Земјоделство

ТРИПУНОВСКИ ПОКАЖА ДЕКА Е НЕПРИКОСНОВЕН : После три децении, министерството за земјоделие конечно го доби вистинскиот човек!

Попладнево на страната на дополнителниот заменик министер за шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски се појави видео на кое се гледа дека министерот учествува во овогодинешната жетва во реонот на Карбинци и замислете, ни повеќе, ни помалку, министерот Цветан Трипуновски...

ДАЛИ ДРЖАВНИОТ ИНСПЕКТОРАТ ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО СТАНА РИБАРСКО ЗДРУЖЕНИЕ : За една година директорување на Шапуриќ, повеќе од половина од вкупно изречените глоби за рибарство!

Дали државниот инспекторат за земјоделие по доаѓањето на Зоран Шапуриќ како директор на истиот се претвори во рибарско здружение? Од објавата во еден електонски медиум чија цел била да го воздигне четвртиот директор на ДИЗ за тригодишното владеење на Зоран...

ДАЛИ ШУМСКОТО Е ПОД КАПАТА НА ШУМСКАТА МАФИЈА : Во Македонија секој препродава дрва, само во Национални Шуми нема!

Јавната група „Шумарство - Република Македонија„ објави писмо во кое пензионер, жител на Република Македонија кој бил редовен купувач на огревно дрво даб во Република Македонија, а притоа и редовен плаќач во моментов не може како и секојпат досега...

Лoзapитe бараат најмалку 11 денари за килограм „смeдeрeвка” и 13 денари за „врaнeц”

Минимум 11 денари за килограм „смедеревка” и 13 за „вранец”, плус дополнителни субвенции од државата, бара регионалното Здружение „Напредни лозари” од Кавадарци кое ги застапува лозаропроизводителите од Тиквешкиот регион. -Овие цени се однесуваат на 17 единици шеќер „смедеревка” и 19...

ТРИПУНОВСКИ ЗА ХАОСОТ ВО ДИЗ И ДРЖАВАТА : Провидни сте! Ви се ближи крајот!

Дали ова што го сподели дополнителниот заменик министер за земјоделие, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски го потврди фактот дека исто како и во безброј други државнни институции, така и во ДИЗ (државниот инспекторат за земјоделие) владее невиден хаос. Имено, директорот...

ДАЛИ СТРУМИЧКИ ИНСПЕКТОР СЕ ОДНЕСУВА КАКО ШЕРИФ : Службено возило во ДИЗ Струмица се злоупотребува!

Дали во Државниот Инспекторат за земјоделие возилата се користат онака како што не треба, т.е. спротивно на законските регулативи. Имено, деновиве до нашата редакција пристигнаа безброј слики и видеа од загрижени граѓани за една од многуте такви. Се работи за...

СТРУМИЧКА КОТЛИНА, РАЈ ЗА ОВОШКИТЕ И ЗЕЛЕНЧУКОТ : Црешата, препознатлив знак на струмичкиот регион!

Струмичката котлина е рајот за македонското земјоделието. Таа е поднебје каде егзистираат невидено голем број овошни и зеленчукови видови. Овде голем дел од населението својата егзистенција ја темели на гранката земјоделие и навистина голем дел од тие земјоделци се невидени...

ТРИПУНОВСКИ ОД ОРАОВЕЦ, ВЕЛЕШКО : Македонија има многу со што да се пофали!

Сточарите деновиве го прават традиционалниот потстрижување на овците. Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска присуствува на традиционалниот стриг во велешкиот регион. Трипуновски во периодот зад нас со своите секојдневни теренски и секакви активности покажа дека...

За земјоделците нема да важи полицискиот час за време на викенд

Владата на денешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги исклучи земјоделците што одгледуваат раноградинарски култури и имаат неодложни активности во овој период. „На оваа седница...

Колку литри вино се пие во Македонија на годишно ниво

Виното е вториот најизвезуван производ по тутунот од Македонија. Земјава има 24 000 хектари лозови насади и на годишно ниво македонските винарии произведуваат околу 100 милиони литри, ставајќи ја земјата на 25-то место во светот. Официјалното домашно консумирање е нешто...
- Advertisement -

Latest News

Како се вика таа твоја земја што е и наша и ваша?

КАКО СЕ ВИКА ТАА ТВОЈА ЗЕМЈА ШТО Е И НАША И ВАША. У Грчка ли ќе гласаш, у Бугарија,...
- Advertisement -

(Видео) Да започнеме со обновата на ypниcaнoтo достоинство на Татковината

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи на својата фејсбук страница сподели видео спот. Да започнеме со обновата на урнисаното достоинство...

(Видео) Муцунски со поддршка од Демократската Младинска заедница на Европа

Кандидатот за пратеник во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски на својата фејсбук страница сподели видео обраќање на Javier Hurtado Mira, претседател на...

Кандило и Божилак – изборни пораки на Дурловски

Се запенавиле, та помодреле, цела една сурија од новинари, колумнисти и таканаречени експерти(Билјана Секуловска, Цаца Николовска, Сашо Ордановски, Ивица Челиковиќ..,) и со ништо...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...