Category: Македонија

ШАМАРОТ ЗА ЗАЕВ ОД ЕУ ГО ПОЧУВСТВУВА И СТОПАНСТВОТО: Ваквите ограничувања на увозот во ЕУ на челик, во отсуство на други алтернативни ни создаваат сериозни проблеми

 • December 24, 2018
 • Коментари
Заштитните мерки за увоз на одредени челични производи во ЕУ, по истекот на времените мерки во почетокот на февруари идната година, внесуваат сериозна загриженост кај засегнатите компании од челичната индустрија, членки на Здружението на металургијата при Стопанската комора на Македонија. Како што соопшти Комората, ваквите ограничувања на увозот во ЕУ, во отсуство на други алтернативни […]

ЌЕРКАТА НА БЕЈТА БИЛА НАЈДОБАР КАНДИДАТ: МЕПСО ќе и плаќа 600 евра месечно

 • December 24, 2018
 • Коментари
По ќерката на Талат Џафери, работно место во државните форми кои се бават со производство и транспорт на електрична енергија доби и ќерката на екс градоначалникот на Гостивар Невзат Бејта. Според информации на порталот А1, таа во државната МЕПСО ќе добива плата од близу 600 евра месечно. Фиторе Бејта Акику била најдобар кандидат од оние […]

ВКУПНО 38 БАРАЊА ЗА AMHECTИЈА: За настаните од 27.април речиси сите oбвинeти поднеле барње за aмнecтиja!

 • December 24, 2018
 • Коментари
До денеска попладне до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за aмнecтиja од oбвинeтитe во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Петдневниот рок за доставување на барањата за амнестија истекува утре. Барањата обвинетите можат да ги доставуваат до Судот лично и по […]

НЕПОТИЗАМ ВО МЕПСО: Невзат Бејта си ја вработил ќерката во МЕПСО

 • December 24, 2018
 • Коментари
Ќерката на поранешнот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, е вработена во државната компанија МЕПСО, каде што добива плата од 36.500 денари, потврдуваат од таму за „Фокус“. Информацијата вчера на својот фејсбук профил ја објави новинарот Зоран Божиновски, кој рече дека Фиторе потпишала договор минатата недела „Од петокот во МЕПСО како нов референт за јавни набавки […]

ИНТЕРПЕЛАЦИЈА ЗА СПАСОВСКИ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денес ќе поднесат интерпелација во Собранието

 • December 24, 2018
 • Коментари
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија ќе поднесат интерпелација за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, информираше на прес-конференција, координаторот на пратеничката група, Никола Мицевски. Според опозициската партија, Спасовски во изминатиот период покажал и докажал дека функцијата министер за внатрешни работи ја извршува крајно несовесно, […]

ЗАЕВ ЌЕ ГИ ОБЕШТЕТУВА ОСУДЕНИТЕ ЗА СОПОТ: Дали ова е најава за ослободување на тepopистите од Диво Насеље и случајот ,,Монструм”?!

 • December 24, 2018
 • Коментари
Денеска се одржува првата седница за надомест на обвинетите во случајот “Сопот”. Граѓанскиот суд во Скопје ги прифати доказите на одбраната за неправедно осудените во овој случај. На следната седница на дневен ред ќе бидат сведочењата на оштетените во овој случај. Следната седница е закажана за 21 февруари 2019 година. Да потсетиме дека дел од […]

ПРИВАТНО И ПРОФЕСИОНАЛНО: Оливер Спасовски вечерва гостин во „Лица“

 • December 24, 2018
 • Коментари
Вечерва во „Лица“ ќе гледате: Кој е Оливер Спасовски? Кои се предизвиците со кои се соочува првиот човек задолжен за мирот и безбедноста на граѓаните? Како се справува со тежината на функцијата што ја има и кои се личните мотиви што го дефинираат како политичар? Во неговиот мандат се случија многу афери и кPиминални пресетки, […]

12 ОД 33 ОБВИHETИ ПОБАРАЛЕ AMHЕСТИЈА ЗА 27-МИ: Јане Ченто и Игор Југ нема да бараат амнестија

 • December 24, 2018
 • Коментари
Дванаесет од вкупно 33 обвинети за упадот во Собранието на 27 април минатата година до утрово поднеле барања за амнестија, потврдија од кривичниот суд, пренесува Макфакс. Рокот за поднесување барања за амнестија од страна на обвинетите за крвавиот четврток истекува утре. Дека ќе бараат амнестија досега кажаа пратеникот Крсто Мукоски, Никола Митревски Кољо, Оливер Радулов, […]

ЗАГАДУВАЊЕТО РУШИ РЕКОРДИ: И денеска Скопје шестти на листата најзагадени градови во светот!

 • December 24, 2018
 • Коментари
Скопје утрово е на 6. место во светот според нивото на загаденост на воздухот, покажува „Ер вижуал“, специјализираната интернет страница за следење на квалитетот на воздухот. На страницата рангирањето се врши според збирните податоци од мерните станици поставени во светските градови кои се соочуваат со лош квалитет на воздухот. Скопје и вчера, но и изминатите […]

СЕМЕЈСТВАТА НА УБИJЦИTE НА САЗДО ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ: Биле огорчени од преквалификација на предметот

 • December 24, 2018
 • Коментари
Семејствата и роднините на лицата кои се обвинети за убиството на младиот Никола Саздовски, незадоволни од судскиот процес, најавуваат дека ќе протестираат и повикуваат граѓани да им се придружат на нивниот, како што го викаат, протест за правда, пренесува порталот на албански јазик “Алмакос”. „Длабоко огорчени со преквалификација на предметот за случајот “Саздовски”, ние семејствата […]