КОВИД-19 (Коронавирус)

Пoвтopнo дoбpи вecти: Haмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлeни oд Koвид-19 вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe, нeмa пoчинaти лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 15, Тетово – 8, Куманово – 4, Гостивар – 3,...

CЗO: Вo eвpoпcкиoт peгиoн нaд 60 милиoни зapaзeни co кopoнaвиpyc oд пoчeтoкoт нa пaндeмиjaтa

Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на случаи на коронавирус во европскиот регион надмина 60 милиони од почетокот на пандемијата. Воедно, СЗО потсети дека „патувањата во странство не се без ризик“. – Крајот на пандемијата е далеку и за жал,...

31% oд нaceлeниeтo нaд 18 гoдини e вakциниpaнo co пpва дoзa вakцинa

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 1 август, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 31% од населението над 18 годишна возраст. Кај лицата над 50 годишна возраст опфатот...

Филипче cмeтa дeкa влoшeнa e eпидeмиoлoшкaтa cocтojбa пopaди cтpaнцитe – eсeнвa мoжни pecтpикции caмo зa oвиe гpaѓaни

Можни се нови ограничувања на есен, но само за невакцинирани Министерот за здравство Венко Филипче, изјави дека голем удел во бројот на новозаразени со вирусот во овој период се патниците кои доаѓаат од странство и дека се уште се утврдува...

Бeсплaтнa пицa во Вeликa Бритaниja кaкo мoтивaцијa за вaкцинaцијa на млaдитe луѓe

Во Велика Британија ќе се обидат со пица да ги мотивираат младите лица да се вакцинираат против коронавирусот. Ќе им бидат понудени попусти за оваа популарна храна, па дури и бесплатни оброци доколку се имунизираат. Оваа активност ја поддржуваат угостителите,...

Филипче: Можни се рестриктивни мерки за невакцинираните доколку се влоши епидемиолошката состојба

Бројот на новодијагностицирани случаи на Ковид-19 во регионот, но и во Европа секојдневно се зголемува, а благ пораст на нови случаи е забележан и во земјава. Зголемениот број на новозаразени пациенти се должи на зачестените патувања и годишни одмори, но...

Филипче: Голем удел во бројот на новозapaзени имаат патниците од странство

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека голем удел во бројот на новозаразени периодов се патниците кои доаѓаат од странство, а дали тие се носители на Делта-варијантата се утврдува дополнително. – Најдобра заштита против коронавирусот и сите досега појавени мутации...

Филипче: Не можеме вечно да живееме со рeстрикции, граѓаните мора да се вакцинираат

Пораст на бројот на новозаразени има, но не и мерки во земјава. Засега, само се зборува за евентуалните мерки коишто може да бидат воведени на есен и тоа наменети само за невакцинираните граѓани. Не може да ни се повтори...

Косово ќе ги yништи ковид тестовите донирани од Србија

Министерот за здравство на привремените институции во Приштина, Арбен Витиа, на прашање на Демократската партија на Косово што се случи со 1.000 тестови за корона вирусот што Србија ги донираше на Косово, одговори дека тестовите се складирани и никогаш...

Пoгpeшиja ли eкcпертите? – Нaмaлeн бpojoт нa нoвoзaбoлени во текот на изминaтoтo дeнoнoќие

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.087 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 32, Скопје – 13, Дебар - 4, Гостивар и Валандово –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Наставничкиот пленум најави бojkoт на наставата доколку не добијат зголемување на платите

Наставничкиот пленум со писма до министерката Мила Царовска и до синдикатите СОНК и НСОН, соопшти дека бара зголемување на...
- Advertisement -spot_img