October 20, 2021, 9:22 pm

Поради обилниот дожд појава на одрони на патот М.Каменица – Кочани

Силниот дожд што го зафати каменичкиот регион повторно создаде проблеми долж патниот правец М.Каменица – Кочани, каде на повеќе места се забележани одрони. Од „Македонија пат“ апелираат до возачите за внимателно движење по влажниот коловоз, и додадоа дека поради одроните,...

Силно невpeме пpeдизвика пpekин на струјата во Пехчево, отежнaт и сообраќајот поради одрони

Силно невреме со дожд и повремени грмотевици го зафати пехчевскиот регион. Дождот е најизразен на потегот од делчевското село Панчарево во правец кон Пехчево каде поради огромните количини воден талог сообраќајот се одвива со потешкотии. Од обилниот дожд на патниот...

Пред малку зeмјотpeс во Македонија, ова се детелите

Земјотрес со јачина од 2,7 степени по рихтер вечерва е регистриран во Македонија. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 17 минути. Земјотресот бил со епицентар на 17 км југоисточно од Кичево, на длабочина од 2 км.

Посебен режим на сообраќај утре и задутре во Скопје поради посетата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

На 28.09.2021 (вторник) и 29.09.2021(среда) во официјална посета на Република Македонија ќе биде делегација предводена од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе превземе мерки за посебен...

Позитивните ученици во Штип се зapaзиле на роденденски забави, а не во училиштето, тврди Центарот за јавно здравје

Во врска со изјавата на медиумите дека ширењето на инфекцијата во училиштата е резултат на локална трансмисија Центарот за јавно здравје-Штип ја демантира оваа вест, бидејќи при направени епидемиолошки анкети, голем дел од позитивните ученици се заразиле за време...

Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

На 25.09.2021 (сабота) во Скопје ќе се одржи ,,Социо-еколошки форум Скопје 2021". Од тие причини Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на Скопје. Секторот...

“Бела ноќ” утре во Скопје

Скопје и скопјани ќе имаат можност повторно да бидат дел од едно уникатно културно доживување, на веќе традиционалната „Бела ноќ“. Многубројните уметници што ќе им се претстават на граѓаните со концерти, изложби, кинопроекции и други културни перформанси на 13 локации...

Kpивична приjaва против градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски

Денес Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, до Основното јавно обвинителство во Прилеп, поднесува кривична пријава против градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски, во врска со донација на патничко моторно возило марка Мерцедес, поради основи на сомнение за сторени кривични...

Како тендерот за смарт-сити го добија здружени фирми без конкуренција?

Со цел да се обезбеди можност за што поголема конкуренција, заинтересирани компании барале измени во тендерската документација и техничките спецификации за милионскиот тендер што Град Скопје го спроведе за смарт-сити, меѓутоа најголем дел од нивните барања биле одбиени, пишува...

Бугарски медиуми: Шилегов yдpи само по бугарската галија во Скопје

Скопје започна да уништува една од атракциите на северномакедонската престолнина, лажен брод -ресторан во коритото на реката Вардар, изграден од Бугарин кој до неодамна се користеше како ресторан, објавуваат повеќе бугарски медиуми употребувајќи ја навредливата придавка „северномакеднски“. Галијата е една...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Чеда Јовановиќ е дојден во Македонија да му помогне на СДСМ за втор круг

Александар Митовски од Инфомакс во вечерашното гостување во емисијата „Јади бурек“ на ТВ Сонце, зборувајќи за изборите, истакна дека...
- Advertisement -spot_img