October 28, 2020, 3:16 am

КОВИД-19 (Коронавирус)

Скопје за време на полициски час (видео)

Владата на Република Македонија во текот на минатата недела донесе одлука за воведување на полициски час и тоа е една од мерките за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Covid19. Во овој период, но и во изминатите две седмици...

Кире Лазаров со донација за Здравствениот дом во Свети Николе

Младите во Свети Николе организираат акција за помош на светиниколчани во борбата против корона вирусот. Тие нагласуваат дека најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров донирал средства за набавка на маски со филтри и скафандери за здравствениот дом во неговиот роден...

ЗА СРБИЈА ПОМОШ ОД СИТЕ СТРАНИ: Авион слета од Емиратите- Шеикот Зајед Бин Србија испрати 10 тони медицинска помош за борба против коронавирус

Како што е соопштено од страна на РТС во првиот дел од донацијата на ОАЕ е 13.750 и 15.000 болница заштитни одела, ракавици 500.000, 30.000 на средства за заштита на чевли, 20.000 маски, 6000 антисептици, вкупно 10 тони помош. Во...

Трамп им се спротивстави на здравствените експерти, телевизиите го прекинаа емитувањето на брифингот

Американскиот претседател Доналд Трамп со четворица припадници на неговата администрација задолжени за справувањето со коронавирусот, одржа брифинг од кој си заминаа големите медиумски куќи CNN, MSNBC, ABC News, NBC News и CBS News. Причината за тоа е што Трамп...

EВЕ КАКО ТРЕБА ДА ГО ИСЧИСТИТЕ АВТОМОБИЛОТ: Како изгледа правилно чистење и дезинфекција на внатрешноста на автомобилот (ВИДЕО)

Како изгледа правилно чистење и дезинфекција на внатрешноста на автомобилот (ВИДЕО) Пандемијата на коронавирусот натера многумина сериозно да размислуваат за хигиената и чистењето на нивниот простор за живеење. Внатрешноста на автомобилот не е исклучок. Веќе претходно знаеме дека воланот е четири...

Основачот на Амазон имун на пандемијата – заработил дополнителни 5,5 милијарди долари

Основачот на Амазон, Џеф Безос заработи уште 5,5 милијарди долари од почетокот на пандемијата. Најбогатиот човек на светот денес тежи неверојатни 120 милијарди долари. Безос се спаси од голема криза во февруари, кога продаде голем пакет акции на Амазон, вредени...

МАПА: ВО СКОПЈЕ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУСОТ 143 ЛИЦА, НАЈГОЛЕМИОТ ДЕЛ СЕ ОД КАРПОШ

Досега во земјава се регистрирани 241 случај на заразени лица со коронавирус. Четири лица се починати, а тројца се излечени. Од Влада пораачаа дека државните карантини се безбедни и строго контролирани. Владини претставници извршија увид на работите за подигнување...

На Нов Зеланд прв смртен случај поврзан со Ковид-19

На Нов Зеланд регистриран е првиот смртен случај како последица од новиот коронавирус, соопштија здравствените власти. Починатата е 70-годишна жена, кај која првично бил дијагностициран грип. На Нов Зеланд вкупно заразени со новиот коронавирус се 514 луѓе.

10-те најcмpтоносни филмски виpуси

Поради некоја причина, како што започна епидемијата со корона вирусот, се зголеми и популарноста на филмовите и сериите со ваква тематика. Обично, во филмовите, пандемиите резултираат со вистинска апокалипса. За среќа, секојпат станува збор за некој измислен вирус. Н,...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември изби епидемијата. Но,...
- Advertisement -

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...
- Advertisement -

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...