September 28, 2021, 12:28 pm

Димитриевски: Во модуларниот ковид центар во Куманово нема централен довод на кислород

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски, во денешното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа изрази жалење за пожарот кој избувна во модуларниот ковид центар во болницата во Тетово каде починаа 14 пациенти. Жалам за овој несреќен...

30 ученици и девет наставници позитивни на Ковид-19 во Куманово

– Вкупно 30 ученици и девет наставници се заболени од КОВИД во Куманово од почетокот на учебната година до денеска, информираа надлежните од секторот за образование од општината. Тие оценија дека сегашната состојба е стабилна, бидејќи има 21 основно...

(Фото) ДПИ гo зaтвopи Интepмецo – имaлo зaбaвa co Роџер Санчез, нe ce пoчитyвaлe мepкитe

Државниот пазарен инспекторат синоќа го затвори кафулето „Интермецо“ во скопската населба Капиштец, поради непочитување на протоколите на Владата за заштита од ковид-19. Во кафулето имало забава со познатиот диџеј Роџер Санчез, која десетина дена беше најавувана како спектакуларна. Во координираната акција на Општина...

Во кумановската болница xоспитализирани 80 пациенти, од кои 66 се на кислородна поддршка

Во кумановската општа болница од Ковид 19, хоспитализирани се 80 пациенти од кои 66 се на кислородна поддршка, а во амбулантата се лекуваат 50-тина пациенти, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. – Бројките се менуваат од час во час,...

На утрешната прослава „30 години независност“ може да дојдат само вакцинирани и прележани граѓани

Владата ги поканува граѓаните на Македонија да учествуваат на централната манифестација по повод јубилејот „30 години независност“, 8 Септември – Денот на независноста, која ќе се одржи утре во 17 часот пред Собранието на Македонија. Настанот е со ограничен број...

Изградбата на горниот дел од затворениот пазар во Велес по вторпат се пролонгира

Изградбата на горниот дел од Затворениот Градски пазар во Велес која требаше да биде завршена на 15 септември повторно се пролонгира. Градоначалникот Аце Коцевски на последниот прес неделава рече дека како општина ќе ги превземат сите заштитни механизми изведувачот...

Утре пpoтест кај плоштад „Скендербег“, најавена блokaда на неколку улици

На 08.09.2021 (среда) со почеток од 13,30 часот најавен е протест кој треба да почне од плоштад „Скендербег“ за потоа да продолжи до канцеларијата на ЕУ. За таа цел од 13,30 часот до завршување на протестот етапно ќе бидат...

Уште еден градоначалник на СДСМ по „рецептот“ на Максим: Господ ме создал да мислам со своја глава, да не бидам партиски послушник

Откако премиерот Зоран Заев како лидер на СДСМ порача дека секој кој ќе поднесе независна кандидатура на градоначалник ќе биде исклучен од партијата, градоначалникот на Дебрца, Зоран Ногачевски, кој е еден од досегашните градоначалници на СДСМ кои решија да...

Градоначалникот Темелковски си призна дека не направил ништо:Малку му биле 4 години

Малку беа 4 години за да се донесе ДУП на Расадник, се пожали градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски во „Студио 10“ на ТВ24. “Во изминатите 4 години дел од работите не ги завршивме. Малку беа 4 години...

Центарот на Скопје се 3атвора во 11 часот: Два дена блокади за прославата на независноста

Поради подготовки за настанот по повод Денот на независноста денеска почнувајќи од 11:00 часот во централното градско подрачје ќе има изменет сообраќааен режим. Затворени за сообраќај ќе бидат: ул.„11 Октомври” и ул. „Димитрие Чуповски” во правец на движење од ул.„Васил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Poдитeлитe oд пekoлoт: Млади мајка и татко од Македонија кoи живeaт вo Германија извpшyвaлe нeвидeнa тopтypa вpз нивнитe дeцa…

Маж и жена од Македонија се осудени од судот во Менхенгладбах, мал град во близина на Дизелдорф, бидејќи таткото...
- Advertisement -spot_img