Category: Македонија

ГО ОТПУШТИЛЕ ОД РАБОТА ПОРАДИ СТАТУС НА ФЕЈСБУК: Говорел против двојазичноста и националистичките испади на албанските политичари па го избркале од работа

 • January 29, 2019
 • Коментари
Последниве неколку месеци се бурни за македонската држава, но и за нејзините граѓани. Македонците веќе две години се граѓани од втор ред во сопствената држава како резултат на промената на уставното име и нивниот идентитет, а капак на се беше објавувањето на Законот за двојазичност во Службениот весник. Ваквиот настан ја запали атмосферата во државата […]

МИЦКОСКИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ЖБОГАР И ДАНИЕЛСОН: Власта заостанува со реформите од областа на правосудството, справувањето со корупцијата како и заштитата на животната средина

 • January 29, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес, заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски, оствари средба со Директорот на  Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија, Кристијан Даниелсон, заедно со Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. На средбата се говореше за актуелните политички случувања, стратешките приоритети на државата како […]

ЌЕ ГО ПОЧАСТАТ И ЧИЧАКОВСКИ: Како награда за наместените избори Чичаковски станува управен судија

 • January 29, 2019
 • Коментари
Александар Чичаковски, поранешниот претседател на Државната изборна комисија, ќе стане судија во Управниот суд, јавува  Досие.мк. Оваа функција ќе ја добие како заслуга за неговите активности како претседател на ДИК кога власта требаше да ја добие СДСМ. Според добро упатени извори, Чичаковски е личен избор на министерката Рената Десковска. Но изборот не би бил толку чуден доколку […]

СЕРИОЗНО РАЗНИШАНА КОАЛИЦИЈАТА ДУИ-СДСМ: Бујар Османи со ocтpи критики за Мила Царовска, најави тужби против неа!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Се ниша коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ. Откако министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, обвини за злоупотреби во ПИОМ, каде со години директори се функционери на ДУИ, денес вицепремиерот Бујар Османи излезе со остра порака до неа. Ја обвини дека дава несреќни изјави, а се закани и со тужба. -Околу вчерашната фама и […]

КОЈ ГИ ИЗБРИШАЛ СНИМКИТЕ ОД ГРУЕВСКИ ВО АЛБАНИЈА: Јовевски не можеше да објасни зошто ги нема снимките од Груевски во Албанија

 • January 29, 2019
 • Коментари
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски денеска изјави дека надлежните правосудни органи до обвинителството не ги доставиле бараните снимки од Албанија во врска со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Едно од образложенијата, според Јовевски, било дека системот за снимање не можел да ги чува сите снимки. -Во врска со снимките, односно меѓународната првна помош која […]

МИЛОШОСКИ ДО ДИМИТРОВ: Го молеше Груевски да те назначи за специјален советник

 • January 29, 2019
 • Коментари
Антонио Милошовски денеска од собраниската говорница откри дека Никола Димитров кога бил разрешен од страна на поранешниот претседател Бранко Црвенковски од функцијата специјален претставник за името, отишол да го моли Никола Груевски да го назначи за специјален советник. -Во 2008 година имаше еден Претседател на државата кој го разреши специјалниот претставник за името. Тој се […]

ММФ НЕ ТРЕСНА ОД ЗЕМЈА: Наместо ветениот раст на БДП од 5 проценти, минатата година раст од очајни 2 проценти!

 • January 29, 2019
 • Коментари
Во 2018 растот на БДП изнесувал два процента, како одраз на личната потрошувачка, поддржана од растот на вработеноста како и кредитирањето на домаќинствата, оценува Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во соопштение кое беше лиферувано денеска по повод завршувањето на редовните годишни консултации со Македонија. Последната проекција на Министерството за финансии и на Владата за […]

ГРУБИ И ЗЕКИРИ ЌЕ ГИ БИРААТ АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ: Тие ќе ја водат постапката за новиот антикорупционерски состав во Комисијата за антикорупција

 • January 29, 2019
 • Коментари
Пратениците на ДУИ и СДСМ – Артан Груби и Мухамед Зекири се предложени од владеачкото парламентарно мнозинство како членови на Изборниот комитет кој ќе треба да ја избере, односно да ја води постапката за новиот антикорупционерски состав во Комисијата за антикорупција, објави Фактор. Од страна на опозицијата прифатени се предлозите тоа да бидат Зоран Илиовски и […]

ИСТО E, АМА НЕ Е ИСТО: Македонија и Свазиленд го променија името, но Свазиленд подобро се справува со корупцијата

 • January 29, 2019
 • Коментари
Исто е, ама не е исто. Кога една држава е лоцирана среде Европа, ,,среде цивилизираниот свет”, а лесно може да се спореди со некоја држава од афричкиот континент тоа обично и не е некој добар показател. Па така нашата македониичка по ново Северна дојде време да биде споредувана со држава среде Африка, Свазиленд. Имено неодамна […]

ЗА „ПЉАЧКATА“ ВО ПИОМ СЕ ЗНАЕЛО УШТЕ ВО 2018: Експертите тврдат доклку ова се случувало во приватна фирма ќе имало одма апceње

 • January 29, 2019
 • Коментари
Економскиот експерт Павле Гацов кој воедно е и претседател на Здружението на даночни советници на Репулика Македонија, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма говорејќи за мега скандалот каде од ПИОМ недостасуваат 19 милиони евра посочи дека доколку ова беше случај со приватна компанија ќе имаше апсења уште одма. Тој напоменува дека власта […]