October 28, 2021, 6:16 am

Зелениот чај е еден од најздравите пијалоци во светот – ова се неговите придобивки

Зелениот чај се смета за еден од најздравите пијалоци во светот. Тој е полн со антиоксиданси кои имаат многу здравствени придобивки. Зелениот чај не е само хидратантен пијалок. Растението зелен чај содржи голем број на здрави соединенија кои го прават...

Како влијае промената на времето врз здравјето на луѓето

Многумина се среќни што доаѓа постудено време од повеќе причини. Но промената на времето не им влијае позитивно на сите. Има луѓе што навистина чувствуваат сериозни тешкотии. Одамна било потврдено дека временските промени влијаат врз здравјето на луѓето, особено...

Познатиот доктор Фил ни ја открива тајната за витка линија со диетата 20/20

Д-р Фил Мекгроу, попознат како д-р Фил, ја објави книгата: „Диета 20/20: Претворете ја визијата за губење килограми во реалност“. Со оваа книга, тој се обиде да им помогне на луѓето кои се борат со вишокот килограми да ја...

Истражување – намалување на количеството шеќер во продуктите може да спаси животи

Јаглехидратите претставуваат нераздвоив дел од нашата исхрана. Тие се еден од трите основни макронутриенти и се наоѓаат во речиси сите намирници кои ги внесуваме. Тие го снабдуваат телото со потребната енергија (прости јаглехидрати – шеќери и сложени јаглехидрати –...

Британците со нов пронајдок: Лек за холестерол кој би можел да спаси илјадници животи

Националната здравствена служба (НХС), здравствениот систем на велика Британија, тестира нов лек за намалување на холестеролот во крвта, наречен „Инклисиран“, чија цел е да се спречи смртност од кардиоваскуларни болести кај британското население. Речиси половина од возрасната популација во Велика...

Сигнали што покажуваат дека ви е ослабен имунитетот

Имунитетот е многу важен за здравјето, а за време на пандемијата многу повеќе луѓе обрнуваат внимание на функционалноста на овој систем, кој го штити организмот. Експертите од областа се согласуваат дека има неколку сигнали со кои може да се...

Како да ги разликувате симптомите: Ковид-19 или сезонска алергија?

Во време на есенските алергии, лицата алергични на поленот во воздухот лесно може да се збунат при појава на симптомите и да ги помешаат со оние на коронавирусот. Ковид-19 или сезонска алергија? Ако во последно време имате болки во грлото, затнат...

Дoктoрка од Скoпје: Се сoмневам дека ФБ инфлуeнсeрките со диплoма од Гугл ќе ве тeшат кога вaшeто дeтe ќе биде во бoлница

Доктор Елена Манолева – Николовска, на својот профил на социјалните мрежи објави слика од РТГ на бели дробови кај дете, чии родители не го имунизирале со БЦГ. Таа остро реагира на одлуката на некои родители, наместо да ги слушаат и...

Филипче: Пациентот на кој во средата му беше тpансплатирано сpце полека се опopавува

Во одделот за интензивна нега при Универзитетската клиника за кардиохирургија, постепено се опоравува пациентот на кој му беше трансплантирано срце во средата, информира министерот за здравство Венко Филипче. Тој на својот фејсбук профил истакна дека е задоволен од завршената операција...

Брусницата како извор на здравје: Лек за многу инфекции

За време на бројни тестови, се откри дека брусницата е многу корисна во третманот на инфекции на уринарниот тракт. Научните студии покажаа дека сокот од брусница е исклучително ефикасен лек против бактеријата Ешерихија коли и дека го намалува ризикот од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img