КОВИД-19 (Коронавирус)

Пpиcтигнyвa пeттaтa pycкa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc

Руската Федерална биомедицинска агенција започна клинички испитувања за нов препарат за спречување на коронавирусот, објави прес-службата на ФМБА. Поточно, ова е прва и втора фаза на тестирање на антигенската рекомбинантна вакцина. Во јуни годинава успешно беа завршени предклиничките испитувања на препаратот,...

„EМA“ aнaлизиpa лek пpoтив apтpитиc зa лekyвaњe нa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека го разгледува барањето за употреба на лек за артритис за лекување на ковид-19 кај возрасните пациенти со воспаление на белите дробови, и кај кој постои ризик од развој на тешка респираторна инсуфиенција. Во...

Зaпoчнa вakцинaциjaтa нa млaдитe oд 12 дo 17 гoдини вo зeмjaвa, интepecoт e мнoгy мaл

Многу мал интерес кај младата популација за имунизација против ковид-19 на првиот ден од нивната вакцинација. Преку веб-страницата „vakcinacija.mk“ досега се пријавиле 1.800 млади лица на возраст од 12 до 17 години. Слабиот одзив на младите резултираше со тоа...

Hoвиoт дeлтa coj пpeдизвикa гoлeм пpитиcoк вpз бoлницитe вo Kaтaлoниja

Шефот на здравствената служба на шпанскиот регион Каталонија, Џема Крајвинкел, изјави дека новиот бран на пандемијата може да доведе до голем притисок врз болниците на крајот на месецот, во моментот кога здравствените работниците почнаа да користат годишни одмори. Во денешното...

Пeт opгaнизaции нa OOН пoвикaa нa тpeвoгa – ceкoj дeceтти вo cвeтoт глaдyвa

Пет организации на Обединетите нации повикаа на тревога, откако пандемијата на коронавирусот го зголеми бројот на гладни луѓе во светот. Во моментов секој десетти човек на нашата планета гладува. Пет организации на ООН беа вклучени во подготовката на Светскиот извештај...

Пoвтopнo ce oтвopaaт eдиницитe зa интeнзивнa нeгa вo Шпанија…

Делта сојот на корона вирусот прави се поголеми проблеми во Шпанија. Земјата  бележи значителен пораст на нови случаи на Ковид-19 кај млади невакцинирани лица, по трендот на опаѓање на заразени од крајот на април. Бројот на пациенти во регионите...

Иcтpaжyвaњe: Cпyтник coздaвa дoлгopoчeн имyнитeт кaj 90 oтcтo oд вakциниpaнитe

Истражувањето во аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања покажа дека 90 отсто од луѓето развиваат долгорочен имунитет откако биле вакцинирани со „Спутник“, објави рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), повикувајќи се на извештај објавен во „Ла насион“. Новата...

Борис Џонсон пoвтopнo вo изoлaциja – бил вo кoнтaкт co зapaзeниoт бpитански министep зa здpaвcтвo

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон и министерот за финансии Риши Сунак добија мерки за изолација поради контакт со министерот за здравство, Саџид Џавид, кој е заразен со коронавирус. Британскиот министер за здравство, Џавид, вчера беше позитивен на коронавирус, а...

Дeтaлнa aнaлизa нa проф. Трајковски: He oчeкyвa нoв нeкoнтpoлиpaн бpaн…

Денеска е 500-тиот ден од епидемијата на ковид-19 во Македонија, според бројот на дневните извештаи од ИЈЗ Скопје. Зад себе оставивме три брана и сега сме одново на почеток, пишува на Фејсбук професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски во...

МЗ co aпeл: Гoлeм бpoj вakциниpaни e eдинcтвeн нaчин дa ce cпpeчи шиpeњe нa дeлta cojoт

Министерството за здравство информира дека 16 пациенти со ковид се хоспитализирани на територија на цела држава. Сегашната епидемиолошка состојба во земјата е стабилна, болниците се празни, а само 4 пациенти се на кислородна поддршка. Иако здравствениот систем е подготвен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Царовска: Ниe имaмe oбвpcкa дa им cлyжимe нa гpaѓaнитe штo нe избpaa

Ние имаме обврска да им служиме на граѓаните што не избраа, секој ден подобро и затоа во сите сектори...
- Advertisement -spot_img