Category: Македонија

ЦИПРАС ЈА ОБЕЛОДЕНИ ВИСТИНАТА ЗА ДОГОВОРОТ : Не признаваме етничка припадност

 • January 22, 2019
 • Коментари
Грчкиот премиер Алексис Ципрас во видео порака истакна дека е време да се изнесат фактите за Преспанскиот договор со Македонија за да се дознае вистината. „Со Преспанскиот договор ја штитиме нашата покраина Македонија. Го надминуваме стравот и инерцијата со самодоверба и го отвораме патот на мирот и економскиот раст”, наведува Ципрас во видео пораката насловена […]

(видео)ЈАПОНЦИТЕ ЗАИГРАА НА МАЈСТОРЕ, МАЈСТОРЕ: Се фатија за оро и растурија!

 • January 22, 2019
 • Коментари
Очигледно македонската народна музика не е популарна само по македонските кафеани и истата се слуша и на нејзе се игра и на другиот крај на светот. Јапонците се фатија за оро и растурија на познатата песна ,,Мајсторе, Мајсторе”. идеме весело… за сите мајстори на тајмлајн. pic.twitter.com/K4MKlE4p2r — チェイス (@BiggieInJapan) January 21, 2019

МЕРКО МУ СЕ РАДУВА НА СНЕГОТ, ЗАТОА НЕ ГО ЧИСТИ: Ќе имало вода цела година

 • January 22, 2019
 • Коментари
Рамиз Мерко, градоначалникот на Општина Струга за интервју на 1ТВ да се оправда зошто не го исчисти снегот рече дека е најсреќен што падна толку многу снег тоа е добро бидејќи така ќе има вода цела година. Телевизијата 1ТВ вчера била во Струга и направила анкета на граѓаните, што мислат за градоначалникот. Сите граѓани се […]

ТРАЈАНОВСКИ: Макрадули чека влез во НАТО за почист воздух, а Шилегов мисли само како да им ги земе парите на граѓаните!

 • January 22, 2019
 • Коментари
Почитувани, министерот за екологија не се бави со проблемите на граѓаните, макрадули чека влез во НАТО за почист воздух, а Шилегов мисли само како да им ги земе парите на граѓаните од џебот. Каде е планот за почист воздух кој хо имаа и го ветуваа, вели советникот во Град Скопје, Александар Трајановски. -Состојбата со загадувањето […]

ПРОФЕСОРКАТА ТРН ВО ОКО НА ВЛАСТА: Додека Каракамишева е член на Венецијанската комисија Законот за двојазичност нема да биде испратен!

 • January 22, 2019
 • Коментари
Власта одлучи – Законот за двојазичност нема да оди на оценка во Венецијанската Комисија додека таму е професорката по уставно право, Тања Каракамишева. Вицепремиерот Османи јавно ја посочи како пречка бидејќи влијаела на другите членови објективно да одлучуваат за одредбите на Законот, кој веќе стапи во сила без потпис на претседателот. Се огласи и професорката […]

ЗА ВЛАДАТА ВОЗДУХОТ НЕ Е ЗАГАДЕН:Од утре прекинуваат мерките на Владата за загадувањето

 • January 22, 2019
 • Коментари
Во соопштението кое до медиумите го испратија службите од Владата се истакнува дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, и епизодата од два последователни дена е прекината во Скопје на мерните места Центар, Карпош и Ректорат, Миладиновци, Битола на мерните места […]

БОЈАЏИ ДО ,,НЕПИСМЕНАТА КОМУЊАРА”: Македонската дијаспора е составена од образовани, самосвесни, осознаени и реализирани луѓе!

 • January 22, 2019
 • Коментари
Режисерот Јани Бојаџи, фотографиран во Државната бибилиотека на Викторија, во Австралија, испрати силна порака до македонските политичари кои, како што вели тој, сакаат да ја прикажат дијаспората како проста и необразована. Бојаџи, на Фејсбук, напиша дека токму во државните библиотеки низ Австралија, кои се бесплатни, се образоваат десетици илјади Македонци. Образовани и реализирани луѓе е […]

ПЛАНОТ ЗА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА СЕ ИНТЕНЗИВИРА: Еве позади што се крие реализацијата на идејата за „Голема Албанија“

 • January 22, 2019
 • Коментари
Македонскот министер за надворешни работи Никола Димитров, за идејата за промена на границата помеѓу Србија и Косово, изјави дека размената на територии и етничките граници се концепти кои припаѓаат во минатото и дека во обидената Европа не постојат граници, пишува Спутник. Дали со оваа изјава Димитров го поддржува планот на Албанија за отварање на границите, […]

ОБЈАСНУВАЊЕ НА ГРЧКОТО МНР: Ние не ја признаваме ,,македонската нација” и ,,македонскиот јазик”!

 • January 22, 2019
 • Коментари
Во актуелната грчка кампања за толкување на придобивните на Договорот од Преспа, на интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работи се одговара и на неколку најчесто поставени прашања. Едно од тие прашања е: Дали ние ја признаваме „македонската нација“ и „македонскиот јазик“? Одговорот на Грција е – не, пренесува порталот МКД.мк. Еве го во […]

150 ДЕЦА ДНЕВНО ЗАВРШУВААТ НА ПУЛМО: Аерозагадувањето ги наполни болниците

 • January 22, 2019
 • Коментари
Клиниките за детски болести и белодробни заболувања полни со пациенти. Околу 150 деца дневно завршуваат на државната детска клиника најголем дел со респираторни проблеми. Ист е бројот на дечиња што се здржани на лекување во оваа болница. Лекарите постојано препорачуваат, кога има поголемо загадување децата да не излегуваат често на отворено, освен на планина каде […]