October 21, 2021, 1:08 pm

ГОЛЕМА ЕКОЛОШКА АКЦИЈА: Ќе се чисти Огражден од пластичен отпад во акција организирана од ЈП „Беласица“ и рудниците Еуромакс!

Огражден ќе се чисти од пластика. Подружницата на македоннски шуми во Струмица започнува со реализација на нов проект кој треба да овозможи целосно собирање на пластичниот отпад од планината Огражден. Акцијата ќе биде реализирана во соработка...

ОТКРИЕНА НЕЛЕГЕАЛНА КОЦКАРНИЦА ВО ТЕТОВСКО

Објект без фирма каде имало сомненија дека нелегално се приредувале игри на среќа бил контролиран изминатата ноќ од полицијата во рамките за откривање и законско санкционирање на ваквите активности, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци...

РАФАЛИ КАЈ ГРАДСКА: Две лица на мотор пукале во БМВ

Доцна синоќа, во 23.35 часот, на автобуската постојка кај хируршката болница „Св. Наум Охридски“, поранешна Градска болница, две непознати лица на моторцикл во движење испукале неколку рафали кон патничко возило БМВ, со кое управувал 18-годишниот С.К. од Велес, потвдуваат од...

ИЗУТРИНАВА ПОЧУВСТВУВАН ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтер е почувствуван во 4:55 минути во Скопје и околината, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според институтот, епицентарот бил во источниот дел од скопското епицентрално подрачје.

ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ НАЈРИЗИЧЕН: Од Чешма во Кисела Вода, преку Центар до Лепенец, Скопје лежи на процеп длабок 200 метри!

Евентуален силен земјотрес во главниот град може да направи голем неред во централното градско подрачје во близина на Старата железничка станица, а со иста судбина би завршиле и населбите Карпош и Влае. Ова го тврди студијата на пензионираниот професор...

КРАДЕЛ ОД СМЕТКАТА НА КЛИЕНТ: Вработен во Стопанска банка Битола повлекол 571.000 денари од клиент

ПС Прилеп поднесе кривична пријава за Д.П.(54) од Прилеп вработен во Стопанска банка Битола поради постоење основи на сомнение за злоупотреба на службена положба и овластување. Пријавениот како референт за работа со благајна ја злоупотребил службената положба на начин што...

ПОГЛЕДНЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Од утре времено се пренасочуваат автобуските линиите 2, 2А, 5, 5А, 12, 11, 32, 56, 56А и 60

Градот Скопје ги известува граѓаните дека почнувајќи од утре ќе почне со изведување градежни активности на дел од улицата „Ѓорче Петров“, во насока од Дексион кон Центар, и за таа цел ќе биде воспоставен времен режим на сообраќај. Возилата од...

МАНИЈАК ФАТЕН НА КАМЕРА: Снимен манијак кој напаѓа жени и девојки во центарот на Скопје!

На социјалните мрежи се појави видео од човек кој сее страв и паника во центарот на Градот. Според описот на видеото, се работи за маж кој е снимен како напаѓа девојчиња и жени среде Центар. Во моментот кога е направено...

ЗБРАТИМЕНИ ОПШТИНИ ВО ДУХОТ НА ПРАВОСЛАВИЕТО: Општина Радовиш се збратими со Руската општина Запрудња!

Радовиш денес и официјално се збратими со Руската општина Запрудња Со присуство на голем број поканети гости од општествениот живот во Радовиш и делегацијата од Русија, официјално беше потпишан референдумот за збратимување на двата града. Градоначалникот на Запрудња, Староверов Димитриј Алексеевич...

ЗЕМЈОТРЕС ВО БЛИЗИНА НА ГЕВГЕЛИЈА: Се тресе и Егејска Македонија, земјотресот на 20 километри од Гевгелија!

Во точно 17:11 во Егејска Македонија, денешна Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтер како што регистрира европската Медитеранска сеизмолошка опсерваторија Земјотресот бил на длабочина од 2 километри, а епицентарот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Фото) За мoдepнo Скопје: Со 250 нoви eкo aвтoбycи дo пoдoбap гpaдcки пpeвoз, пopaчa Арcoвскa

Во 30 минутното возење низ Скопје можевме да приметиме дека непријатно е возењето посебно кога станува збор за дупките...
- Advertisement -spot_img