Category: Македонија

ЏАФЕРИ ПРИСТИГНА ВО СУД: Ќе треба да сведочи за нападот врз пратеникот Зијадин Села

  • April 10, 2018
  • Коментари
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, пристигна во Кривичниот суд каде ќе треба да сведочи за нападот врз пратеникот Зијадин Села,  од група демонстранти на 27-ми април. Денеска во судот се одржува уште едно рочиште за овој случај, а обвинетите се товарат за „обид за убиство“. Освен Џафери во овој случај сведочат и други функционери. Пред […]

(Видео)ОБЈАВЕНИ СНИМКИТЕ ОД БЕЗБЕДНОСНИТЕ КАМЕРИ: Таткото на Јане Ченто ја објави вистината за неговото повторно приведување!

„Еве ја вистина со докази од безбедносните камери од домот на Јане Ченто на која се гледа дека службените лица на МВР не постспува согласно законот за куќен притвор. Службените лица на МВР тврдат дека Јане Ченто не е присутен во неговиот дом на ден 30.03.2018г. Од 11ч. и 10мин. до 11ч. и 40мин., но […]

ИМ ГИ ОТКОРНАЛЕ РЕГИСТАРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ: Грчки цариници ги откорнале регистарските таблички на 10-тина Македонци кои излегувале од земјата!

Наспроти желбите на Заев и Димитров да градат пријателска атмосфера со нашиот јужен сосед, дури применувајќи го и автопатот кој не поврзува со Грција во „Пријателство“, по се изгледа дека комшиите не ни се толку пријателски настроени Околу 10-тина граѓани останале без своите регистерски таблички врајќајќи се од продолжниот Велигденски викенд во Грција, откако смената […]

ШЕЌЕРИНСКА КРШЕШЕ ЈАЈЦА СО Г.Г. СТЕФАН: На традиционалниот ручек, Шеќеринска скрши јајце со г.г.Стефан

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска вчера за празникот Велигден беше во посета на поглаварот на МПЦ господин, господин Стефан со кој ја испочитува традицијата и се кршеше со јајца. Министерката и потпретседателка на владата ја предводеше делегацијата придружувана од министерот за здравство Венко Филипче, министерот за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и градоначалникот на […]

НОВИ 35 ПОЧИНАТИ БЕБИЊА НА КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ

  • April 9, 2018
  • Коментари
Повеќе од 35 новороденчиња починале за само три месеци на скопската Клиника за Гинекологија, што е алармантна бројка која ги исплашила и родителите и вработените на клиниката, објави „Фокус“. Според документите со кои располагаат, само во првиот квартал од годинава, односно во јануари, февруари и март, бројката на починати бебиња кои претходно завршиле на Интензивна […]

(Фото)КОЛОНИ ПРЕД ПАТАРИНИТЕ И ДО ТРИ КИЛОМЕТРИ:Граѓаните се враќаат од продолжен викенд

  • April 9, 2018
  • Коментари
Километарски колони пред патарините во земјава. Граѓаните се враќаат од продолжен викенд како од туристичките места во земјава, така и од соседството. Најголема гужва е кај патарината кај езерото Младост кај Велес, како и кај Гостивар каде се формирани колони возила кои се враќаат од Охрид и Маврово.

ПРВО РЕФОРМСКИ ЗАКОНИ, ПА ИНТЕРПЕЛАЦИЈА: Од утре ќе се гласаат реформските закони, а во среда интерпелацијата

По велигденското празнување, во деновите што претстојат пратениците со финални чекори пред објавувањето на Извештајот за напредокот на земјата на ЕК на 17 април. Веќе од утре се интензивира агендата како на внатрешен, така и на надворешен план за добивање на што е можно попозитивен извештај којшто би содржел препорака за почеток на преговори за […]

ОБЈАВЕН ДОКУМЕНТОТ ЗА ИНТЕРПЕЛАЦИЈА: Собранието го објави предлогот за интерпелација на Владата поднесен од ВМРО-ДПМНЕ

Предлогот за гласање на доверба на владата поднесен од 41 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ попладнево беше објавен на официјалниот Собраниски веб-сајт Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев вчера го достави до Собранието документот, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денес изјави дека очекува да биде изгласана недоверба на Владата. Во меѓувреме и Зијадин Села побара предвремени избори, инаку нема […]

ЗАЕВ ГО ФАЛИ ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Многу бил добар договорот, а барањето за „бришење лаги“ од историјата било реално барање

Иако договорот за добрососедство и пријателство меѓу Република Македонија и Република Бугарија јасно предвидува менување на историјата во учебниците преку формирање Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија, премиерот Зоран Заев има пофални зборови за него, посочувајќи дека тој не е штетен за нашата држава. Заев многу пати досега го фалеше договорот, меѓутоа, досега многу бугарски политичари јавно […]

МИЦКОСКИ ОПТИМИСТ ЗА ИНТЕРПЕЛАЦИЈАТА: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ очекува изгласување на недоверба на владата на СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека во текот на денот партијата ќе го поднесе барањето за интерпелација на Владата во Собранието, а очекува расправата, односно гласањето за доверба да се случи во среда и таа да биде изгласана. x – Се надевам дека среда ќе биде денот кога ние ќе можеме да ги аргументираме […]