Category: Македонија

СТАМЕНКОВСКА ОТКРИВА СКАНДАЛИ: Не се почитувале судски одлуки во корист на вработени во Министерството за информатичко општество и администрација

 • January 27, 2020
 • Коментари
Со влегувањето на Невенка Стаменковска Стојковски на местото заменик министер за информатичко општество од ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да излегуваат на виделина неправилностите и неправдите кои се случувале врз вработените во јавната и државната администрација. Во 24 Телевизија, таа изјави дека досега до неа има стигнато многу жалби од вработени лица во администрацијата кои подлежеле на неправда. […]

ДИМИТРОВ ВО 2016: СЈО денес прави држава!

 • January 27, 2020
 • Коментари
Министерот за надворешни работи Никола Димитров во 2016 година пишуваше дека Специјалното јавно Обнинителство прави држава. За жал сликата денеска е далеку од тоа. Во СЈО некогаш се колнеше и Заев, кој велеше дека не се откажува од Катица, бидејки таа била капацитет. Не се откажувам од Јанева, зашто таа е капацитет, ќе му плесне […]

СТРУЈА ВОДА И ВИЦЕ ФРАТЕЛО: Пред избори ќе им вклучиме, в понеделник ќе им исклучиме

 • January 27, 2020
 • Коментари
Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“ во аферата „купопродажба на гласови на парламентарните избори во 2014 година“, а се во владение на Јавното обвинителство, како што пишува италијанскиот весник, содржат индиции за сериозно прекршување на Изборниот законик за време на парламентарните избори во 2014 година. Во документите објавени во видеовеста, а кои ги […]

ГО ИСТРАЖУВААТ МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: ФБИ отвори истрага за несреќата на хеликоптерот во кој загина Коби Брајант

 • January 27, 2020
 • Коментари
ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-ѕвездата Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица, изјави официјален претставник на Бирото. Тој за Си-ен-ен кажа дека екипата на ФБИ за собирање докази се наоѓа на местото на несреќата и дека им помага на локалните власти во истрагата. Инаку, официјалната истрага […]

КАМЧЕВ МУ ГО „ПЛЕСНА“ НА ХАРИ ЛОКВЕНЕЦ: Дојди, види ги сите аудио и видео докази, па после кажи дали е рекет или поткуп!

 • January 27, 2020
 • Коментари
По денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, рече дека во случајот „Рекет“ всушност станувало збор за поткуп. Тој истакна дека денешните случувања биле најдобар доказ дека се работи за индиции за кривично дело поткуп, како и дека предметот „Империја“ свесно се урнисувал преку давање поткуп на обвинители. На оваа негова […]

ГО ИСПРАТИ ПО ДОМА: Таравари во очите на Ахмети гледал еден уморен човек спремен за во пензија

 • January 27, 2020
 • Коментари
Во очите на Али Ахмети гледам еден уморен човек кој е подготвен да замине во пензија, рече генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, во дебатната емисија „Само вистина“ на Канал 5. – Во лидерот на ДУИ гледам еден многу истоштен и многу уморен човек, кому му е дојдено времето за пензија. Сакам да […]

НЕ САКААТ ЗЕЛЕНИЛО, БАРААТ ЗГРАДИ: Сакале станови за нивните деца!

 • January 27, 2020
 • Коментари
„Зеленилото не е приоритет во овој план, ете ни го Градски парк, сакаме поголеми парцели да им обезбедиме станови на децата“, рекоа граѓани на денешната јавна презентација на Деталниот урбанистички план Градска четврт 3 12- локалитет Парк 1 и дел од Дебар Маало 2. Планот кој денеска се презентираше во Општина Центар се однесува на […]

ВЛАДАТА НЕ СЕ ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ: Meрките што беа донесени денеска се смешни

 • January 27, 2020
 • Коментари
Новинарот Тодор Пендаров во своето гостување во емисијата „Само вистина“ се појави со маска, демонстрирајќи дека надвор не се дише, и посочи дека владата не се грижи за здравјето на граѓаните.     -Мерките кои што денес ги донесе Владата се смешни бидејќи во 18 часот сите граѓани се дома никој не излегува тогаш. Надвор […]

ЛГБТИ ЗАЕДНИЦАТА, ПРЕПЛАШЕНА: Без преговори за ЕУ, ЛГБТ заедниците во Македонија и Албанија ќе бидат изложени на ризик!?

 • January 27, 2020
 • Коментари
Здружението за еднакви права на ЛГБТИ заедницата за Западен Балкан и Турција (ЕРА), како и Меѓународната асоцијација на лезбејки, геј, бисексуалци, транс и интерсекс (ИЛГА Европа) испратија заедничко писмо до Европската унија, до владите на Хрватска, Франција , Данска и Холандија, со предупредување дека блокирањето на преговорите за влез во ЕУ на Албанија и Македонија […]

(Видео) ПОРАКИТЕ СЕ КАЈ РУСКОВСКА: Стефанова нека каже како се уценуваа пратеници, како луѓе се ставаа во притвор, а потоа се тргуваше со притисок !за промена на името

 • January 27, 2020
 • Коментари
Сведокот во случајот „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова, која денес сведочеше пред заменичката на Вилма Рускоска, Гордана Смаќоска, изгледа е клучниот сведок кој денеска ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ за тоа каква била улогата на СЈО и на Катица Јанева во пеоцесот на уставни измени за промена на уставното име на земјата. Обвинителката Лиле Стефанова на […]
Страница 1 од 3,04712345 » 102030...Последно »