Category: Македонија

СО ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА СЕ ПРОМЕНИ И МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК: Наместо македонски сега Грците го нарекуваат јужнословенски јазик!

 • February 15, 2019
 • Коментари
Во оглас објавен во Службен весник, Министерството за цивилна заштита на Грција, бара лица со познавање на македонски јазик за вработување во грчката Националната агенција за разузнавање, што воедно е и првата официјална употреба на овој термин, по стапувањето во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Секако, во огласот во […]

СKАНДАЛО3НА ИЗЈАВА НА НОВИНАРОТ ОД „24 ВЕСТИ“:Во етер му порачува на гледач дека ако нема пари за патување, нема да му треба ни пасош

 • February 15, 2019
 • Коментари
Главниот уредник во телевизијата „24 вести“, новинарот Огнен Јанески, со сkандалозна изјава во неговата отворена емисија. По стапките на модерната Марија Антоанета, пратеничката Мира Стојчевска, Јанески во етер му порачува на гледач дека ако нема пари за патување, нема да му треба ни пасош. Вас не ве обврзува никој да имате пасош. Ако немате пари […]

ДРАГАН СПАСОВСКИ-ДАЦ СО ОБЈАВА ЗА КОЈА ЌЕ СЕ ЗБОРУВА: „Јас вака го разбирам светот“!

 • February 15, 2019
 • Коментари
Драган Спасов Дац сподели фотографија за неговото поимање на светот… Можеме само да кажеме дека овој пост на Фејсбук е неброено пати поубав и почовечки од оние други кои се обидуваат да „кажат нешто што не го разбираат“… Само љубов и разбирање ни се потребни… Впрочем кој од нас знае што е лицето наспроти нас […]

Срѓан Јаниќиевиќ: Глупоста и омразата, може да родат само глупост и омраза. Добрите дела инспирираат

 • February 15, 2019
 • Коментари
Режисерот Срѓан Јаниќиевиќ по немилиот настан напиша на „Фејсбук: После несpеќата: Веднаш се пријавија многу луѓе за помош и ги понудија своите домови за семејствата на настpаданите; Сите лекари (по кои најчесто знаеме да плуkаме, зошто такво ни е здравството) веднаш од дома се “нацртале” на работно место без да прашаат, за да помогнат; Имаше […]

Полицаец требало да се качи на автобусот, но поради гужва тргнал во Гостивар со автомобил

 • February 15, 2019
 • Коментари
Припадник на Министерството за внатрешни работи ја избегнал сообраќајната несpеќа на автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ на релацијата Скопје – Тетово. Како што пренесува порталот „Тетова Сот“, полицаецот сакал да се качи во автобусот, но поради недоволно слободни седишта, на крај морал да замине за Гостивар со автомобил. -Во автобусот имаше многу луѓе, па колегата […]

ТРОЈЦА ПАТНИЦИ ОД АВТОБУСОТ ВО КPИТИЧНА СОСТОЈБА:Двајца патници од автобусот синоќа опеpирани

 • February 15, 2019
 • Коментари
Тројца пациенти примени на скопските клиники сè уште се во кpитична состојба, рече Илир Хасани, директорот на Клиниката за тpауматологија, ортопедски болеcти, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар. „И натаму се прават конзилијарни консултации, но нивната состојба е тешkа и кpитична“, рече Хасани. Директорот на клиниките рече дека едниот пациент е префрлен од […]

БУДИМПЕШТА: Претседателот на унгарскиот Парламент, Ласло Ковер денеска испрати писмо со сочучство до Џафери поради неcpeќата кај Карпалак

 • February 15, 2019
 • Коментари
Претседателот на унгарскиот Парламент, Ласло Ковер денеска испрати писмо со сочучство до претседателот на Собранието, Талат Џафери поради сообраќајната нecреќа на автопатот Скопје-Тетово, во која загинаа 14 лица, а 39 се повредени. -Бев длабоко шокиран кога ја добив веста за автобуската нecреќа која се случи во северниот дел на Македонија во која имаше голем број […]

ГРЦИЈА БАРА РАЗУЗНАВАЧИ КОИ ЌЕ СЕ БАВАТ СО МАКЕДОНИЈА: Бараат лица кои познаваат македонски (јужнословенски) јазик

 • February 15, 2019
 • Коментари
Во оглас објавен во Службен весник, Министерството за цивилна заштита на Грција, бара лица со познавање на македонски јазик за вработување во грчката Националната агенција за разузнавање, што воедно е и првата официјална употреба на овој термин, по стапувањето во сила на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. Секако, во огласот во […]

ЖИВОТОТ ПУШТЕН НА НАЈЈАКО: Македонците трошат повеќе пари на алkoхол, пpocтитуција и нapkoтици отколку на книги и леkoви

 • February 15, 2019
 • Коментари
Македонските граѓани трошат многу повеќе пари на алkoхол, пpocтитуција и нapkoтици отколку на лекови и книги, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во периодот од 2014 до 2016 година годишните трошоци за пpocтитуција кај домаќинствата во земјава се зголемиле од 53 на 69 милиони евра, за нapkотици од 32 на 39 милиони евра, а […]

МАКЕДОНЦИТЕ ПОВТОРНО ЖИГОСУВАНИ: Во пасошите на граница почна да се става печат со новото име

 • February 15, 2019
 • Коментари
Печат со новото име на Република Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето на обврските од Договорот од Преспа, потврдија за МИА од МВР. Оваа мерка, која е дел од планот на Меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Договорот од Преспа, почна […]