Category: КОВИД-19 (Коронавирус)

И ФРАНЦИЈА НАЈАВУВА ИЗЛЕЗ ОД ЕУ: Поради кopoнавирусот под прашање се доведува опcтанокот на Европската унија

 • March 30, 2020
 • Коментари
Европската унија ќе се соочи со прашањето за нејзиниот опстанок доколку од кризата со коронавирусот не излеземе обединети, изјави француската државна секретарка за европски работи Амелија де Монтчалин. -Мораме апсолутно сите заедно да се подготвиме за излез од кризата и за заздравување, да се подготвиме за периодот по кризата и мораме да покажеме дека сме […]

Вучиќ најави помош од по 100 евра за секој полнолетен жител на Србија

 • March 30, 2020
 • Коментари
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во телевизиско интервју ги претставил економските мерки за помош и надминување на кризата со коронавирусот. „Имаме пари за економијата, но има и уште нешто. Размислуваме на секој полнолетен граѓанин на Србија да му доделиме помош од 100 евра. Без разлика дали е вработен, невработен, пензионер. За околу 5,2 милиона […]

ЗАХАРОВА ИМ ГО ПЛECHA НА ОЛИГAPCИТЕ: Русија не ви чинеше, сега останете во државата која е ,,Столб на Цивилизацијата”

 • March 29, 2020
 • Коментари
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека „многу богати луѓе“ се јавиле во МНР и понудиле да испратат приватен авион во Лондон за своето дете.Тие луѓе тврдат дека во Британија се случува вистински хаос. – Каква цивилизација! Во Англија го поништуваат здравственото осигурување! Немаат никакви обврски. Тестот чини 450 фунти. Сакаме […]

ЧОВЕШТВОТО ДОБИ ЗАЕДНИЧКИ HEПPИJATEЛ: Папата го поддржа апелот на Гутереш за примиpje ширум светот

 • March 29, 2020
 • Коментари
Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск денеска го поддржа минатонеделниот апел на генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш за прогласување на примирје секаде, со цел светот да се форкусира на борба против пандемијата на Ковид-19. Поглаварот на Римокатоличката црква за време на традиционалното обраќање до верниците во недела апелираше да запрат сите облици на […]

ЗAPAЗАТА СЕ ШИРИ: Прв cмpтен случај на Koвид-19 во Сирија

 • March 29, 2020
 • Коментари
Во Сирија почина една жена заразена со коронавирус, што е прв смртен случај на Ковид-19 во оваа земја, соопшти сириското Министерство за здравство. Сирија досега потврди само пет случаи, но лекаритесметаат дека има поголем број заразени. Официјалните лица негираат прикривање, но воведоа ограничување на движењето и мерки за спречување на пандемијата.

НАЈНОВИ ИНФОРМАЦИИ: Состојба со кopoнавирусот во светот до 20 часот

 • March 29, 2020
 • Коментари
Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 707,738 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 33,526, а оздравеле 150,732 лица. – Италија објави нови бројки за заразените со коронавирус – од вчера бројот на заразени се зголеми за 3.815 лица, а од почетокот на пандемијата во таа земја инфицирани се вкупно 97.689. […]

СКОПЈАНИ BHИMABAJTE: Повеќе од половина зapaзени со кopoнавирус во Македонија се од главниот град

 • March 29, 2020
 • Коментари
Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со коронавирус до денеска во Македонија изнесува 259 лице, a вкупната бројка на починати достигна шест лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: – Скопје – 145 – Дебар – 46 – Куманово – 21 – Штип- 14 – Прилеп – 8 – Велес – […]

Атина тивка и празна како никогаш досега (фото + видео)

 • March 29, 2020
 • Коментари
Промена на стражата на претседателската гарда на споменикот на Незнајниот јунак пред грчкиот Парламент во строгиот центар на Атина. Пролетно, сончево попладне, 15 часот. Време кога најчесто на улицата (непрописно) се паркирани туристички автобуси, а десетици туристи уживаат во една од атракциите што ги нуди грчката престолнина. Освен туристите, уживаат и Грците. Најчесто. И во […]

(Видео) ФУДБАЛЧЕ И БИЛЈАРД: Србија подготви огромен кapaнтин со сите услови

 • March 29, 2020
 • Коментари
Белградскиот саем од денеска е место каде што Србите кои доаѓаат од дијаспората но и од земјата кои мораат да минат низ задолжителната самоизолација од две недели. Тука како во касарна ќе бидат сместени околу 3.000 пациенти кои имаат лесни симптоми и кои ќе си заминуваат веднаш откако ќе се констатира дека се здрави. На […]

Урнебесно: Како хрватски ватерполист тренира во карантин? (ВИДЕО)

 • March 29, 2020
 • Коментари
Пандемијата на Ковид-19 ги запре спортските случувања, па голем број спортисти се обидуваат да ја одржат нивната форма во домовите и карантин. На социјалните мрежи се појавија и различни предизвици, од играње со тоалетна хартија до правење на склекови. Спортистите бараат начин како да ја победат досадата, а хрватскиот ватерполист Иван Буљубашиќ на оригинален начин […]
Страница 30 од 149« Прво...1020«2829303132 » 405060...Последно »