September 28, 2021, 11:03 am

Денеска затворени неколку улици во Скопје

Поради верскиот празник Задушница денеска се очекува зголемен интензитет на сообраќајот по сообраќајниците кои гравитираат околу гробиштата „Бутел“, „Камник“ и „Ѓорче Петров“. Најголем интензитет се очекува во периодот од 9 до 16 часот на градските гробишта „Бутел“ кога ќе биде воведен...

СКОПЈЕ: Посебен сообраќаен режим поради Задушница

Поради верскиот празник Задушница од денеска до недела се очекува зголемен интензитет на сообраќајот по сообраќајниците кои гравитираат околу гробиштата „Бутел“, „Камник“ и „Ѓорче Петров“. Најголем интензитет се очекува утре во периодот од 9 до 16 часот на градските гробишта „Бутел“...

ПЕЧЕЊЕ РАКИЈА НА ПЛИН : Oпштина Кавадарци ќе дава субвенции за печење на ракија на плин наместо на дрва

Целосно ќе им биде покриен трошокот на кавадарчани кои ќе го сменат механизмот за загревање на казаните, а целта е намалување на загадувањето, информираше синоќа кавадаречкиот градоначалник Александар Панов, за време на неговите средби со граѓаните, на кои се...

ТУКА НЕМА ПРОСТУВАЊЕ: Негователка истурила врело кафе на лицето на детенце во Скопје!

Според податоците од полицијата, во 16 часот и 20 минути 33-годишната М.Г. од Скопје пријавила дека истиот ден околу 12 часот и 30 минути во градинката „Срничка“ – објект „Чекорче“ , поточно во занималната на постара предучилишна група, додека...

СТРУМИЦА БАРА НОВ ГРАДОНАЧАЛНИК: Кучиња ги напаѓаат луѓето, градот пропаѓа, Заев си тера „ќејфот“!

Повеќе од две години, од моментот на почнувањето на деструктивниот поход на струмичкиот градоначалник низ Македонија, градот е оставен на милост и немилост да пропаѓа и деградира додека струмичката администрација безмилосно ги троши народните пари Кучиња скитници кои напаѓаат луѓе,...

ГРУЕВСКИ: Целосна обнова на амфитеатарот во Скупи со 9.000 седишта

За 2,5 до 3 години треба да биде завршен и пуштен во употреба амфитеатарот во Скупи. Инвестицијата вредна седум милиони евра е дел од предвидените „40 нови проекти за младите луѓе во Македонија“, ќе има 9.000 седишта и ќе се користи за...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД СТРУМИЦА: Преку 1.200.000 денари пари на граѓаните на Струмица за да бидат напаѓани од кучиња скитници!

Очигледната негрижа на градоначалникот на Струмица кој на сметка на ветеринарната амбуланта „Анри Вет“ од Богданци префрлил 1.200.000 денари за наводно менаџирање со кучињата скитници во градот доведе до зачестени напади врз граѓаните, од кои неколкумина биле и каснати Освен...

СТАРИОТ ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: Скопје ќе добие нов и модерен Луна парк

Постоечкиот Луна парк во Скопје заминува во историјата. На негово место ќе се гради и уредува модерно место на кое граѓаните од сите генерации, но особено децата многу ќе се израдуваат. -Градот Скопје веќе избра изведувач кој треба да ги...

Првенство во шах за млади

Во организација на Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје денеска ќе се одржи прво Првенство во шах за млади. На натпреварот, како што најавија организаторите, секое  училиште има  пријавено по пет ученика. Натпреварот ќе го водат шаховски судии и стручни...

ДЕНЕС ВО СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА: „Ќебапот-чаршиски бисер на соживот“

На неколку локации во Старата скопска чаршија денеска ќе се одржи третата манифестација „Ќебапот-чаршиски бисер на соживот“.   Според организаторите, Македонско-бугарската стопанска комора, Стопанската комора на северо-западна Македонија и Здружението „Еснаф“, манифестацијата има за цел промоција на Чаршијата и на културниот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Д-р Петличковски: Тpaтa дoзa нeмa да coздaде кoлeктивeн имyнитeт – сѐ yштe имa лyѓe кoи нe пpимилe нитy eднa

Директорот на Институтот за имунологија Александар Петличковски вели дека третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет...
- Advertisement -spot_img