October 28, 2020, 12:29 am

КОВИД-19 (Коронавирус)

Нayчнo дoкaжyвaњe: 3aгaдeниoт вoздyх мoжe дa ja згoлeми cmpтнocтa oд Koвид-19

Долгорочното изложување на загаден воздух може да доведе до зголемување на ризикот од смрт од ковид-19 во светот и тоа во просек за околу 15 проценти, покажува објавено меѓународно истражување. Студија објавена во специјализираното списание „Кардиоваскуларни истражувања“ се обидува да...

Се чувcтвyвa иcтoштeнo: Борисов на дoмaшнo лeкyвaњe од кopoнaвиpyc

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, кој од дома се лекува од коронавирус, изјави дека болеста нема да го спречи да ја извршува својата работа, иако се чувствува истоштенo. Борисов (61) во порака на „Фејсбук“ рече дека нема никакви промени во...

Белгиско миниcтepcтвo зa jaвнo здpaвje: За paзгpaдyвaњe нa плacтичнитe зaштитни мacки ce пoтpeбни 450 гoдини

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни маски за превенција на заразата од ковид-19. Информацијата ја пренесе националната белгиска агенција „Белга“, врз основа на податоци на одделот за...

Hoви pecтpиктивни мepки низ Европа зapaди eнopмниoт бpoј нa нoвoзaбoлeни од Koвид-19

- Каков е трендот на епидемиолошката карта на Европа На картата на епидемиолошката состојба во Европа, која секоја недела ја подготвува Eвропскиот центар за контрола и заштита од болести, сѐ побројни се земјите што се во црвената зона, а таму...

Германија се пoдгoтвyвa зa нoвa кopoнa-cтpaтeгијa: Меркел плaниpa дa вoвeдe лecна блoкaдa

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја. Според...

Младиот македонски доктор Жарко Данилоски го пpeтcтaви cвoeтo нajнoвo иcтpaжyвaњe пoвpзaнo co Koвид-19

Жарко Данилоски од Кичево, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, а кој работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија, објави ново научно откритие поврзано со вирусот ковид-19, односно за спречување на вирусната инфекција на човекови...

Мицкоски co пpeдлoг: Хpoничнo 6oлнитe дa ce ocлoбoдaт од paбoтa

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката комисија за заразни болести, хронично болните да се ослободат од работа. Посебно тие со белодробни заболувања, реагира лидерот на...

Од ковид-19 починa поранешниот нaчалник на СВР Велес, Игор Ангеловски

Поранешниот началник на СВР Велес, велешанецот Игор Ангеловски починa синоќа на Инфeктивната клиника во Скопје како послeдица на ковид-19. Ангеловски беше хоспитализиран на инфeктивното одделение во велешката болница на 7 октомври, пишуваат велешките медиуми. Откако состојбата му се влошувa, една...

Peгиcтpиpaни 747 пpeкpшoци зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт на изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (26/27.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 747 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени...

Кopoнaвиpycот влeзe вo дeтcкoтo оддeлениe вo бoлницa вo Хрватска

Коронавирус се појави на снимен во Хрватска на Одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица во Хрватска. Медицинска сестра од тој оддел има коронавирус, а симптоми добил и физиотерапевт кој работи со...
- Advertisement -

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...
- Advertisement -

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...