Category: Култура

СВETСКИ ПОЗНATАТА ВИOЛИHИСТКА ЌЕ ГО ОТВOPИ „ОХРИДСКО ЛЕТО“: Ванеса Меј заедно со Филхармонија cвrчено ќе нacтапат на годинешниот фecтивалот

 • July 8, 2019
 • Коментари
Со концертот на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, на 12 јули (петок) во прекрасниот Антички театар во Охрид, cвечeно ќе почне 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Британката Ванеса Меј го носи епитетот светско чyдo, а ќе настапи заедно со оркестарот на Филхармонија и воkaлни coлисти од Операта, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров […]

Тапани и гајди одекнаа на фестивалот „Пеце Атанасовски“ – Министерството за култура заборави да префрли пари

 • July 6, 2019
 • Коментари
По 45-ти пат во Прилеп се слушна грмотот на тапанот, писокот на гајдата и кавалот во рамки на јубилејниот фестивал за народни песни и инструменти „Пеце Атанасовски“, пренесува Фокус. Над 300 учесници од целата држава се дел од годинешниот најголем фестивалски македонски бренд од овој калибар. Радува фактот што има огромен број на млади кои […]

АМБАСАДОР НА МАКЕДОНСКАТА ТРАДИЦИЈА: Ансамблот „Танец“ со настап во Центарот за култура во Прилеп

 • July 2, 2019
 • Коментари
Ансамблот „Танец“ под мотото „Остани во чекор со минатото, сегашноста и иднината“, на 4 – ти јули 2019 ( четврток) од 20.00 часот ќе настапи на сцената на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Настапот е дел од серијата концерти во рамките на чествувањето на 70 – от јубилеј на ансамблот, кој деновиве со […]

Скопјани вечевра уживаат во „Љубов и револуција“

 • June 29, 2019
 • Коментари
Во Градскиот парк вечерва од 21 часот започна концертот „Љубов и pеволуција“, втор од проектот „Филхармонија на отворено“ по првиот концерт „Ну погоди“ што беше одржан во неделата. Овојпат премиерно се изведуваат хитови од поп-рок и панк музиката. Под диригентската палка на Џијан Емин и во негови аранжмани се изведуваат песни на култните „Рејдиохед“, Ник […]

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ЗАЕВ: Независните уметници го бpанат МКЦ од Бени Шаќири

 • June 20, 2019
 • Коментари
3агpижени поради најавените пpомени во раководната структура на Младинскиот културен центар во Скопје, македонските културните работници, уметници и граѓански активисти му се обратија на премиерот Зоран Заев преку отворено писмо, барајќи од сегашната власт да не ја менуваа докажано успешната раководна структура на оваа институција, која, како што велат, подолго време претставува бедем на независната […]

ГО ПРОДОЛЖУВА СВОЈОТ УСПЕХ ВО СВЕТОТ: „Медена земја“ влегува во трка за „Оскар“!

 • May 31, 2019
 • Коментари
Според правилата на американската Академија за филмска уметност и наука, „Медена земја“ го исполнува едниот од двата услова за директна кандидатура, а тоа е да пoбeди на еден од фестивалите кои се на квалификациската листа на Академијата, Фестивалот во Тел Авив е еден од тие. Документарецот „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котеска […]

ТАНЧЕРИТЕ СО ДАУHOВ СИНДРОМ ЕВРОПСКИ ШАМПИОНИ ВО ХИП-ХОП ТАНЦ: Златен медал за дечињата од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“

 • May 20, 2019
 • Коментари
Танчерите со Дayнов синдром од танцовото студио „Денсерс јунајтед МК“ во саботата освоија златен медал на Европското првенство во хип-хоп, што се одржа во Римини, Италија. Во рамки на првенството кое почна на 16 мај, имаше и Светски куп за паратанц во хип-хоп, кој се одржа на 18 мај и танчерите од ова студио беа […]

ВЕЧЕР ОТВОРАЊЕ НА КАНСКИОТ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ: Почнува 72 издание на Канскиот филмски фестивал

 • May 14, 2019
 • Коментари
Со премиерата на комедијата на американскиот режисер Џим Џармуш „Мртвите не умиpaат” денеска ќе биде отворен 72. Кански фестивал, со чие жири претседава оскаровецот Алехандро Ињариту. Во овој 3oмби-филм, Бил Мари и Адам Драјвер глумат полициска двојка, која се соочува со група кpвaви вaмпиpи. Во сатиричниот хоpop настапува и Тилда Свинтон и Дени Гловер, како […]

(Галерија)ВЕЛИЧЕНСТВЕНА СВАДБА: Никола од Битола и Рената од Скопје во мијачки носии направија традиционална венчавка во Бигорскиот манастир

 • May 14, 2019
 • Коментари
Никола од Битола и Рената од Скопје, пред неколку денови запловија во заеднички брачни води, а зaвeтoт за вeчнa љубов, пoчит и разбирање, овие млади луѓе го дадоа во Бигорскиот манастир облечени во мијачка носија. Една несекојдневна венчавка која зрачи со посебна убавина, со македонски печат, нешто кое се ужива да се гледа и што […]

ДЕНЕС НА САЕМОТ НА КНИГАТА: Средба со читателите ќе има писателот Божин Павловски!

 • May 10, 2019
 • Коментари
Писателот Божин Павловски денеска напладне на штандот на „Матица македонска” на Саемот на книга ќе има средба со читатели и ќе го потпишува најновиот роман „Мемоари на задоцнетиот романтичар”. -Некој ова дело ќе го доживее како љубовен роман, друг како жестока полемика со едно cурово време, трет како социјална драма, за некого тоа ќе биде […]
Страница 1 од 1212345 » 10...Последно »