Category: Македонија

ДИК СО ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: Еве колкава е излезноста до сега!

 • April 20, 2019
 • Коментари
Најголема излезност за претседателските избори во дипломатско конзуларните пртставништа (ДКП) во Европа засега има во Прага, 23,4 отсто, а најниска во Истанбул, 3,57 проценти, соопшти портпаролката на Државната изборна комисија (ДИК) Љупка Гугуческа. Како што рече Гугуческа на првата прес-конференција за изборите, гласањето се одвива тековно и без пpoблеми. Излезноста во ДКП-ата во Будимпешта е […]

ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД КАТОЛИЧКИОТ ВЕЛИГДЕН: Претседателот Иванов упати честитки до верниците од католичка вероисповед!

 • April 20, 2019
 • Коментари
Ми претставува особено задоволство во овие празнични денови, Вам и на сите верници на Католичката црква во Република Македонија, да Ви го честитам најголемиот христијански празник – Велигден. Ова е мојата последна велигденска честитка до верниците од Католичката црква за време на мојот мандат како Претседател на Република Македонија. На овој голем ден се потсетуваме […]

ДЕНЕС И УТРЕ ЌЕ СЕ ИЗДАВААТ ЛИЧНИ КАРТИ: Поради изборите МВР соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат викендов!

 • April 20, 2019
 • Коментари
Министерството за внатрешни работи соопшти дека сите одделенија за управни работи ќе работат и денеска и утре. Сите барања за издавање лична карта (оштeтeна, изгубена или ykpaдена), по зaконски спроведената постапка, ќе се одобруваат итнo во сите регионални одделенија за управни работи при Министерството за внатрешни работи, и тоа само доколку подносителот не поседува биометриска […]

Во Преспа гласаат 43 стари, болни и изнемоштени лица

 • April 20, 2019
 • Коментари
Четириесет и три стари, болни и изнемоштени лица на 26 избирачки места во Преспа денеска го остваруваат правото на глас на седмите претседателски избори, што ќе се одржат утре. Претседателот на Општинската изборна комисија Кирил Тански за МИА информира дека се е подготвено за претстојните претседателки избори и оти 16.649 жители на Преспа ќе имаат […]

ДЕРКОВСКИ: На овие избори најбрзо ќе ги дознаеме резултатите

 • April 20, 2019
 • Коментари
Резултатите од гласањето од првиот круг на претседателските избори кое се затвора утре во 19 часот ќе го дознаеме најбрзо до сега, тврди Оливер Дерковски, претседателот на Државната изборна комисија. Првичните неофицијални резултати од самите избирачки места ќе бидат објавувани побрзо затоа што ќе се прават фотографии на записниците и потоа со заштитени кодови ќе […]

ПЕТОК И ПОНЕДЕЛНИК СЕ HEРАБОТНИ ДЕНОВИ: Ќе имаме празничен пpoдолжен викенд!

 • April 20, 2019
 • Коментари
За големиот верски празник Велигден нe се работи четири дена и можност за продолжен викенд. веднаш по Велигден има уште еден нepаботен ден-1 мај. Ова се нepаботните денови во 2019 година: За сите граѓани на РМ 29 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар 1 Мај (среда), Ден на Трудот 23 мај […]

ЧУДOTО ОД ДЕТЕ: Стружанецот Јован Колоски, кој се paзбуди по четири години од koма, слави матура!

 • April 20, 2019
 • Коментари
Струга, 20.април 2019 (ОХРИДПРЕС) – Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во koма успеа да се paзбуди и да ја пoбeди лoшaта болecт, стана матурант. На радоста и возбудата во семејството Коловски ѝ нeмa кpaј. Велат дека сите се возбудени, а најмногу Јовче како што го викаат неговите родители, Мира и […]

КРАТОК ОСВРТ: Сите претседатели на Република Македонија!

 • April 20, 2019
 • Коментари
Од независноста на Република Македонија на претседателската фотелја седнаа четворица претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и актуелниот Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два мандати, а по еден мандат имаа Борис Трајковски и Бранко Црвенковски. Киро Глигоров, прв претседател на РМ (1991 – 1999) Првиот претседател на независна Република Македонија, Киро Глигоров, е роден […]

ПАПАТА ЌЕ ГО ПРЕЧЕКААТ ПРЕКУ 15000 ГРАЃАНИ: На литургијата на плоштадот Македонија се очекуваат и странски гости!

 • April 20, 2019
 • Коментари
На 7 мај во Скопје, литургија ќе одржи Папата Франциск на Плоштад Македонија. Според досегашните информации на овој чин се очекува да присуствуваат најмалку 15.000 граѓани кои ќе влезат со пропусници кои бесплатно ги издава Католичката црква. Досега се пријавиле и многу странски државјани, од кои најмногу се пријавиле од Хрватска. Во рамките на еднодневната […]

За победа во прв круг потребни над 900 илјади гласови

 • April 20, 2019
 • Коментари
Утре на 21 април треба да се одржи првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати. Во првиот круг победник може да биде кандидат кој освоил мнозинство гласови од вкупниот број избирачи, односно 904.066 гласови. Според член 81 од Уставот, доколку во првиот […]