October 24, 2021, 8:16 am

КОЛУМНА НА МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ: Татари, зошто бе плочата не ја ставивте на грчката страна на Кајмакчалан?

Да ја завршам акцијата преземена пред 48 часа со заминувањето и решавањето на проблемот на Кајмакчалан од моја страна. Еве ги поентите: 1. Миленко отиде со свој JEEP, свој токмак и своја ТВ екипа таму, никој друг. 2. Откако објавив фотки и...

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Кога долгогодишни инсајдери ќе станат аутсајдери

Оваа колумна ја почнувам со упатство за читање кое го сметам за нужност. Неделава се уверив дека ние, нормалните луѓе наспроти обрежаните сливи истретирани по Прунинг програмата на ,,Монсанто“ лабораторијата на Стејт департментот, иако користиме исти јазични симболи во...

КОЛУМНА НА СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: Гевгелиски подсојуз!

Во саботата ние од ГРОМ имавме прес конференција на која за Катица Јанева рековме дека е обвинителка земена од втора лига - Југ, a колку вреди оваа гевгелиска „Карла дел Понте“ потврдата пристигна само три дена подоцна. Во интервјуто на Македонската...

Зошто Русија е во право во Сирискиот конфликт

Комисија составена од Британски пратеници ја даде својата оцена во однос на воените акции кои Бритнаците и Французите ги преземаа против режимот на Муамер Гадафи во 2011 година. Во извештајот се наведува дека лошо спроведената акција допринела до создавање...

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Кога црпнат ќе најави детабуизација, ИСИЛ ти чука на порта

Навистина било точно дека кој овде нема да полуди, е ненормален. Дијагнозава важи за сите што спаѓаат во категоријата обичен и нормален свет со способност да промислува и проценува, да логицира и размислува. А не важи за оние кои...

ПОЛЕМИКА НА ИНТЕРВЈУТО НА ДИМИТАР ДИМИТРОВ: „Антиквизацијата“ и Конгрес во Солун – не можат да се споредат!

Во бројот од 3 септември 2016, “Утрински“ донесе опширно интервју со проф. Димитар Димитров, под наслов: “Антиквизацијата е автопортрет на политичката елита“. Ова е реакција на некои негови ставови кои не соодветствуваат со реалноста. Таа беше понудена на “Утрински“,...

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА: Кој овде нема да полуди, е ненормален!

Еден од моите најомилени колумнисти, Бетмен, инаку член на ,,заедницата“ на ингениозни дешифранти на потсвеста кој заедно со Борис Дамовски и Ацо Станковски се врвни мајстори во осветлувањето и на најситните детали кои за многумина остануваат невидливи, ќе напише:...

ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НЕ ЗНАЧИ И СЛАВЕЊЕ: Ем за независност, ем за југословенски сојуз договорено на собраниска пауза

Одбележувањето на Денот на независноста на државата Македонија во реалноста не значи и славење Оти сме заглибени до гуша во искреирана политичка и институционална криза по пучот што го изведоа домашните контрактори или благонадежни квислинзи од главната опозициска сила, именувана...

КОЛУМНА НА ДАРКО ЈАНЕВСКИ: Зошто им вртиме грб на САД?

Ние упорно и упорно се оддалечуваме од Американците како наш стратешки партнер. Ете, САД немаат никакво цензорско тело што ги контролира и казнува телевизиите, ние штотуку го воведовме. Во САД нема „тииит“ кога се споменува името на странски амбасадор,...

ТОДОР ПЕТРОВ: НИЕ, БОНД СТИЛ И КАЛЕТО…

  Ништо не е случајно, а ако е, тогаш е доста добро испланирано! Војната во Македонија 2001 година не беше војна меѓу Македонците и Албанците, ниту војна меѓу православните и муслиманите. Војната во Македонија 2001 година беше симулирана војна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Eднa гoдинa oд cmpттa нa Амди Бајрам

Денеска се навршува една година од смртта на поранешниот пратеник и политичар, Амди Бајрам. Тој беше долги години претседател...
- Advertisement -spot_img