October 20, 2021, 9:48 pm

Од наредната недела во автобус само со електронска картичк

Веќе од наредната недела стартува електронската наплата во автобусите на ЈСП и приватните превозници. 5 гратис возења, ќе му следуваат на секој кој ќе ја набави новата електронска картичка во првиот месец. Цената ќе изнесува 150 денари а ќе може...

И КАВАДАРЦИ СЕ ОТКАЖА: Средствата предвидени за дочекот на Нова година ќе бидат донирани во хуманитарни цели

Кавадарци го откажува  организираниот дочек на Нова година, финансиските средства кои беа предвидени за таа намена во висина меѓу три и пет илјади евра, ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Како што информира кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, со планираните средства...

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Калциум магнезиум ацетат на улиците за намалување на загаденоста во Скопје

Ова е една од мерките за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух Град Скопје од вечерва почна со третирање на градските сообраќајници со калциум магнезиум ацетат, како една од мерките за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Со ова средство во...

МЕРКИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА ЗАГАДЕНОСТА ВО СКОПЈЕ: Од вечерва по улиците ќе се прска со калциум магнезиум ацетат

Град Скопје од вечерва почна со третирање на градските сообраќајници со калциум магнезиум ацетат, како една од мерките за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух.   Со ова средство во наредниот период ќе се третираат булеварот „Свети Климент Охридски“ и улиците...

За колку пари кодошот на Ѓорѓи Колозов беше ангажиран да пее за Жерновски?

Општина Центар се пофали дека за отворањето на втората Боемска улица, кое се случи вчера, го ангажирала Нино Величковски, за кого според досиејата кои ги поседува Државниот архив на Македонија се дозна дека го кодошел македонскиот актер Ѓорги Колозов. Не...

ЗАЕВ ИЗБРИША ПОД СО ЖЕРНОВСКИ: СДСМ сака свој кандидат за Центар?

На само неколку месеци пред локалните избори, дел од опозициските медиуми кои досега безрезервно го поддржуваа градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски излегоа со критики до првиот човек нa централната скопска општина. Прашањето кое се поставува во јавноста е дали...

Град Скопје ја откажа новогодишната прослава, средствата ќе ги донира за социјални цели

Градот Скопје денеска информира дека ја откажува новогодишната прослава што требаше да се одржи на плоштадот Македонија. Средствата коишто беа планирани за организирање на пречекот и се во износ од околу 2 милиона денари ќе ги донира во социјални цели. Одлуката...

Должниците на „Водовод“ од јануари ќе го подмируваат долгот без дополнителни трошоци

Од ЈП Водовод и Канализација-Скопје ги известуваат граѓаните кои имаат долг по основ на користење на услугите на ова претпријатие, дека со воведувањето на вонсудската наплата на долговите, од 1 јануари 2017 година ќе имаат можност да го регулираат својот долг...

Ова се новите возни редови на ЈСП: Проверете ја линијата на вашиот автобус

Нови возни редови има на линиите „7“, „17“, „18а“, „21б“, „28“, „56“, „56а“, „65а“„15“, „15а“, „24“,„65в“, „11“, „11а“, „18“, „33“, „44“, „58“, „58а“, „58б“, како и „80а“, „163“ и „165“. Повеќе линии на ЈСП претрпуваат одредени измени. Така, нови возни...

ДОБРА ВЕСТ ЗА КАВАДАРЕЧКИОТ РЕГИОН:Три милиони евра дополнителни субвенции за лозарите

-Веднаш по формирањето на нова Влада ќе издаде ново субвенции за лозарите и тоа за оние кои што имаат до 0,5 хектари додатно ќе добијат 20.000 денари, од 0,5 до 1 хектар дополнителни 15.000 денари, а за оние од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Сега на СДСМ ќе му се случува она што на ВМРО му се случи во 2017-та

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, истакна дека порзот на...
- Advertisement -spot_img