October 20, 2021, 8:37 pm

Започна новогодишното украсување на Скопје

Град Скопје и оваа година, традиционално, го реализира Прoект за новогодишно украсување и декорирање кое е во тек и треба во наредните денови да го разубави празничниот лик на Скопје. Епицентарот на декорирањето е поставување централна новогодишна елка,  повисока од...

ПЕШЕВСКИ: Условите за водење на бизнис во Република Македонија се на високо ниво

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Пешевски реализираа посета на компаниите Алмак, која работи во дејноста производство на мебел и Маби трејд, фирма од конзервната индустрија од Струмица. Во разговорите со сопствениците на компаниите Пешевски презентираше дека дека во...

ВО ТЕТОВО ЛЕТААТ КУРШУМИ , ОЛИВЕР ,,ДЕЛИ“ ЖИВОТ: Тргнала да го посети братот, ја погодил куршум

И.А.(69) од тетовската населба Дреновец – Порој синоќа во 22 часот и 30 минути била погодена од куршум од огнено оружје што и нанел влезна рана во левата натколеница и скршеница на коската. Како што инфомира портпаролот на СВР Тетово...

ЃОРЧЕВ: Со поволностите во ТИРЗ Маврово-Ростуше дополнително ќе се раздвижи реканскиот крај

Во реканскиот крај има капацитети кои добро работат, но исто така се градат и нови капацитети, истакна носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во шестата изборна единица Влатко Ѓорчев, кој беше во посета на Маврово-Ростуше. -Имав прилика да ја посетам...

Кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на средба со граѓани во Чаир

Денес на средба со граѓаните на општина Чаир, беа кандидатите за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ  од оваа општина за Изборната единица 2, Ѓоко Велковски и Марија Ангелова. На средбата, кандидатот Ѓоко Велковски ги потенцираше деловите од новата програма на ВМРО-ДПМНЕ, во...

ПОЧУВСТВУВАН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈУЖНА МАКЕДОНИЈА

Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван во јужните делови на Македонија. Земјотресот, како што информираат од Сеиозмолошката опсерваторија, се случил во 02 и 25 минути со Рихтерова локална магнитуда од 3 степени, а...

EВЕ КАКОВ ЛИЦЕМЕР Е ЖЕРНОВСКИ- КАДЕ СЕ ЗАШТИТУВАЧИТЕ НА ЗЕЛЕНИЛОТО: Работници на Општина Центар во строгото централно градско подрачје извршија сеча на многулетни дрва

Дали Андреј Жерновски ги почитува законите и вака ли се грижи за зеленилото во Општина Центар? Денес работници на Општина Центар во строгото централно градско подрачје извршија сеча на многулетни дрва која помина без вообичаената протестна активност на граѓаните...

ГРУЕВСКИ: Ова се историски моменти, народот одлучува за својата иднина и иднината на Македонија

11 декември се ближи и народот ќе си го каже она што чека да го каже веќе подолго време. Ќе даде одговор на сите измачувања и малтретирања кои ги трпеа граѓаните и државата, порача од Неготино лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...

Манчев и Пишев на средба со здравствените работници во Струмица

Кандидатите за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Ванковер Манчев и Васил Пишев денеска остварија средба со здравствените работници во Струмица, каде се разговарало за здравствената политика. На средбата на која присуствуваа голем број на здравствени работници, беа презентирани и новите мерки кои...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РАНКОВЦЕ СИ НАПРАВИЛ ШТАБ ОД ОПШТИНАТА: Вработените во општината и ЈКП извршуваат партиски цели на СДСМ!

Не стивнуваат реакциите на гневните жители на Ранковце кои се згрозени од неодговорното работење на градоначалникот Момчило Алексовски Ви го пренесуваме писмото на група загрижени граѓани од општина Ранковце во целост Денес сакаме да ја искажеме нашата загриженост за неодговорното работење...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) „Плаќај народе“: 3aeв фотографиран со службено возило на партиски состанок

Премиерот Зоран Заев, прави злоупотреба на функцијата за изборни и партиски цели. Тој со службен владин автомобил се појави на...
- Advertisement -spot_img