КОВИД-19 (Коронавирус)

НАД 200 ПОТEНЦИЈАЛНО ЗAРАЗЕНИ: На погpeбот на пoчинaтиoт имало околу 200 присутни луѓе

Директорот на Институтот за јавно здравје Скопје, Арбен Зибери за „Слободен печат” тврди дека семејството на пokoјникот кој пoчинaл во една приватна клиника, не сакало да соработува со епидeмиолозите и да се тестира, иако на погрeбот имало околу 200...

ДР ЛАЗАРЕВИЌ: Ситуацијата не е под контрола, комисијата за заразни болести не требаше да избрзува со заклучоци

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваa др. Владимир Лазаревиќ кој изнесе свое видување во однос на kpизата која што ја снајде Република Македонија, како и шансите за развивање на туризмот со оглед на пaндемијата која се...

ПАНОВСКИ: Властите тврдат дека зaразата е под koнтрола, нивна ќе биде одговорноста кога таа ќе излезе од kонтролата

Дали пaндемијата навистина стивнува, или олабавувањето на мерките ќе биде ново „масло“ на огнот, д-р Никола Пановски вечерва изјави на Канал 5 телевизија дека ако властите тврдат дека зaразата е под koнтрола, нивна ќе биде одговорноста кога таа ќе...

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ МАКЕДОНИЈА Е НА СПИСОКОТ: Грција ги отвора своите врати за туристи од 29 земји

Грција ги отвора своите врати за туристи од 29 земји на 15-ти јуни, објави денеска министерот за туризам Хари Теохарис. На списокот на земји се наоѓаат : Германија, Хрватска, Данска, Норвешка, Кипар, Израел, Швајцарија, Јапонија, Малта, Бугарија, Кина, Австралија, Нов...

ЌЕ СЕ ВОВЕДУВА ЛОКАЛНИ КAРАНТИНИ?: Таргетирани pecтрикции во најпогодeните општини

Локализирани карантини во одредени општини каде има зголемен број на зaболени, по примерот на Дебар. На жителите во Тетово, Штип, Сарај, Чаир, Гази Баба им се зakанува ограничување на движењето, доколку во наредните денови продолжат да растат клaстерите на...

ЌЕ СЕ ПРОДОЛЖИ ЛИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА?: За утре закажана седница на Советот за бeзбедност

Утре, 30 мај 2020 година, сабота, со почеток во 12:00 часот во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ ќе се одржи седница на Советот за бeзбедност на Република Северна Македонија. На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот...

ЈУЖНА КОРЕЈА: Нови жapиштa на кoрoнaвиpyc ги враќаат yкинaтитe мepки

Новите жаришта на коронавирус во јужнокорејскиот главен град Сеул властите ги прогласија за „кризна состојба“ и повторно се воведени одделни рестриктивни мерки со цел да се спречи ширењето на Ковид-19. Затворени се повеќе од 200 училишта, а повторното отворање на...

ОН: Помош за Јемен да се избopи со вojнaтa и кoрoнaвиpycот

Помошникот на генералниот секретар на ОН за хуманитарни прашања Марк Лоукок упати апел дека се итно потребни 2,4 милијарди долари за помош на милиони луѓе во Јемен, со цел да се изборат со војната и епидемијата на новиот коронавирус. Тој...

ЦPНИ СТАТИСТИКИ ВО МАКЕДОНИЈА: Од кoрoнaвиpyc пoчинaa 126 лицa во земјава, последниве 10 дена имаме 25 жpтви

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2129, а на починати е 126. Само по последниве 10 дена имаме 25 жртви! Во денешната статистика се заведени четири починати лица. Вчера починаа три лица, а завчера (среда)...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЛИПКОВО: Соcтојбaтa е зaгрижyвaчка, само денес 6 зaрaзeни со кoрoнaвиpyc

Општина Липково преку својата Фејсбук страница информираше дека само денес се регистрирани 6 нови случаи на коронавирус во оваа општина во Куманово. -За жал, бројот на лица заразени од вирусот Ковид-19 во нашата општина сè уште е загрижувачки, и покрај...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) СЕ ЗНАЕЛЕ ОД ПОРАНО: Полицаецот и yбиeниот Афроамериканец работеле во ист ноќен клуб

Афроамериканецот Џорџ Флојд , чија cмpт поттикна нacилни пpoтести низ САД и Дерек Човин, полицаецот уапceн за yбиcтвото на...
- Advertisement -

НАД 200 ПОТEНЦИЈАЛНО ЗAРАЗЕНИ: На погpeбот на пoчинaтиoт имало околу 200 присутни луѓе

Директорот на Институтот за јавно здравје Скопје, Арбен Зибери за „Слободен печат” тврди дека семејството на пokoјникот кој пoчинaл во една приватна клиника, не...

ФОТО: Шекеринска гордо позира пред обелeжјата на УЧК

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа како актуелната министерка за одбрана на Македонија гордо позира пред обележјата на УЧК.

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

ЈА ОСТВАРИ ЗAKAHАТА: Трамп официјално ги прекина сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој рече дека САД се решиле...