October 28, 2021, 6:31 am

Heвepojaтнo oткpитиe oд британските нayчници: Kaфeтo cпpeчyвa paзвoj нa paк

Луѓето кои конзумирале кафе умерено имале 20 проценти помал ризик од развој на замастен црн дроб и 49 проценти помал ризик од смрт од некои хронични заболувања на црниот дроб во споредба со луѓето кои не пиеле кафе. Умерената консумација...

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа...

Кои се последиците за организмот доколку редовно пиете енергетски пијалоци?

Пиете често енергетски пијалаци со надеж дека ќе ви ја зголемат продуктивноста во текот на денот? Внимавајте, ефектот е краткотраен, а потоа дури и го зголемуваат заморот. Руската нутриционистка Олга Корабљова откри кои се последиците за организмот, доколку редовно се...

Кога и како треба да земате витамин Д?

Витаминот Д е клучна хранлива состојка за нашето здравје од неколку причини. Подобро расположение, поздрави коски, посилен имунитет се само некои од придобивките. За жал, многумина од нас немаат доволно од овој витамин. Истражувањата покажуваат дека многумина не внесуваат 400...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон и дали треба да бидете загрижени ?

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор...

Како да спречите “јадење под стрес”?

Јадењето кога сме под стрес не мора секогаш да е лошо нешто бидејќи тоа е начин на кој телото ви кажува дека му треба нешто, дека сака да се чувствува добро, но во некој момент тоа ќе почне да...

Дали магнезиумот навистина помага за полесно да заспиете?

Некои лекари велат дека е добро да консумирате магнезиум доколку имате синдром на немирни нозе, проблеми со мускулите, но нема многу докази дали магнезиумот ќе ви помогне да заспиете полесно. Магнезиумот има важна улога за многу физиолошки функции. Помага во...

Француска лабораторија: Досега шест луѓе добиле вградено вештачко срце

Француската лабораторија „Карма“ соопшти дека кај шест луѓе досега е вградено вештачко срце. Станува збор за двајца пациенти во Италија и четворица од Германија. - Многу Позитивните Повратни Информации За Вграденото Вештачко Срце „Аесон“, И Во Комерцијален Контекст И Во...

По првите случаи во Белгија и Луксембург – Франција прeдупрeдува за oпaсноcт од пojава на птичjи гpип

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од земјата, по откриените случаи во соседните земји Белгија и Луксембург, објави француското...

Mлaдитe кoи кoнcyмиpaaт мapихyaнa имaaт двojнo пoгoлeмa вepojaтнocт дa дoживeaт cpцeв yдap

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување. Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img