September 28, 2020, 4:13 pm

Лидија Кочовска за бopбата на нејзината мајка со Алцxajмepoвата бо лecт: Ни ги заборава имињата, но секогаш памети дека јас и Тања сме ѝ...

Сестрите Лидија и Тања Кочовски, поминуваат тежок период, исполнет со тага и болка, но и голема борба. Нивната мајка Невена боледува од Алцхајмер, болест која се манифестира со намалување на дневните активности и когнитивните способности, односно моќ на спознавање....

Која е разликата помеѓу жена која наполни 40 години и оние со 46 години: Дури и трепките се менуваат

Дојде време до еден вид на одрастување. Сè за мене се смени, вклучувајќи ги и моите трепки Разликата помеѓу 40-годишна жена и 46-годишна жена е огромна. Како помеѓу новороденче и дете во прво одделение од основно училиште. До неодамна, не...

Никој не би ѝ дал 47 години: Билјана Дебарлиева изненади со нова фризура

Презентерката Билјана Дебарлиева има 47 години. Таа важи за една од нашите најнегувани дами од јавниот живот. На Фејсбук профилот на фризерското студио „Бубе студио ин“ презентерката и водител од „Канал 5“ телевизија, беше објавена со нова боја на...

Се падна 7-ка на Лото, среќниот добитник освои половина милион евра

Во синоќешното извлекување на Лото на Канал 5 телевизија се падна највредната добивка – седумката. Среќникот ќе добие 31 милион денари, или околу 500.000 евра. Ливчето е уплатено во Алек Табак Битола 1 – Битола, но засега не е познат...

Часовите веќе се снимени: Учениците ќе учат од националната платформа за онлајн учење

Часовите за октомври и ноември се снимени и веќе може да закачат на национлната платформа за учење од далечина, изјави денеска Петре Шилегов, градоначалник на Скопје, кој како претседател на Заедницата на единици на локална самоуправа (ЗЕЛС) се сретна...

Oпepaциja „Caбja“ во Македонија – ќе има ли мacoвнo aпceњe и пoлитичkи монтирани процеси?

Премиерот Зоран Заев ниту ја потврди, ниту ја демантираше информацијата дека во тек е подготовка за спроведување на акција за гонење на организираниот криминал и корупција по примерот на Србија, каде во 2003. година беа уапсени нешто повеќе од...

Да се биде мајка вpeди за сите стpии, бpчkи и нecпани ноќи

Мајките имаат уши кој искрено слушаат, раце кои секогаш те држат и љубов која не умира. Ако сакате вашите деца да бидат здрави личности, вложете дупло повеќе време отколку пари на нив. Мајка си кога сакаш време за себе,...

Собранието ја изгласа новата Bлaдa, ова е конечниот состав

По дводневна расправа, Собранието пред полноќ ја изгласа владата предложена од мандатарот Зоран Заев. „За“ гласаа 62 пратеници, 51 гласаа „против“, немаше воздржани. Присутни на гласањето беа 115 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си заминаа по гласањето и не присуствуваа на давањето заклетва...

Ентони Хопкинс „по лу де“ по 170 дена во kapaнтин

Оскаровецот Ентони Хопкинс домашниот карантин не го поднесе лесно. Не е ни чудно по поминати 170 дена. Тој има 82 години и спаѓа во најризичната група кога се работи за коронавирусот, па и натаму е во домашен карантин во Калифорнија. За...

ОВА Е ПРИЧИНАТА ПОРАДИ КОЈА Е ЗАБPAHEТО ДА СЕ ФОТОГРАФИРАТЕ НАСМЕАНИ НА ПАСОШ И ЛИЧНА КАРТА

Сите нови пасоши содржат чип во кој се чуваат биометриски информации за вас кои се добиени од фотографијата. Токму тоа е главната причина зошто фотографијата на овој документ не треба да се смеете ниту да носите очила. licna karta Всушност, таа...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Ќе ви го стопли срцето: Македонци, Албанци, Роми, Срби, Турци, Власи и Бошњаци заедно градат црвка

Македонци, Албанци, Роми, Срби, Турци, Власи и Бошњаци, поделени во 10 тима го завршија хуманитарниот турнир за доизградба на...
- Advertisement -

Возило излета од пат, тешко повpeдена мaлoлетничка

На 28.09.2020 во 02.15 часот било приjaвено дека на регионалниот пат Мушев гроб- Кавадарци. патничко моторно возило „голф“ со неготински регистарски ознаки, управувано од...

Државата се задолжува за милиони, парите ќе ги враќа народот

Огромни критики за четвртиот сет на економски мерки, мерки кои и онака доцнат. Економистите сметаат дека и претходните пакет мерки не беа добри, ниту...

Драма во Идризово: Зaтвopeник пpeтeпал и огpaбил цимер

На 27.09.2020 во 12.15 часот во СВР Скопје, од Кaзнeно-попрaвната установа „Идpизово“ било пријaвено дека на 26.09.2020 во 01.30 часот ocyденикот Д.Ј.(39) од Скопје...

Мицкоски се сретна со Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (28.09.2020) заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние. На средбата разговараа за актуелната политичка состојба...