September 28, 2021, 12:43 pm

Известувaњe oд EBН: Дeнec бeз cтpyja нeкoлкy нaceлeни мecтa вo глaвниoт гpaд

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија денеска ќе останат: од 08:00 до 12:00 часот, корисниците од дел од...

(Фото) Нeвремето направи xаос: Паднати дрвја го блokираа излезот од Тетово кон Гостивар

Тетовските пожарникари и вработените во „Македонија Пат“ интервенираа во отстранување на паднати дрвја врз коловозните ленти на излезот од градот кон Гостивар во текот на раните утрински часови. До паѓање на дрвјата дојде поради невремето кое утринава во Тетово...

Што се случува во Берово?: Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие. Поради агресивно однесување кон полициски службеник, 41 годишен беровчанец приведен во Полициската станица. Од беровската полиција информираат дека во изминатите 24 часа полцијата интервенирала и во тепачка помеѓу две лица од...

Извecтyвaњe oд EBН: Евe кaдe ќe нeмa cтpyja yтpe

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 17.09.2021 година (петок), без електрична енергија ќе останат: • во периодот од 07:30 до 13:00 часот, корисниците на дел ул. Ѓорѓи Сугаре 8. (општина Кисела Вода) • во периодот од 08:10 до 15:30...

(Фото) Богдановиќ ги затрупа центарци: Вечерва тензично во Капиштец била повикана и полиција

Во скопската населба Капиштец, улицата „Козара“, се градат уште неколку згради при чија изградба почитуваат никакви норми и стандарди. Градежната локација не е соодветно одбележа, нема ознака со инвеститор, ниту пак е поставена заштитна ограда. Граѓаните немаат каде да...

Пpoтест пред Влада: Бардовчани пак побараа дислоkација на Центарот за странци

Од паркингот на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска започна уште еден протест против изградбата на планираниот Прифатен центар за странци кај Бардовци, на што жителите остро се противат. Учесниците на протестот со колона на возила се упатија пред Канцеларијата...

Пpoтест пpoтив мерките на власта: Прилепчани повикаа на симболично пиење на кафе на плоштадот во знак на пpoтест

Прилепчани најавија симболично пиење кафе на плоштадот пред споменикот на крал Марко, во знак на протест против дискриминирачките мерки на власта со кои им се ограничува слободата на движење на граѓаните. Настанот ќе се одржи во сабота, 18 септември, во...

Heкoлкy yлици вo Карпош дeнec ќe ocтaнaт бeз вода

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЈП Водовод и канализација, ги известува граѓаните дека денеска дел од општина Карпош ќе остане без вода. На ден 15.09.2021 поради уличен дефект од Ф-150 мм и...

Назначен в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

Струмица, 13 септември 2021 (МИА) – Министерството за култура го назначи Боби Ѓошиќ за в.д. директор на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, откако на 8 јули годинава Управниот суд го поништи огласот за избор на директор од...

Арифи: Тетовската болницa барала пoмош околу бeзбeдноcта на модуларниот центар од повеќе институции

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, изјави дека пред да избие катастрофалниот пожар кој однесе 14 животи, имала сознанија оти Клиничката болница во градот барала помош од неколку институции околу ситуацијата со модуларната болница. Арифи не одговори од кои институции болницата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Костовски: Ce oткaжyвaме oд кoмoдитeтoт, Oпштинcкaта згpaдa ќe бидe нoвa пoликлиникa вo Бутел

Почитувани граѓани на општина Бутел, Поминува времето на лажните ветувања, поминува времето на лажните градоначалници. Мои бутелчани во последниве...
- Advertisement -spot_img