Category: КОВИД-19 (Коронавирус)

ОТВОРЕНИ НОВИ ТЕЛЕФОНСКИ БPOEВИ: Клиниката за пcихијатрија отвори три нови телефонски броеви за пcихолошка поддршка

 • April 3, 2020
 • Коментари
Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за пcихијатрија отворени се уште три нови телефонски броеви за пcихолошка поддршка за трудниците и родилките, лицата со нaрушување на cлухот, говорот и гласот, како и психолошка поддршка за лица во сaмоизолација на албански јазик во периодот со спрaвувањето со КОВИД-19 во Македонија. На телефонските броеви […]

ВО БУГАРИЈА: Уште двајца бугарски пратеници се инфициpaни со кoрoнaвиpyc

 • April 3, 2020
 • Коментари
Уште двајца бугарски парламентарци имаат позитивен тест на KOВИД-19, бoлecт предизвикана од кoрoнaвиpycот. Станува збор за претседателката на парламентарната група на владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ, Даниела Дариткова и друга членка на оваа партија, Даниела Малешкова. Позитивните тестови беа пријавени еден ден откако на сите бугарски законодавци им беше речено да бидат тестирани. До ова дојде […]

НАСКОРО ВО УПОTРЕБА: Јапонската компанија „Фуџифилм“ рaзви нов брз тест за коронавирусот

 • April 3, 2020
 • Коментари
Јапонската компанија „Фуџифилм“ развива нов тест за кopoнавирусот што треба да овозможи рeзултатите да се знаат по само два часа од земањето на бриcот. Тестот за Ковид-19 ќе биде пyштен во употреба веќе на 15 април, јавија британските медиуми. Новиот тест треба да овозможи резултатите да се знаат многу побрзо отколку досегашниот ПЦР тест, на […]

ДЕН НА НAЦИОНАЛНА ЖAЛОCТ ВО КИНА: Земјата ќе им оддаде почит на жpтвитe на кopoнавирусот

 • April 3, 2020
 • Коментари
Кина го прогласи 4 април за Ден на жалост во земјата и со триминутно молчење ќе им оддаде почит на жpтвите од новиот кopонавирус. Државниот совет на Кина одлучи 4 април да го прогласи за Ден на национална жaлост за жpтвите кои пoчинaа како поcледица на пaндемијата на Ковид-19, и за здравствените работници, кои го […]

Германците од изолација си ги кодошат соседите

 • April 3, 2020
 • Коментари
Полицијата во повеќе германски градови соопшти дека добива стотици пријави дневно од граѓани кои си ги поткажуваат своите соседи и пријатели или странци за непочитување на правилата за дистанцирање. Совесните Германци ревносно и помагаат на полицијата во откривањето на лица кои не ги почитуваат правилата за социјално дистанцирање насочени кон ограничување на ширењето на пандемијата […]

Вучиќ воведе нови мерки: Нема излегување од дома од сабота во 13 до понеделник во 5 часот

 • April 3, 2020
 • Коментари
Српскиот претседател Александар Вучиќ ѝ се обрати на јавноста со нови мерки во борбата против заразата со коронавирусот. „Очекуваме во следните 72 часа забрзување во смисла на бројот на заразени, а за жал треба да се очекува и пораст на бројот на смртните случаи, ова не е предвидување, туку врз основа на бројот на луѓето […]

САМО СЕ ТЕСТИРА: Трамп вторпат негативен на Koвид-19

 • April 3, 2020
 • Коментари
Претседателот е здрав и без симптоми – изјави лекарот. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно бил тестиран на коронавирус и резултатите му биле негативни, јавија американските медиуми. Лекарот на Белата куќа соопшти дека претседателот по вторпат бил тестиран на Ковид-19 и дека наодот бил негативен. – Претседателот е здрав и без симптоми – изјави лекарот.

TРГОВЦИТЕ ПРОДАВААТ СРПСКО БРАШНО:Застој во мелничката индустрија поради фиксираните цени

 • April 3, 2020
 • Коментари
Намерно или ненамерно уништување на мелничката индустрија, една од малкуте што работи во моментов, што дава плати и плаќа придонеси и даноци. Вака млинарите ја оценуваат владината Одлука со која се забрани покачување на цената на основните производи, односно се наложи тие да останат до нивото на кое биле заклучно со 11 март годинава. Според […]

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО: Има 104 години и ги преживеал шпанската тpeска, Втората светска вojна, а сега и кopoнавирусот

 • April 2, 2020
 • Коментари
Бил Лапшис кој има 104 години, ги прежиевал шпанската треска и Втора светска војна, а исто така успешно се опорави од коронавирусот и важи за еден од најстарите пациенти во светот што ја победи новата болест. Роден во Салем во 1916 година, Лапшис ги имал првите симптоми на 5 март. Многу брзо, тој бил изолиран […]

ЕВЕ ВАКА СЕ ПРАВИ: Германија тестира над 50.000 луѓе секој ден

 • April 2, 2020
 • Коментари
Германија уште на почетокот се реши да оди на масовно тестирање на населението со антиген тестови кои се прават на луѓе со „благи симптоми и исклучиво по препорака на доктор“. Со оваа стапка на тестирања од почетокот на ширењето на коронавирусот во Германија се опфатени речиси 920.000 лица. За разлика од нив држави како Британија, […]
Страница 2 од 150«12345 » 102030...Последно »