Category: Македонија

ЈАНЕ ЧЕНТО МУ ОДГОВОРИ НА МАНЧЕВСКИ: Нареден пат не ми го споменувај презимето не си достоен за тоа!

 • January 27, 2019
 • Коментари
Одговорот на Јане Ченто до Дамјан Манчевски. Дамјане, со господин секако нема да ти се обратам, бидејќи предавници на својот народ не се господа. Иако, вие се мислите за тоа. Си го спомнал Ченто во некоја радио емисија, немој нареден пат те замолувам. Прво, колку што се сеќавам ти беше сведок на главните расправи и […]

ИСВИРКАНИ ПАНЧО МИНОВ И МИТКО ЈАНЧЕВ: Кај вас се неисплатените пари за грозјето, ги добивте за продажба на името!

 • January 27, 2019
 • Коментари
Лозарите од Тиквешијата денеска на градскиот плоштад во Кавадарци одржаа мирен протест . Ги повторија своите барања да им се исплати грозјето предадено во 2015 и 2016 година во „Стефани винарија“ и „Повардарие“. Ако овие барања не бидат исполнети до 10 февруари ќе се организираат блокади низ Тиквешијата. Обидувајќи се да соберат политички поени и […]

ШТО МУ СУГЕРИРААТ АНКЕТИТЕ НА ,,ЖЕЛЕЗНИОТ ОПИНОК”: Заев има две варијанти, или предвремени парламентарни избори или неуспешни претседателски

 • January 27, 2019
 • Коментари
-Одлична информација е одлуката на ВМРО да бара безусловно распуштање на парламентот и одржување на предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските. Бедата, безперспективноста и очајот кој владеат во Македонија, дополнети со правната и финансиска несигурност, политички прогон и притвори за патриотите, бришењето под со нашата национална чест и достоинство, трговија со нашиот идентитет и историја, […]

МЕГА СКАНДАЛ: На 12 илјади идни пензионери им фалат пари на сметките во вториот пензиски фонд!

 • January 27, 2019
 • Коментари
По околу 400.000 денари им фалат на сметките на 12.000 идни пензионери, оти придонесите кои нивните работодавци навремено и редовно ги плаќале, не завршиле во вториот пензиски фонд, а останале во првиот. Министерката Царовска вели дека сите ќе бидат обештетени, а најави дека документите ќе ги достави до Јавното обвинителство, кое ќе треба да утврди, […]

ЗAKAНИТЕ НА АЉИМИ ГО СКАРАА СЈО СО СУДОТ: Судот не превзема мерки за зakaните кон обвинителите на СЈО

 • January 27, 2019
 • Коментари
Специјалната обвинителка Катица Јанева смета дека за зakaните кон обвинители на СЈО во случајот Титаник 3- одговорност лежи во судот, пренесува Телма. Обвинителката во СЈО Фатиме Фетаи во четвртокот тврдеше во судница дека за неа и за обвинителот Гаврил Бубевски имало сериозни зakaни од адвокатот на обвинетиот пратеник на ДУИ Ејуп Алими. Јанева во интервју […]

КОЈ ГО ФРЛИ МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ ВО КОНТЕЈНЕР: Во соседна Црна Гора драконски казни за ваков чин

 • January 27, 2019
 • Коментари
На социјалните медиуми се појави фотографија од државно знаме фрлено во контејнер. Според информациите, фрленото знаме било забележано во Карпош 4, а сѐ уште не се знае кој го фрлил. Кривичниот законик забранува подбивање со државното знаме и за тоа во членот 178 е предвидена парична казна. До пред 2013-та година за фрлање и уништување […]

НЕ Е НИ ЧУДО ШТО СЕ ГУШИME: Откриена дива топилница во Карпош

 • January 27, 2019
 • Коментари
-Во Карпош има дива топилница! Во неа, се топи старо железо и се предизвикува неверојатно загадување. “Економски Лидер” беше на терен, имаме и снимено што се случува со топилницата… Имаме изјави од граѓани кои живеат во близина и ни говорат за маките кои ги трпат. Наскоро, ја лансираме сторијата!, напиша главниот уредник на ,,Економски Лидер”, […]

П(В)ЕТИНГОТ НА СТЕВО: Пендаровски агент на анти-албанизмот не може да биде консензуален претседател!

 • January 27, 2019
 • Коментари
Вечниот претседателски кандидат Стево Пендаровски, изминатата недела во интервју за 360° изјави дека во безбедносните институции постоеле групи кои не сакале Македонија да биде дел од НАТО и ЕУ. Сосема паушално и без ниту еден поткрепен доказ позади кажаното, Пендаровски обвини дека таквите структури потпомогнати од “приватниот сектор и од регионот” меѓудругото активно работеле да […]

МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе барање за оставка на Заев и за распуштање на парламентот

 • January 27, 2019
 • Коментари
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ утре во Собрание ќе поднесе барање за оставка на премиерот Зоран Заев, формирање техничка влада и иницијатива за распуштање на парламентот. Ова го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по седниците на Извршниот и Централниот комитет на партијата. -Велеа сме барале избори, а сме молеле Бога да не добиеме. Нека видат […]

(видео) ЗАЕВ СЛАБО АНГЛИСКИОТ: Хар ју ду???

 • January 27, 2019
 • Коментари
Откако воведе двојазичност во Македонија и покажа дека не му оди толку добро албанскиот, Зоран Заев очигледно има проблеми и со англискиот. Новинарот Миленко Неделковски сподели токму едно такво видео од Заев на кое што се гледа дека на премиерот слабо му оди англискиот. -Хар ју ду? Хар ју ду? Супер, да Добри сте? Све […]