Category: Култура

КАЈ И ДА Е, ЌЕ ПAДHE: Писмото со намери за реконструкција на Универзална сала остана непрочитано – објектот пред pушeњe

 • March 9, 2019
 • Коментари
Во мај годинава ќе биде прва годишнина откако скопскиот градоначалник Петре Шилегов и тогашниот министер за култура Роберт Алаѓозовски потпишаа писмо со намери, со кое ја договорија реконструкцијата на Универзална сала. Како што најавија тогаш, работите годинава веќе требаше да бидат започнати. Односно да се во полн ек. Но ништо од тоа. Состојбата на салата […]

ИЗВРШИТЕЛИ ЈА БЛОКИРАА СМЕТКАТА НА МОБ: Mакедонската опера и балет со блокирана смека поради долг од 700.000 евра!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Извршители ја блокираа сметката на Македонската опера и балет поради дoлг од 700.000 евра, дознава „Макфакс“. Овој дoлг потекнува од 2015 година и изнесува 800.000 евра, но досега институцијата успеала да врати 100.000 евра. Според директорот Васе Ристов, истекол рокот од три години кога е направен овој дoлг и сега доверителите бараат наплата.

МАКЕДОНИЈА ИМА СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕ: Македонскиот филм „Господ постои,името и е Петрунија“ доби две признанија во Берлин!

 • February 17, 2019
 • Коментари
Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби две награди на денешната церемонија за доелување на награди од независни жири комисии на престижниот Берлински филмски фестивал. Филмот на Теона ги доби престижната награда од жири комисијата „Ecumenical“ и наградата наречена „Guild Film Prize“. Наградите ги подигна Лабина Митевска.

ОТКАЖАН КОНЦЕРТОТ И НА КАРОЛИНА ГОЧЕВА: Наместо утре ќе се одржи во недела

 • February 14, 2019
 • Коментари
Концертот на Каролина со Македонска Филхармонија од петок 15.02. е презакажан за недела 17.02, информираа од „Авалон продукција“. -Почитувани, ве информираме, поради вчерашната тpaгeдиja и прогласените два дена на жaлocт, првиот од двата овонеделни концерти наместо во петок на 15.02. ќе се одржи во недела 17.02. Вториот концерт останува во сабота, на 16.02, Ви благодариме […]

БРАВО! Македонскиот актер Благој Веселинов доби награда на Берлинскиот филмски фестивал!

 • February 13, 2019
 • Коментари
Благој Веселинов се закити со награда на 69-тото издание на Берлинскиот филмски фестивал. 34-годишниот македонски актер ја доби статуетката „Shooting star“, која му беше врачена како еден од најдобрите европски актери во подем. Покрај него, оваа награда ја добија и уште девет актери од Србија, Естонија, Исланд, Норвешка, Германија, Данска, Полска, Шведска и Ирска. Церемонијата […]

ЗОРИЦА НУШЕВА СО УЛОГАТА НА „ПЕТРУНИЈА“ ГО ОСВОИ БЕРЛИНАЛЕ!

 • February 11, 2019
 • Коментари
„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска вчера ги освои не само акредитираните новинари кои присуствуваа на првата проекција, туку и илјадната публика која на светската премиера во 16 часот со бурен аплауз и овации го поздрави првиот македонски долгометражен игран филм што се бори за престижната Златна мечка на 69. Берлинале. […]

РЕЖИСЕРКАТА ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА: Не делумна, потребна е целосна ревизија зошто одлуките се носеле во кабинетот на министерот во последен момент

 • February 10, 2019
 • Коментари
Во вчерашниот централен дневник на 1ТВ гостуваше режисерката Зоја Бузалковска, која говореше за неправилноста за финансирање на културните институции. Имаме многу јасни индикации дека некои одлуки се донесени во последен момент. Односно дека се донесени во кабинетот на министерот, по одлуките на самите комисии. Вие видовте дека во театарската дејност еден од членовите на Комисијата […]

(Видео)ФИЛМОТ НА ТЕОНА МИТЕВСКА ПОЗДАВЕН СО ОВАЦИИ ВО БЕРЛИН: Овации и аплуз од новинарите во Берлин за македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

 • February 10, 2019
 • Коментари
На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна прес конференција одржа екипата на македонскиот филм. Според фотографиите и видеата кои мое да се видат на социјалните мрежи, забележлив е големиот интерес за приказната и за […]

ЗДРУЖЕНИЕ НА ЏЕЗ МУЗИЧАРИ СО РЕАКЦИЈА ДО МИН. ЗА КУЛТУРА: 19 професионалци завршени на најдобрите музички академии во светот не добија ни денар

 • February 10, 2019
 • Коментари
Со свој став за распределбата на сретствата од Годишната програма се јави и Здружението на џез музичари. Тие на својата страна на „Фејсбук“ напишаа: Голем удар врз македонската музичка сцена! Голема неправда за џез-културата во Македонија, прекин на развојот на единствениот професионален џез-ансамбл кај нас! Ова се само малку зборови кои можат да ја искажат […]

НЕ ОСЛОБОДИЛЕ ОД ДИКТАТУРА, ЗАТОА НЕ ДОДЛИЛЕ ПАРИ: Актерот, а сега советник на Адеми, Висар Вишка во одбрана на министерот за култура

 • February 10, 2019
 • Коментари
Советник на министерот за култура Асаф Адеми вели дека распределбата на парите за проекти во културата не може да биде совршена кога за нив одлучуваат луѓе. Актерот Висар Вишка, кој сега е специјален советник на Адеми тврди дека комисиите биле целосно слободни при изборот на проекти. -Некои уште сакаат диктатура каде што еден центар, еден […]
Страница 1 од 1012345 » ...Последно »