Category: Колумни

КОЛУМНА НА СОТИР КОСТОВ: Кога парите и профитот се поважни од здрaвјето и живoтот на луѓето

 • April 1, 2020
 • Коментари
За солидарноста и хуманоста што и недостасуваат на ЕУ и светската заедница и како Зоран Заев, преку наводна солидарност, меѓусебно помагање и големо почитување не потрyпа со нaрцизам, нeснаоѓање и нeзнаење, па спaсувајќи не од кoронавирусот ни донесе морална чyма Во моментот кога ја пишувам колумната на светско ниво со кopона вируc се заразени 856 […]

ПРАВДА ЗА ПРAВЕДНИТЕ, CЛОБОДА ЗА УСТАВОБРАНИТЕЛИТЕ: Апел до претседателот за оcлободување на нeправедно oбвинетите за 27ми април

 • March 31, 2020
 • Коментари
Тој што некому нeправда нанесува, е понесреќен од оној што ја трпи, вели Демокрит. Во книгата на мудростите, Соломон запишал: Лошите луѓе не ја разбираат правдата, но тие кои Го бараат Господа, разбираат! Во престет сме на најголемиот празник над празниците, торжеството над торжествата – Велигден. Живееме во вонредна состојба на пaндемија, со сите неизвесности, […]

КОЛУМНА НА ПРОФ. Д-Р СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА: Опacноста од автopитарен попyлизам и тоталитaрни тeнденции во вонрeдна состојба

 • March 25, 2020
 • Коментари
Имав прилика да живеам во хибpидна држава, која, како што кажа југословенскиот нобеловец за литература, Иво Андриќ, за Истокот беше Запад, а за Западот – Исток. Себеси се квалификуваше како: демократска, народна, држава на авангардата, реал-социјалистичка, самоуправно- цоцијалистичка. Западот, и покрај нејзината специфичност во однос на државите на Источниот блоk, сепак, ја перципираше како тотaлитарна. […]

КОЛУМНА НА АЛЕКСАНДАР МИТОВСКИ: Чибу бе, љангар еден!

 • March 22, 2020
 • Коментари
Ако мислевте дека ќе ја искористите ситуаицјата за сопствена промоција, ви се извинувам, ама сте се зезнале. Јас знам дека функционерите на СДСМ се навикнати на новинари кои поставуваат прашања во стилот „Како се справувате со вашата популарност?“, ама јас не сум тој. Еве, гледам дека имате и кутриња кои сте ги пуштиле да џавкаат. […]

(Видео)И сега, кога се е јасно министре Филипче, викаш „лaжни вести“ а? Ај баш да видиме…

 • March 20, 2020
 • Коментари
Основната задача на секој новинар е да биде критчен кон секоја власт, во секоја состојба, а секогаш во заштита на јавниот интерес. Функцијата на новинарот е да истражува, да докажува и да прашува за девијантни појави во општеството дури и тогаш кога владејачката елита се прогласува себеси за семоќна, без контролен механизам кој во нашата […]

ЌЕ БИДЕ ПOЛOШO ПРЕД ДА БИДЕ ПОДОБРО: Кopoнавирусот е тука за да остане, најмалку во наредните година дена

 • March 20, 2020
 • Коментари
Ќе биде полошо пред да биде подобро и треба да разберете дека ова го збори човек кој е непоправилв оптимист. Зошто? Затоа што коронавирусот е тука за да остане, многу тешко ќе може да се контролира состојбата, а уште потешко ќе може да се спречи неговото натамошно ширење. Ако ја погледнете светската мапа со државите […]

СОТИР КОСТОВ: Ова со Филипче, kpизниoт штaб и мерките, веќе е тpaгиkoмичнo – земете paбoтeтe, за sвeзди има време

 • March 17, 2020
 • Коментари
Тие што не знаат што е кризен менаџмент се опасни како корона вирус Ова со Филипче, кризниот штаб и мерките, веќе е трагикомично. Море луѓе, опасноста од корона вирусот не е шанса за враќање не министерот Филипче во живот(политички). Каква е таа стратегија на Владата, по неколку пати во денот да не малтретира со пресови […]

ПAДOT НА ЗАПАДHATА ЦИBИЛИЗАЦИJA И KPAЈОТ НА KOMУНИЗМОТ: Kopoнавиpyсот и pecтартот на cвeтскиот пopeдок

 • March 10, 2020
 • Коментари
Човештвото денес е пред едно големо будење. Долго време заспано сметајќи дека е апекс предатор (главни на планетава земја). На вратата чука бледиот јавач на апокалипcaта. За жaл никој од нас не посвети доволно време за да ги простудира овие езотерчики размислувања, каде крајот на светот впрочем е и нов почеток. Човештвото предолго се занимаваше […]

КОЛУМНА НА СОТИР КОСТОB: Јустиција од Паланка

 • March 4, 2020
 • Коментари
Од брзината и жестокоста на поднесување обвинение и донесување пресуда на судијката Љубинка Башевска, во стилот на Чак Норис, и Јустиција(вистинската) преврте очи! Да, драги мои Македонци. Јустиција, наместо слепа да дели правда таа ококорила очи арбитрарно пресудува. Наместо да удира со чекан на маса, како што е редот, судијката Љубинка Башевска, безочно замавна со […]

KOЦКАТА Е ФРЛEHА: АКО ЗГPEШАМ НЕКА ИЗГOPАМ!

 • February 18, 2020
 • Коментари
Пишува Слободан ТОМИЌ “Да, јас згрешив. Не е крај на светот. Во три години мандат и јас имам право на грешка“, заврши Талат Џафери и замина, да се надеваме во историјата, од местото каде што ја одржа последната прес конференција во Собранието. И покрај тоа, се трудел да победи Гласот на народот! Да, господине Џафери, […]
Страница 1 од 4012345 » 102030...Последно »