Category: Македонија

ГЕЈ ВРСКИТЕ ВО ОПОЗИЦИЈАТА СЕ МНОЖАТ: По Љуми и Павле, Стефан и Боки се новото лице на ЛГБТ заедницата!

Откако беа поттикнати од про-геј кампањата на Американската амбасада во Македонија, по Љуми и Павле Богоевски, геј врските во левицата земаа замав. Најнова вест, која ги израдува и воодушеви припадниците на ЛГБТ заедницата во Македонија е онаа помеѓу лидерот на младината на СДСМ и пратеник Стефан Богоев и Боки 13. Како што може да се […]

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ со протестен марш во Росоман

  • March 21, 2017
  • Коментари
Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва одржа протестен марш во Росоман. Пред присутните се обрати Марија Печевска, наставник по историја. Се осврна на, како што рече, тешкиот пат кој мораше во минатото да го изодат Македонија како држава, но и нејзините жители. – Немаме друга држава. Не постои ниту една цена заради која ќе ја […]

ABC News: Масовни протести во Македонија

  • March 21, 2017
  • Коментари
Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат против посетата на претставникот на Европската Унија, Јоханес Хан. Според Еј-Би-Си, големи транспаренти со пораки за Хан биле истакнати на рутата по која се […]

ЈОХАНЕС ХАН И КОЦКАРСКИОТ БИЗНИС СО СДСМ: Дали Јоханес Хан е доволно неутрален? – прашање кое го постави Попетревски, а остана неодговорено!

Речиси три години името на Јоханес Хан во Македонија редовно се споменува, како дел од т.н. меѓународна заедница задолжена за посредување помеѓу политичките партии во надминување на политичката криза. Но наместо разрешување, Хан и т.н. меѓународна заедница по се изгледа повеќе ја замрсија ситуацијата, имајќи во предвид дека токму по предлог на Хан беа потпишани […]

СПОРЕД ХАН МАКЕДОНЦИТЕ СЕ МАЛЦИНСТВО: Хан повика да се почитува мнозинството, сметајќи дека Македонците се малцинство!

Гласноговорникот на еврокомесарот Маја Коцијанчич, деновиве, во неколку наврати повтори дека ставот на ЕУ е да се почитува парламентарното мнозинство, што значи дека Македонците се малцинство Македонските граѓани со низа транспаренти и македонски знамиња поставени на надвозниците на влезот од Скопје го пречекаа еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, кој вчера со тројката […]

Викса: Кој губи ако не зборува со 200.000 луѓе?

Кога ќе влезете кај мене на гости треба да се поздравите. Ако не сакате да правите муабет со домаќинот, тогаш мора да сте европски пратеник кој не е избран, туку делегиран, затоа што добро стои со некој. Ова на денешниот, најмасовен протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ го истакна водителот Виктор Петров – Викса. […]

ПЕТРУШЕВСКИ: Млекото е мирно додека не зоврие, кога ќе зоврие не може никој да го сопре-така и со МАКЕДОНСКИОТ НАРОД!

Ова е народ, ова е народ кој што ја сака својата татковина, ова е народ кои што без срам е излезен да даде поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Зад овие прозорци овде сакаат да се поркијат оние што сакаат да ја продадат Македонија, зад овие прозорци сакаат да се сокирјат кој ја негираат Македонија, зад овие […]

МИЈАЛКОВСКИ ДО ХАН: Нема да ја прифатиме Тиранската платформа исто како што вие не ја прифативте нашата средба

-Сакам да му се обратам на високиот комесар кој е денеска во посета на нашата земја, госдподине Хан добро ни дојдовте во Скопје, денес е првиот ден од пролетта, се прашувам каква пролет ќе ни донесети вие? За да дојдеме до тоа овој народ ви поставува неколку прашања: Зошто не сакате да го слушнете овој […]

Охрид не видел толку народ – 10.000 граѓани излегоа на улиците!

10.000 граѓани на Охрид излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Учесниците на протестот ја изразија својата решеност да истраат во напорите за, како што велат, зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството. – Тука сме и денеска  заедно со […]

ОД ПАЛОМА БЈАНКА ДО ГРАДСКА БОЛНИЦА: Се зголемува бројката на народ на улиците на Скопје – преку 100.000 го изразија незадоволството!

Цело Скопје вечерва се крена на нозе за заштита на унитарниот карактер на Македонија, давајќи поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Над 100.000 граѓани ги преполнија скопските улици, од Градската Болница до Палома Бјанка. Со Македонски знамиња, песни и транспаренти, граѓаните на најголемиот протест досега испратија порака дека нема да дозволат разнебитување на Македонија. […]