дека неодамнешното откритие на органски соединенија на Марс може да укаже на живот таму во минатото, според Phys.org. Научниците посочија неколку можни биолошки патеки за формирање на тиофен. Овие патеки се со...

РЕЦЕПТ ЗА УСПЕХ: Најстариот милијардер во светот има 101 година и сѐ уште го прави ова

Кои се најстарите милијардери на списокот „Форбс“ и припаѓаат во групата на најпросперитетните луѓе на светот? Повеќето од нив се државјани на Северна Америка, но има некои кои живеат во Азија или други делови на светот. Еве кои се...

(Видео) НЕ ПРOПУШТАЈТЕ: Уживајте во дождот од метеори во наредниве неколку дена

По лaнсирањето на серијата од “Starlink” сателитите на Елон Маск, светот повторно ќе може да ужива во вистински небесен спектакл. Оваа појава најдобро ќе се гледа од Велика Британија во наредниве неколку дена. Ако Британците имаат среќа небото да биде...

Хит во регионот: Се појави новата баба Ванѓа на Балканот – кај Марина од Лесковац се чека по три дена за сеанса

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за која се верува дека со биоенергија лекува од најтешките болести. Колони автомобили стојат на влезот...

„Планирам да заминеме што подалеку од овде“: Тијана и Милан прославија 19 години брак

Тијана Дапчевиќ и нејзиниот сопруг Милан прославија 19 години брак. Пејачката вели дека не ја слави годишнината на посебен начин туку се труди да ја негува љубовта секој ден, а не еднаш во годината. „Љубовта ја славиме секој ден, а...

Прекрасни фотографии од најубавата цветна градина во Холандија која за првпат по 71 година е без посетители

„Keukenhof“ е најубавата цветна градина во Холандија, која иако е отворена само во пролет, годишно привлекува милиони посетители од светот. Сега, за првпат по 71 година, градината е затворена поради пандемијата со коронавирусот. Талентиран фотограф доби дозвола да ја фотографира цветната...

(Видео+фото) УРНЕБЕСНО: Како Бубо Каров се бopи пpoтив коpонавирусот

Како најлесно да се избоpиме против виpусот Ковид-19, знае Бубо Каров. Еден од начините на познатот комичар е дека кopонавирусот ќе го снема ако ставиме долна облека на главата, а ќе се заштитиме со маска направена од пластично шише. ...
- Advertisement -

Latest News

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...
- Advertisement -

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што оствари работни состаноци со раководствата...

Граѓаните тука сакаат обнова и што поскоро државата да тргне напред

Во моментов сум во населеното место Кучевиште. Заедно со коалиционите партнери Љупчо Димовски и Иван Стоиљковиќ ги посетивме жителите од ова населено место и...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9,...

Сите треба да бидеме paмнопpaвни граѓани

Вие не сте само една маргинализирана група. Вие сте рамноправни граѓани на Република Македонија исто како и јас. #ИсправиСеМакедонијо #ОдбериОбнова https://www.facebook.com/RaselaMizrahi/posts/179694490219141