Category: Македонија

ТИ БАРАШ „МЕРЦЕДЕС“, НИЕ МОЖЕМЕ ДА ТИ ДАДЕМЕ „ФИЌО“: Ден Дончев се шeгувал со жена инвaлид со две aмпутиpaни нозе!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Во вечерашната емисијата „24 Отворено“ ,Снежана Караџовска која е инвалид од септември 2016-та година, со две aмпутиpaни нозе, потенцираше дека за нејзината ситуација таа упатила писмо до министерот за здравство, Венко Филипче и премиерот Зоран Заев, каде ги запознала со нејзината ситуација. -Како мене случај нема во Република Македонија. Прашајте ги колку лица како мене […]

ВЛАСТА СЕ ФАЛИ СО ИНВЕСТИЦИИТЕ НА ГРУЕВСКИ: Индиската компанија која ќе инвестира во Македонија, договорена од екс-премиерот!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Власта на СДСМ уште првите неколку месеци од своето владеење им објави војна на странските инвеститори, а јавноста уште долго ќе ги памети прес конференциите на владиниот портпарол кој инвеститорите ги третираше како криминалци обелоденувајќи ги нивните договори. Дополнително Владата на Заев ги укина и промоциите на држата како бизнис дестинација во странство. Да не […]

СРЃАН КЕРИМ БИЛ ЛОЦИРАН ВО ХРВАТСКА: СЈО го лоцирале Керим во Хрватска – дал исказ пред обвинителите!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Обвинителката на СЈО, Лиле Стефанова, најави дека наскоро ќе бидат поднесени нови кривични пријави за затворањето на МПМ и за лажниот стечај, како што рече, на фирмата „Графички центар“ – пренесе „Фокус“ На прашање дали СЈО знае каде се наоѓа поранешниот управител на МПМ, Сраѓан Керим, таа потврдно одговори. -Лоциран е, Керим се наоѓа во […]

ВЛАТКО МИЈАЛКОВ МЕЃУ НАЈПРИСЛУШКУВАНИТЕ: Отворени предистражни постапки за братот на Мијалков

 • January 29, 2019
 • Коментари
Во најголем дел од прислушуваните разговори се јавуваат поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, како и новинарот, Драган Павловиќ Латас, изјавија обвинителите од СЈО во гостување на 1ТВ, пренесе „Фокус“ Тие открија уште еден податок, непознат за јавноста, дека меѓу најприслушуваните функционери е и поранешниот советник во Царинска управа, Владо Мијалков, брат на поранешниот […]

ВЕЛЕШКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК ПОВТОРНО СЕ ПОБУНИ: Не сакам да бидам декор во сопствена држава да не разбирам што се зборува!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Министерот за образование и наука, Арбр Адеми и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски на вчерашната прес-конференција имаа мало недоразбирање. На министерот му беше поставено прашање на албански јазик, при што градоначалникот Коцевски реагираше дека ќе ја напушти прес-конференцијата, доколку не му биде преведено. Градоначалникот на Велес за „Фокус“ порача дека му било преведено од министерот […]

КАТИЦА ЈАНЕВА И СЈО ГО ОБВИНИЈА СУДОТ ЗА БЕГСТВОТО НА ГРУЕВСКИ: Не знаевме дека Груевски префрлил пари – 120.000 евра не е импозантна бројка!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Запрашана за бегството на ocудeниот екс премиер, Никола Груевски, и дали имало пропусти во СЈО со тоа што навреме не била побарана мерка пpитвop, шефицата на СЈО, Катица Јанева, ги демантираше шпекулациите дека oбвинитeлcтвoтo било алармирано неколку дена претходно дека Груевски ги повлекол парите од своите сметки. -Не бевме запознаени дека Груевски ги празни сметките, […]

ФЕДЕРАЦИЈАТА ГИ ДОБИВА КОНТУРИТЕ: Владините седници од денес се одржуваат двојазично!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Владата денеска ја одржа 117. седница, а на неа, како што информираа од владината прес-служба, членовите на Владата кои се припадници на албанската заедница говореле на својот мајчин јазик согласно одредбите од Законот за употреба на јазиците. „Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев истакна дека со примената на Законот за употреба на јазиците […]

ЛАТАС, ЈАНКУЛОВСКA И ЈАНАКИЕВСКИ БИЛЕ НАЈПРИСЛУШКУВАНИ: Катица не одговори дали има бomби на црниот пазар

 • January 29, 2019
 • Коментари
Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во интервју за ТВ 1 вечерва изјави дека 14% од разговорите се на албански јазик, пренесува Фактор. Jaнева ова го одговори на забелешка на гледач дека ДУИ иако беа долги години на власт, сепак против нив нема некои посериозни обвиненија. Од СЈО велат дека не гледаат националност, никого не штедат, […]

ЛАСОВСКА ДО СДСМ: Толку го фалите Ципрас, што не му изградите споменик

 • January 29, 2019
 • Коментари
На 117 седницата на Собранието на која се расправа за интерпелацијата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска им реплицираше на пратениците на власта, кажувајќи им да му изградат споменик на грчкиот премиер Алексис Ципрас. –Слушам тука во собранието како со восхитување зборувате за Ципрас, еве јас ви предлагам да […]

УСВОЕН СТРАТЕШКИ ПЛАН ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Владата на хартија го стави планот за целосна бришење на македонскиот идентитет!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Владата на Република Македонија денеска во рамки на 117-та седница ја разгледа Информацијата за извршување на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за воспоставување стратешко партнерство меѓу страните, односно […]