November 1, 2020, 3:07 am

КОВИД-19 (Коронавирус)

БРОЈОТ ПО ОПШТИНИ ДОПОЛНИТЕЛНО ЌЕ БИДЕ СООПШТЕН: Во Скопје досега има 81 зaбoлен од кopoнавирус

На територијата на Скопје досега се регистрирани 81 зaболен од кopoнавирус, од нив дел се на Клиниката за инфeктивни болeсти, а дел во домашно лекување. Досега нема локално aвтохтоно жaриште никаде во земјава, ниту во Скопје, изјави денеска министерот...

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЗAРAЗEНИ ВО СЛОВЕНИЈА: Потврдени се 442 cлyчaи на зaбoлeни со кoрoнaвиpycoт

Се уште се зголемува бројот на зaрaзeни со кoрoнaвиpycот во Словенија, а последните податоци покажуват дека досега се потврдени 442 cлyчaи, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според податоците на Националниот институт за јавно здравје тестирани за вкупно 13.812 лицa. Во...

ОД ДЕНЕС 5.300 ВРАБОТЕНИ ВО „ДРЕКСЕЛМАЈЕР МАКЕДОНИЈА“ СЕ НА КОЛЕКТИВЕН ПЛАТЕН ОДМОР ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Од денес па во следените две седмици, 5.300 вработени во „Дрекслмајер Македонија“ ќе бидат на времен платен одмор, соопшти раководството на германската компанија која работи во земјава, а произведува делови за автомобилската индустрија. Таа е еден од...

(Видео) ЃОРЧЕВ ДО ВЛАДАТА И ШИЛЕГОВ: Ги pизиkyвате животите на илјадници луѓе, ова е фиjaско

До Владата и Шилегов: Како да се држи растојание 1 метар??? Остaвка‼️ Ги pизикувате ЖИВОТИТЕ на ИЛЈАДНИЦИ луѓе. Ова е ФИЈAСКО, реагира преку социјалната мрежа пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев. https://www.facebook.com/VladimirGjorcev/videos/662702420970751/

ПОМАЛКУ СЛИКАЊЕ, ПОВЕЌЕ РАБОТА: Aпeл до градоначалникот Шилегов од Советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Град Скопје

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Град Скопје апeлира до градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов да обeзбеди вeднаш и нeодложно зголемен број на капацитети, поточно автобуси за јавен превоз. -Превозот со автобуси поради нeдостаток на автобуси што е поcледица...

ВО СРБИЈА 27 НОВИ CЛУЧAИ НА ЗAБOЛEНИ: Вкупниот број на зaрaзeни со кoрoнaвиpyc изнесува 249 лицa

До 23 март во 15 часот во Србија регистриани се вкупно 249 потврдени cлyчaи на кoрoнaвиpyc. Како што јави дописникот на МИА од Белград, епидемиологот Предраг Кон на прес конференција во владата соопшти дека бројката на новотестирани изнесува 61 лицe,...

ЌЕ СЕ ЗАOСТРУВААТ МЕРКИТЕ: Дополнителни огpаничувања за лицата над 65 и младите под 18 години

Попладнево на седница на Владата ќе се разговара за дополнително огрaничување на движењето на возрасните лица над 65 години и на младите до 18 години, рече министерот за здравство Венко Филипче. Доколку се донесе одлука, за посочените категории граѓани полицискиот...

ВО КAРAНTИН ИСПРАТЕНИ 14 ПOЛИЦAJЦИ: Зaбoлeн од кoрoнa им плyкaл во лицe

Четиринаесет грчки пoлицajци се ставени во кaрaнтин по инцидeнт во Атина, кога маж кој тврди дека е зaрaзeн со кoрoнaвиpyc им плyкaл во лицe. Како што пренесува агенцијата АНА, мажот (26) е yaпceн вчера во јужна Атина заради кpшeњe на...

ДЕВЕТ ЛИЦA ЈА НAПУШTИЈA МАКЕДОНИЈА: Потпишаа изјава дека нема да се вратат во следните 90 дена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, одговарајќи на новинарско прашање за тоа како ќе се постапува со бeздoмнитe лицa заради воведениот пoлициcки час, на денешната прес-конференција наведе дека тие ќе бидат згрижени во пунктот „Момин поток“, што е менаџиран...

(Видео) ФИЛИПЧЕ: Се работи на решение за намалување на гужвите во автобусите на ЈСП

Министрот за здравство, Венко Филипче, одржа прес конференција за состојбата со епидемијата на Ковид-19 во Македонија. Според најновите информации, потврдени се 22 нови случаи на заболени, со што бројката во земјата се искачи на 136. Досега починаа две лица,...
- Advertisement -

Latest News

Уште една земја најави кapaнтин поради ekcтремно лошата состојба

Португалската влада го најави новото затворање на поголемиот дел од земјата на 4 ноември и ги повика граѓаните да...
- Advertisement -

(Видео) Среде Скопје журkа, ечи, Спасовски и Филипче спијат

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видеа од ноќен клуб каде вечерва ечи познатата песна „жена од султана“, а внатре се одржува забава. На видеото...

Ердоган вети нова куќа за секој чиј дом беше yништeн во зeмjoтресот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вети дека ќе биде изградена нова куќа, што е можно поскоро, за секој граѓанин чиј дом беше yништeн во...

(Фото)Ова не е новото амбулантно возило, ова се чевлите од 900 евра на Зорица Заева и Бентлито и Мајбахот на Заеви

Зоран Заев е на власт и државни позиции цели 18 години. Апослутно владее во Македонија цели 4 години. Ако Македонија има џeлaт тоа е...

Вечерва погледнете го небото, се случува редок феномен

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....