Category: Локално

МЛАДИОТ КАВАДАРЧАНЕЦ СО ЛЕКЦИЈА ПО ХУМАНОСТ: Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за утре организира хуманитарна акција!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од 9:15 часот светиот крст ќе биде поставен на градскиот плоштад во Кавадарци и сите верници ќе можат да го бакнуваат и даруваат. Сите пари ќе бидат донирани за […]

СКОПЈАНЕЦ ОСТАНА БЕЗ ГАЌИ: Скокна по крстот во Вардар, излезе гoл!

 • January 19, 2019
 • Коментари
Скопјанец скокна по крстот во Вардар, но излезе целосно гoл. Овој момент им падна во очи на граѓаните кои денес присуствуваа на празничната церемонија во населбата Нерези. Скопјани на шега искоментираа: не сме сигурни, но можеби токму оваа „скопска брука“ ќе му донесе среќа на овој скопјанец во 2019-та година. Извор Скопјеинфо.мк

СИ ЈА ЗГОЛЕМИЛ ПЛАТАТА, ПАРИ ЗА ПРОЕКТИ НЕМА: Градоначалникот на Ѓорче Петров ќе зема поголема плата – пари за проектите, нема!

 • January 18, 2019
 • Коментари
Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во општината во време кога владејачките структури ветуваат намалување на бројот на администрацијата, објавува порталот Макфакс. Според буџетот што го изгласал Советот на општината, платата на Наумовски ќе му биде повисока 4.100 денари и ќе изнесува 65.000 […]

И КУМАНОВСКИТЕ ПАЗАРЏИИ НА ПРОТЕСТ ДЕНЕС: Не можеме да извадиме закупот да го платиме, ниту осигурувањето, ниту паушалот, за лиценца не станува збор

 • January 18, 2019
 • Коментари
Пазарџиите на Зелениот пазар од Куманово излегоа на протест и побараа да не се воведе лиценцата, посочувајќи дека не можат да опстанат со сегашните и најавените давачки. Тие денеска ја блокираа едната сообраќајна лента од булеварот „Трета МУБ“ во Куманово. Пазарџиите велат дека лиценците ќе чинат околу 60 евра, и се пожалија дека на годишно […]

ГРАД СКОПЈЕ ФИНАНСКИСКИ ЌЕ ПОДДРЖУВА 231 МАНИФЕСТАЦИЈА: Објавени добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители

 • January 18, 2019
 • Коментари
Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес во културата за 2019 година. На конкурсот што беше распишан на 15.10.2018 година пристигнаа 411 комплетни апликации. Пристигнатите апликации беа оценети од шест стручни комисии, составени од претставници на Град […]

АЛАРМАНТНО ЗАГАДУВАЊЕТО НА ВОЗДУХОТ УТРОВО ВО СКОПЈЕ: До 10 часот мерните станици покажуваат загадување шест пати над дозволеното

 • January 18, 2019
 • Коментари
Загаден воздух денеска уште во раните часови урива рекорди. Концентрацијата на ПМ10 честички во воздухот измерена во 10 часот е алармантна. Мерната станица во Битола покажува дека таму жителите дишат отров бидејќи концетрацијата на ПМ10 честички изнесува дури 309 mg/m3. Во градот на Зоран Заев се гушат, во Струмица изнесува 278 mg/m3, во Тетово изнесува […]

Од идната недела ќе почне да се наплаќа паркингот спроти ГТЦ

 • January 17, 2019
 • Коментари
Локацијата спроти Холидеј ин од наредната недела ќе се врати во првобитната функција – паркинг простор. Досега таму се паркираше кој каде ќе стигне, но од наредната недела, паркингот ќе се наплаќа. Со паркингот ќе стопанисува фирмата МГ Фешн на бизнисменот Зоран Антиќ кој за ТВ 24 вели дека целта е да го регулира сообраќајниот […]

ШЕРИФОТ ОД КРИВОГАШТАНИ: Барал пари за вработување, Заев ургирал – па си ставил ротациони светла на службената „Шкода“

 • January 16, 2019
 • Коментари
Колку илјади евра чини вработување во јавната администрација? Ова е најчестото прашање кое граѓаните самите си го поставуваат пред да се јават на некои од наместените огласи за вработување во јавната администрација. Сомнежите на граѓаните за корупција при вработувањето се потврдуваат, а до нашата редакција пристигнаа информации за нов скандал во кој се вмешани локалните […]

ОХРИД ПОДГОТВЕН ЗА НАЈМАСОВНАТА МАНИФЕСТАЦИЈА: Охрид се подготвува за Богојавление-Водици

 • January 16, 2019
 • Коментари
Привршуваат подготовките за најмасовната црковно – народна манифестација „Богојавление – Водици во Охрид. Градот најавува дека празникот оваа година ќе биде одбележан достоинствено во духот на христијанската традиција без дополнителни пропратни забавни манифестации. Јавните претпријатија го исчистија снегот околу градското пристаниште, кејот и чаршијата а нуркачите дното на езерото каде ќе се спушта Чесниот крст. […]

Лифтовите во катните гаражи на Паркинзи – Скопје не се функционални повеќе од 10 месеци!

 • January 15, 2019
 • Коментари
Лифтовите во катната гаража “Тодор Александров” во центарот на Скопје спроти Министерството за финансии не функционираат повеќе од 10 месеци. Граѓаните се гневни поради неодговорноста на институцијата, ако се земе во предвид дека оваа катна гаража е една од најпрометните и најскапите по цена на билет во центарот на градот. Револтирани граѓани кои ја користат […]
Страница 1 од 17012345 » 102030...Последно »