Category: Македонија

РУСКОСКА ПОЧНА ДА „КУКА“:СЈО треба да ни ги предаде случаите, обвинителството не може да бара да ги преземе

 • January 31, 2019
 • Коментари
Според постоечкиот Закон што се уште важи за Специјалното јавно обвинителство, тие треба да ни ги предадат предметите. Доколку не ни ги предадат, ние според тој Закон не можеме да ги побараме и да ги преземеме, изјави денеска јавната обвинителка Вилма Русковска, прашана дали би ги преземале предметите од СЈО за тие да не пропаднат, […]

ОСТАНА ЛИ НЕКОЈ РОДНИНА НЕЗГРИЖЕН?: Братучедот на Ременска и кумашин на министерот за земјоделство Николовски „здомен“ во ТЕЦ Неготино

 • January 31, 2019
 • Коментари
Адријан Ташковски, прв братучед на пратеничката од СДСМ, Фросина Ташевска Ременски, и кумашин на министерот за земјоделство Љупче Николовски е назначен за член на надзорниот одбор на ТЕЦ Неготино, дознава Лидер од извори во компанијата. На веб страницата на ТЕЦ Неготино веќе е објавено неговото име. Според информациите ова лице кое е во роднинска врска […]

Мицкоски денеска ќе оствари средба со лозарите

 • January 31, 2019
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ќе оствари средба со лозарите. Средбата е закажана за во 14:30 часот, во Централен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, Палата др. Христо Татарчев (Плоштад ВМРО бр. 1), а по завршувањето на истата ќе биде дадена изјава за медиуми.

Мицкоски во Виниче по повод Св. Атанасиј

 • January 31, 2019
 • Коментари
По повод Св. Атанасиј, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчеравечер присуствуваше во населеното место Виниче, каде што традиционално се чествува овој празник.

Ласовска до Адеми: Прашањето ви го поставив вам и очекував одговор од вас, правите категоризација на луѓето

 • January 31, 2019
 • Коментари
На моето писмено прашање во однос на Била Зора добив најблаго речено несоодветен одговор и одговор кој што очигледно не го напишал министерот за култура, туку го напишал директорот на музејот. Зошто го заклучувам ова? Затоа што во одговорот нема конкретни податоци за одвојување на средства на локалитетот Била зора, туку еден историјат кој што […]

СТОЈАНОВСКА ДО ФИЛИПЧЕ: Ги излажавте граѓаните, ги разочаравте здравствените работници, а пациентите ги оставивте да чекаат по чекалните на амбулантите

 • January 31, 2019
 • Коментари
Господине министре, како што и очекував одговорот од ваша страна е само уште едно правдање и бегање од одговорност за вашето неработење. Да се правдате за вашиот неуспех со тоа што претходната власт е виновна е признавање на вашата неспособност за владеење, му порача Дафина Стојаноска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „За подобра […]

(Видео)ЗАЕВ ЗА Н1: Овде пред Влада табла че бити Северна Македонија и на Албански језик

 • January 31, 2019
 • Коментари
Премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју дадено за Регионалната телевизија Н1 за емисијата „Пресинг“ изјави дека албанскиот јазик станал официјален јазик на целата територија на Република Македонија, и дека по стапувањето на сила на уставните промени ќе бидат сменети сите табли со името Северна Македонија, на кои покрај на македонски името ќе биде напишано и […]

ДВОЈАЗИЧНАТА ТАБЛА НА СОБРАНИЕТО НА ЕДЕН ТРОШОК СО НОВОТО ИМЕ: На Талат Џафери не му се брза со двојзичната табла на Собранието, на еден трошок со новото државно име ќе биде сменета

 • January 31, 2019
 • Коментари
Откако Џафери се пофали дека од денес ќе може да ги води сендиците во Собранието на Албански јазик, тој успеа и да се пошегува дека не му се брзало со промената на таблата на Собранието на Република Македонија да стане двојазична. Тој во својата изјава истакна дека таблата ќе биде двојазична но не се брзало […]

ОД ДЕНЕС СЕДНИЦИТЕ ВО СОБРАНИЕТО НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Талат Џафери од денес ќе ги води седниците на албански јазик

 • January 31, 2019
 • Коментари
Талат Џафери најави дека од денес седниците во Собранието на Република Македонија ќе ги води на Албански јазик. Оваа можност според Џафери ја има со новиот закон за јазиците кој веќе стапи на сила. Во однос на поставувањето на двојазични табли на зградата на Собранието, Џафери рече дека ќе се испочитува рокот од шест месеци, […]

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ на власт економијата тоне, граѓаните осиромашуваат, а единствено растат долгот, корупцијата и даноците

 • January 31, 2019
 • Коментари
Со СДСМ на власт економијата тоне, граѓаните осиромашуваат, а единствено растат долгот, корупцијата и даноците. Криминалниот картел ја смести државата на дното на Европа и Светот според индексот на корупција. На листата на Транспаренси Интернешнл, Македонија се најде на 93 место во друштво на Гамбија, Косово, Монголија и Панама, податок кој говори дека власта предводена […]